کد خبر: 640570 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری به شهریه‌های هنگفت برخی رشته‌های دانشگاه آزاد در مقطع دکتری واکنش نشان داد.

مجتبی شریعتی‌نیاسر (معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا مبنی اینکه آمار بیکاری در کدام یک از رشته‌های دانشگاهی بیشتر است و در واقع کدام رشته‌های دانشگاهی بازار کار چندان مناسبی ندارند؟ گفت: پاسخ دادن به این سوال راحت نیست، زیرا مهم رشته محل‌ها و دوره‌ها و نه خود رشته هستند، از طرفی این امر به پارامترهای مختلفی بستگی دارد، نمی‌توان خیلی راحت گفت که به طور مثال لیسانس شیمی، فوق لیسانس مکانیک یا دکتری روانشناسی آیا بازار کار دارند یا ندارند؟ این حرف ساده‌ای نیست که یک مرجع حقوقی مثل بنده بخواهد، خیلی سریع این مساله را اعلام کند.

وی ادامه داد: در بعضی استان‌ها و در بعضی رشته‌ها می‌شود به طور مصداقی این را گفت، اما نه در فضای رسانه، ما در سیاستگذاری‌هایمان ارزش افزوده بعضی از مشاغل را در استان‌های مختلف در آورده‌ایم و برای ما الان مشخص است که در چه استان‎هایی و چه فارغ التحصیلانی می‌توانند شغل داشته باشند تا بر اساس آن  رشته‌ها را مدیریت کنیم.

شریعتی نیاسر در پاسخ به سوالی درباره شهریه‌های هنگفت برخی رشته‌های دانشگاه آزاد در مقطع دکتری گفت: قطعا شهریه‌های دکتری ضوابط خودش را دارد، این‌ها مصوب هیات امناست و طبق مصوبه هیات امنا همه دانشگاه‌ها موظف‌اند، تعرفه‌هایشان را تعریف کنند. اگر دانشگاهی فراتر از مصوبه هیات امنا شهریه ‌بگیرد، خلاف کرده است و با آن برخورد می‌کنیم.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: نظام آموزش عالی کشور آمادگی دارد از دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند و به خاطر فشارهایی که امروز بر کشور ما وارد شده، نمی‌توانند به تحصیل خود ادامه دهند استقبال کند تا داخل کشور به تحصیلشان ادامه دهند.

دانشجو بنیاد ملی نخبگان مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم شهریه دکتری وزارت علوم و تحقیقات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر