کد خبر: 644922 A

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان:

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان گفت:آموزش و پرورش به عنوان بخش مصرف کننده دیده شده که اشکالات بنیادین و کلان در این رویکرد دیده می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اختتامیه چهاردهمین جشنواره علمی فرهنگی فرهنگیان بسیجی با حضور سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش، سردار رودکی؛ مسئول پژوهشگاه دفاع مقدس، خاکی؛ معاون توسعه دانشگاه فرهنگیان شهید رجایی و دبیر جشنواره و حسن مرادی؛ رئیس سازمان بسیج فرهنگیان  در وزارت آموزش و پرورش برگزار شد.

حسن مرادی (رئیس سازمان بسیج فرهنگیان) در ابتدای نشست عنوان کرد:استقلال، آزادی و عدالت اجتماعی محور حرکت های این سرزمین است. تحقق این اهدف در سایه اقتدار رخ می‌دهد و امکان  ندارد در کشوری  آرمان هایش بدون قدرت تحقق پیدا کند و مهم ترین ابزار قدرت در دنیا ابزار علم است.

وی ادامه داد: اگر شما تابع قدرت در کشورهای دیگر را بررسی کنید به این می رسید که با ابزار علم هر قدرتی توسعه می‌یابد. اگر قدرت علمی در هر رسته‌ای دچار چالش شود آن بخش قدرتش کاهش می‌یابد و بستگی دارد این علم در جهت کدام بینش پیش برود.

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان بیان کرد: متاسفانه در دهه های مختلف بعد از انقلاب در دولت های گوناگون شاهد اشکالات اساسی در برخی رویکردها بوده ایم، بطوری که آموزش و پرورش به عنوان بخش مصرف کننده دیده شده است که اشکالات بنیادین و کلان در آن دیده می‌شود.

او افزود:حوزه تعلیم و تربیت دارای دو عنصر مهم علم و فرهنگ است که امروزه این دو عنصر اساسی ترین منابع برای کشورهاست. از این دو منظر ما شاهد غفلت نگاه و عمل بسیاری از مسئولیت آموزش و پرورش بوده ایم و امیدواریم به زودی اصلاح شود.

مرادی عنوان کرد: حوزه آموزش و پرورش اگر بخواهد سرمایه گذاری کند مهم ترین سرمایه اش بخش منابع انسانی است که دو عنصر تعیین کننده تمام فلسفه آموزش و پرورش است. در وهله اول عنصر دانش آموز که خمیرمایه تامین کننده به عنوان مهمترین منبع این سیستم و مکانیزمی است که باید تحویل جامعه داده شود. و دوم معلم است که با نگاه فکورانه باید دانش‌آموز را پرورش دهد. این ظرفیت در بین فرهنگیان فرهیخته وجود دارد تا این نقش که انتظار می‌رود به وقوع بپیوندد.

مرادی با اشاره به سه سطح مهم آموزش و پرورش بیان کرد: چالش های آموزش و پرورش در سه سطح قابل طبقه بندی است. یکی چالش هایی است که در سطح بنیادی وجود دارد. دوم چالش های راهبردی آموزش و پرورش است که اینها امروز باید بررسی شود نه تا 10، 15 سال آینده. مسائل جاری هم در طبقه سه قرار دارد.مسائل مربوط به آموزش وپرورش باید در سایه این سه سطح ذکر مورد بررسی قرار گیرد.

همچنین سردار رودکی، رئیس دانشگاه علوم و معارف دفاع مقدس در ادامه نشست  با اشاره به شخصیت دهقان فداکار در کتب درسی گفت: ریز علی خواجوی یک مصداق ایثار بود، اما با آن قلمی که نوشته شده بود ماندگار شده است. ما هزاران مصداق شجاعت در دفاع مقدس را داشتیم که کمتر به آنها پرداخته ایم. خوشبختانه آموزش و پرورش در یک دهه گذشته اقداماتی را انجام داده است اما حق مطلب ایستادگی ما ادا نشده است.

 او بیان کرد: ما به عنوان پژوهشگاه علوم و معارف دانشگاه فرهنگیان با کمک و همکاری سایر دستگاه ها حدود یک سال است که در حال برنامه ریزی هستیم که گنجینه دفاع مقدس را وارد کتابهای درسی کودکان و نوجوانان کنیم. تاکید من برای قید شدن شخصیت های دفاع مقدس در کتب درسی به این دلیل است که کتاب های درسی عنصری ماندگار است و تاثیر پذیری فراوانی دارد. همچنین سواد رسانه ای می تواند با تهاجم های رسانه ای مقابله کند.

او اضافه کرد: دفاع مقدس یک روزی دانشگاه انسان سازی بوده است.دفاع مقدس هشت ساله ما بقا و قوام نظام را می تواند تضمین کند.

وزارت آموزش و پرورش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر