کد خبر: 641989 A

قائم مقام وزیر علوم:

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل تاکید کرد: در سال ۹۴، ۲۴ درصد تفاهم‌نامه‌هایی که با دانشگاه‌های خارج منعقد شده بود اجرایی شد و در سال ۹۶ این آمار به ۴۵ درصد رسید. قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با اشاره به نرخ اجرایی شده تفاهم نامه‌ها با دانشگاه‌های خارجی گفت: در سال ۹۴، ۲۴ درصد تفاهم نامه‌هایی که با دانشگاه‌های خارج منعقد شده بود اجرایی شد و در سال ۹۶ این آمار به ۴۵ درصد رسید.

به گزارش ایلنا، حسین سالارآملی صبح امروز در نشست روسا و نمایندگان مراکز منتخب پروژه ارتقای پنج دانشگاه و پنج پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین‌‌‌‌‌المللی گفت: بخش بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برخلاف سایر معاونت‌‌‌‌ها همچون آموزشی یا پژوهشی عمدتاً فرادستگاهی است؛ یعنی اگر در سایر معاونت‌‌‌‌ها مثلاً آموزشی قدرت تصمیم‌‌‌‌گیری ۸۰ درصد باشد در این معاونت بیش از ۲۰ درصد نیست چراکه سایر نهادها نیز اعمال نظر دارند.

وی افزود: در معاونت بین المللی وزارت علوم تحقیقات و فناوری حداقل هر ماه یک جلسه در مورد اخذ ویزا یا شیوه برگزاری کلاس‌ها به زبان خارجی جلسه برگزار و مسایل بررسی می‌شود.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با بیان اینکه این وزارتخانه امسال هر هفته پذیرای حداقل ۱۱ هیات علمی دانشگاه‌‌‌‌ها و مراکز آموزش عالی کشورهای خارجی سه یا چهاره نفره است، اظهار داشت: در سال گذشته برای دو هزار و ۱۶۰ نفر ویزا از وزارت امور خارجه اخذ شد و به نظرم مناسب‌‌‌‌ترین راه برای رسیدن به اهداف‌‌‌مان در افزایش میزان جذب دانشجویان خارجی است.

سالارآملی ادامه داد: افزایش ارتباطات بین‌‌المللی مناسب‌‌‌ترین روش برای قرار گرفتن در میان ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا است و بر همین اساس باید کشورهای هدف و نقشه راه را مشخص کرد.

وی اضافه کرد: طی سال گذشته ۸۱۱ هیات علمی در دوره‌‌‌‌‌های مختلف به خارج از کشور اعزام شدند و ۶۷۲ نفر نیز در سمینارها و کنفرانس‌‌‌های مختلف شرکت کردند.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل به تدریس دروس به زبان انگلیسی در دانشگاه‌‌‌‌‌های کشور اشاره و تصریح کرد: ظرفیت‌سازی در این خصوص باید در دانشگاه‌ها، بین استادان و کتابخانه دانشگاه‌‌‌ها انجام گیرد و در این راستا حتی مجوزهایی به برخی از دانشگاه‌‌‌ها ارائه شده ولی به دلیل عدم وجود این ظرفیت‌سازی، دوره انگلیسی راه‌اندازی نشده است.

سالارآملی به پروژه‌های تحقیقاتی که در سال ۹۶ با کشورهای خارجی صورت گرفته بود، اشاره و خاطرنشان کرد: سال گذشته ۱۵۰ پروژه تحقیقاتی با کشورهای خارجی انجام شد که ۱۷ پروژه تحقیقاتی با کشور اتریش، ۱۵ پروژه با کشور فرانسه، دو پروژه با کشور ایتالیا و ۱۰ پروژه با کشور پاکستان از آن جمله هستند.

وی افزود: همچنین ۱۸ پروژه با کشور آلمان و ۱۰ پروژه با کشور هند در مرحله نهایی است و ۲۶ پروژه تحقیقاتی مربوط به ICRP۶ پروژه مربوط به آفریقای جنوبی، ۳۳ پروژه تحقیقاتی نخبگان و ۱۱ پروژه تحقیقاتی مربوط به ایرانیان مقیم خارج همه کشورها طرح ایکارد است.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل به طرح «دیاسپورا» اشاره کرد و ابراز داشت: براساس این طرح افرادی که ایرانی بوده و درخارج هستند در آن کشور باقی مانده و کمک می‌‌‌کنند از نظر علمی ارتباطات ما با دانشگاه‌های کشور مذکور افزایش یابد.

حسین سالار آملی حسین سالارآملی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر