کد خبر: 632179 A

مدیرکل مشارکت‌های مردمی بهزیستی خبر داد:

مدیرکل مشارکت‌های مردمی و امور توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور به روش‌های جذب مشارکت‌های مردمی برای دریافت فطریه اشاره کرد و گفت: سامانه فطر آنلاین، شماره حساب ۹۰۱۹۰ بانک ملت، سامانه اپ، صندوق‌های جمع‌آوری فطریه، خدمات نوین و سامانه مشارکت‌ها، روش‌های جذب مشارکت‌های مردمی در روز عید فطر هستند.

به گزارش ایلنا، محمدعلی کوزه‌گر به فطریه جمع‌آوری شده در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سال گذشته ۱۶.۵ میلیارد تومان کمک نقدی در قالب فطریه در سازمان بهزیستی جمع آوری شده است تصریح کرد. میزان فطریه غیرنقدی این سازمان نیز نزدیک به ۹۵.۶ میلیارد تومان بوده است.

وی به روش‌های جذب مشارکت‌های مردمی برای دریافت فطریه اشاره کرد و افزود: سامانه فطر آنلاین، شماره حساب ۹۰۱۹۰ بانک ملت، سامانه اپ، صندوق‌های جمع‌آوری فطریه، خدمات نوین و سامانه مشارکت‌ها، روش‌های جذب مشارکت‌های مردمی هستند. سامانه فطر آنلاین به منظور هدایت وجوهات شرعی در عید سعید فطر و با همکاری بانک صادرات راه‌اندازی شده است. همچین سامانه اپ با کد دستوری *۷۳۳*۳۰۰# از دیگر روش‌های جذب این کمک‌ها است.

مدیرکل مشارکت‌های مردمی و امور توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: نزدیک به ۲۰ هزار صندوق جمع‌آوری فطریه نیز در مراکز سازمان بهزیستی در محل‌های برگزاری نماز عید فطر مستقر شده است.

کوزه‌گر همچنین با اشاره به اقدام سازمان بهزیستی برای جلب مشارکت‌های مردمی از طریق خدمات نوین بانکداری گفت: هدف این اقدام جلب مشارکت‌های نقدی از طریق خدمات نوین بانکداری اعم از دستگاه‌های خودپرداز، درگاه‌های اینترنتی، تلفن بانک و ... است. تعداد بانک‌های طرف همکاری طرف بهزیستی نیز ۱۸ بانک دولتی و خصوصی است. همچنین سامانه مشارکت‌های به آدرس اینترنتی MOSHAREKAT. BEHZISTI.IR میزبان مشارکت‌های مردم است.

وی با گلایه از برخی ائمه جمعه که اجازه استقرار صندوق زکات فطریه را به سازمان بهزیستی نمی‌دهند، گفت: در برخی از استان‌ها نظیر فارس، گیلان و ... اجازه استقرار صندوق زکات فطریه فقط به کمیته امداد داده شده است در حالی که این اقدام محدود کردن انتخاب مردم است.

مدیرکل مشارکت‌های مردمی و امور توانمندسازی سازمان بهزیستی کشور، تصریح کرد: در بسیاری از استان‌ها نیز ائمه جمعه در حال همکاری با سازمان بهزیستی‌اند امیدواریم تا با همکاری بیشتر ائمه جمعه جلوی کار خیر گرفته نشود. کمیته امداد اعتقاد دارد که براساس مصوبه شورای عالی زکات، فقط این نهاد است که حق جمع‌آوری زکات فطریه را دارد.

کوزه‌گر با بیان اینکه سازمان بهزیستی با مدیریت یکپارچه جمع‌آوری زکات مخالف نیست، اما باید سهم بهزیستی نیز پرداخت شود، تصریح کرد: این سهم تاکنون داده نشده است. به نظر می‌رسد زمانی که قانون شورای عالی زکات نوشته می‌شد، سازمان بهزیستی غایب بوده است این در حالی است که براساس فتوای مقام معظم رهبری در سال ۸۷ اجازه جمع‌آوری زکات به سازمان بهزیستی داده شده است. باید تلاش کنیم تا قانون زکات اصلاح شود،‌ چرا که مددجویان سازمان بهزیستی از نیازمندترین اقشار جامعه هستند.

وی با اشاره به وجود ۶۴ هزار پشت نوبتی برای دریافت خدمات از سازمان بهزیستی گفت: پنج میلیون و ۲۰۰ هزار نفر نیازمند شناسایی شده توسط بهزیستی وجود دارد. جبران آسیب‌های اجتماعی بدون مشارکت جمعی امکان ندارد و یکی از نمادهای این خیر جمعی فطریه است. تعداد مددجویان سازمان بهزیستی به طور دقیق پنج میلیون و ۱۵۳ هزار و ۱۹۵ مددجو است که در قالب دو میلیون و ۲۰۷ هزار و ۹۶۱ خانوار هستند.

مدیر کل مشارکت‌های مردمی بهزیستی محمد علی کوزه‌گر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر