کد خبر: 639590 A

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس به ایلنا خبر داد:

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از رسیدگی به لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در صحن علنی مجلس تا ۲ هفته دیگر خبر داد.

سلمان خدادادی (رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در واکنش به اینکه برخی از نمایندگان مجلس و صاحبنظران حوزه کودک بر این باورند که لایحه حمایت از حقوق کودک و نوجوان به اندازه‌ای اهمیت دارد که باید در معرض عمومی و از سوی همه نمایندگان مورد بررسی قرار گیرد، نه اینکه انحصارا توسط کمیسیون قضایی بررسی شود، بیان داشت: این لایحه حائز اهمیت است و همه اقشار جامعه به این لایحه حساس هستند، چرا که لایحه‌ای حمایتی در حوزه کودک و نوجوان است.

او در ادامه گفت: مطابق با اصل ۸۵ قانون اساسی این اجازه  به مجلس داده شده که برخی لوایح و طرح‌های بودجه‌ای که از اهمیت بالایی برخوردار هستند، در کمیسیون مربوطه به صورت تخصصی مورد بررسی قرار گیرد؛ چرا که از وقت‌گیری بیشتری برخوردار است و وظیفه مجلس به کمیسیون تنفیذ می‌شود و هر چه کمیسیون تصویب کرد همان هم تبدیل به قانون شده و دیگر به صحن علنی مجلس نمی‌آید، این برای سرعت عمل است.

خدادادی در ادامه تاکید کرد: لایحه حمایت از حقوق کودک و نوجوان برای اینکه هر چه سریعتر مورد بررسی قرار گرفته و تبدیل به قانون و اجرایی شود، براساس اصل ۸۵ به صورت تخصصی بررسی می‌شود. بررسی و تبدیل این لایحه به قانون زمانبر شده است و به همین خاطر به دلیل نگاه عمیق‌تر کمیسیون به این مساله به این صورت مورد بررسی قرار می‌گیرد. تجربه نشان داده است، لوایحی که به صورت تخصصی در کمیسیون بررسی می‌شود تا ۹۵ درصد شبیه به لوایحی هستند که در صحن بررسی می‌شود، بنابراین مشکلی به وجود نمی‌آید.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: ممکن بود که این لایحه یک سال در نوبت صحن قرار بگیرد. برخی اعتراض کردند که همه نمایندگان باید این لایحه را بررسی کنند،اما مساله این است که در کمیسیون هم همه نمایندگان می‌توانند نظر دهند و پیشنهادات خود را در آنجا ارائه دهند تا نظرات آنها اعمال شود، اما اینکه این لایحه در صحن مطرح شود توسط نمایندگان پیشنهاد شد و به نظر می‌رسد که مورد موافقت هیات رئیسه نیز قرار گرفت و این لایحه در دستور صحن قرار داده شد و در اولویت نیز قرار گرفته است. در صورتی که اگر به صورت همیشگی قرار بود در دستور کار باشد باید ۶ ماه در صف می‌ماند. فکر می‌کنم که تا دو هفته آینده در دستور رسیدگی در صحن مجلس قرار گیرد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در پاسخ به سوالی درباره ارائه ارز ۳۹۰۰ تومانی به حجاج آن گفت: اگر برنامه‌های دولت در کنترل ارز را نگاه کنیم، درمی‌یابیم، در بسیاری از مواقع ارز دولتی به موارد غیرضروری اختصاص داده شده است و ارز برای حجاج نیز نباید خارج از عرف باشد.

وی تصریح کرد: زائران چندین سال است که دو میلیون تومان داده‌اند و در نوبت انتظار هستند تا بتوانند به حج بروند. البته شرع می‌گوید؛ شخصی که می‌خواهد به حج برود، باید توان مالی داشته باشد، اما در هر صورت آنها براساس اعتقادات دینی ثبت‌نام کردند، معتقد هستم مردم قبل از اینکه برای حج حساسیت داشته باشند، باید نسبت به اختصاص ارز دولتی برای موبایل و موز حساسیت نشان دهند، و سوال این است که چرا دولت مانع وادارات این اقلام با ارز دولتی نمی‌شود؟

خدادادی تاکید کرد: اگر به مشکلات ارزی رسیدیم، باید ارائه ارز دولتی به حجاج را هم محدود کنیم، اما در حال حاضر بسیاری از موارد دیگر قابل محدود شدن است و حج نمی‌تواند در اولویت باشد، دولت باید این محدودیت را برای میوه های خارجی و همچنین واردت موبایل محدود کند، چه ضرورتی دارد که موبایل ارز دولتی بگیرد؟

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر