کد خبر: 640088 A

دبیرکل شورای عالی آموزش‌ و پرورش:

چهارمین نشست علمی و تخصصی با عنوان «نقش خانواده در تحکیم انسجام ملی» با همکاری و مشارکت دبیرخانه شورای عالی آموزش‌ و پرورش و دفتر امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش برگزار شد.

به گزارش ایلنا، مهدی نوید ادهم در این نشست با اشاره به دلایل انسجام و پیوستگی ایرانیان گفت: به اعتقاد صاحب‌نظران و پژوهشگران، انسجام فرهنگی ایرانیان نشأت گرفته از انسجام و پایداری خانواده در ایران است که باعث تداوم و استمرار فرهنگ در طول تاریخ شده است.

وی افزود: امروز هرچند خانواده‌ها به دلیل شدت حمله‌هایی که به آن شده، آسیب‌دیده اما هنوز منقطع نشده است و به پویایی خود ادامه می‌دهد؛ گاهی گفته می‌شود در غرب خانواده نیست و بنیان خانواده متلاشی‌ شده است که این نگاه اغراق‌آمیز است؛ در خیلی از جوامع خانواده جایگاه رفیعی دارد که در کشور ما همین نگاه است.

دبیرکل شورای عالی  آموزش و پرورش با بیان اینکه خانواده حلقه و سلول اصلی جامعه است، اظهار داشت: صیانت و حفاظت از خانواده رسالت فردی و اجتماعی است و این نگاه به‌کل جامعه انسجام می‌بخشد و خانواده خرده نظامی است که بار انسجام فرهنگی را به دوش می‌کشد.

نوید ادهم، کارکردهای خانواده را در دو محور دانست و گفت: هویت بخشی به اعضای خانواده، اصلی‌ترین کارکرد خانواده است و افراد هویت خود را در گام اول از خانواده می‌گیرند و هویت جمعی باعث انسجام شده و منشأ این پایداری نهاد خانواده است؛ دومین کارکرد تقویت جامعه‌پذیری فرزندان است که در محیط خانواده این کارکرد شکل می‌گیرد.

وی با بیان تعاریفی از هویت تصریح کرد: هویت در سند تحول بنیادین برآیند مجموعه‌ای از بینش‌ها، باورها، گرایش‌ها، اعمال و صفات آدمی است؛ از این‌ رو نه‌تنها امری ثابت و از پیش تعیین‌ شده نیست بلکه حاصل تلاش شخصی و تا حدودی متأثر از شرایط اجتماعی است.

این نشست با حضور معاونان و مشاوران وزیر، مدیران‌کل، معاونان و کارشناسان دفاتر حوزه ستادی، فرهنگیان، صاحب‌نظران و علاقه‌مندان برگزار شد.

 

مهدی نوید ادهم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر