کد خبر: 624222 A

رئیس پلیس بین الملل ناجا مطرح کرد:

رئیس پلیس بین الملل ناجا گفت: تشکیل پلیس کشورهای مسیر جاده ابریشم، آمادگی برای تأسیس دفتر منطقه ای سازمان اینترپل در تهران، نامگذاری یک روز به نام "روز جهانی سازمان اینترپل در تقویم جهانی" و ... پیشنهادات پلیس ایران در اجلاس روسای اینترپل کشورهای عضو سازمان اینترپل بود.

به گزارش ایلنا از پایگاه خبری پلیس، سردار " هادی شیرزاد " پس از شرکت در  اجلاس روسای اینترپل کشورهای عضو سازمان اینترپل اظهار داشت: این نشست اواخر فروردین ماه سال جاری  و با حضور 295 تن از مقامات ارشد پلیس 145 کشور عضو سازمان اینترپل در دبیرخانه کل سازمان اینترپل واقع در لیون فرانسه برگزار شد و بنده هم به عنوان رئیس پلیس بین الملل ناجا در راس هیئتی، در این اجلاس شرکت کردم.

وی در تشریح اهداف برگزاری این اجلاس  بیان کرد: این اجلاس با هدف تبیین رویکردهای جدید سازمان اینترپل و نیز تبادل تجارب و اطلاعات در خصوص پیگیری مجرمان در سطح بین الملل برگزار و طی آن موضوعاتی از قبیل پروژه twining ( همکاری دو کشور با هم به صورت برد – برد)، پروژه l-one (پروژه همکاری سازمان اینترپل با کشورهای آفریقایی با هدف حمایت از آنها)، اقدامات سازمان اینترپل در خصوص مبارزه با جرایم سایبری، مواد مخدر، افراطی گری و تروریسم و نیز سامانه های wisidm(سامانه پیگیری مجرمان) و find مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقالاتی در زمینه لزوم بهره گیری از دانش های نوین شناسایی افراد از قبیل بیومتریک، شواهد و ادله دیجیتال توسط مسئولان ذیربط سازمان ارائه شد.

 رئیس پلیس بین الملل ناجا خاطر نشان کرد: یکی دیگر از موضوعات مورد بحث در این نشست، بررسی رویکرد سازمان اینترپل در خصوص Regionalization (منطقه ای سازی فعالیت های سازمان اینترپل) و نیز موضوع ظرفیت های راهبردی سازمان اینترپل در مناطق مختلف جهان بود.

 وی اضافه کرد: آشنایی با آخرین پروژه ها و دستاوردهای سازمان اینترپل که با هدف توانمندسازی پلیس برای مقابله با چالش های آینده ، استفاده از اطلاعات کاربردی در سازوکارهای پلیسی مدرن،ظرفیت های شناسایی چهره و شناسایی بیومتریک،جمع آوری اطلاعات بیومتریک مربوط به زندانیان محکوم به جرایم تروریستی،ظرفیت های آموزشی برخط و سازوکارهای بومی سازی آن و ... از دیگر اهداف این اجلاس بود.

 سردار شیرزاد در پاسخ به این سوال که سطح تعامل و همکاری های نمایندگان پلیس کشورها با هیئت ایرانی چگونه بود ؟ خاطر نشان کرد :استقبال هیئت های شرکت کننده از هیئت اعزامی ایرانی بسیار مناسب و خوب بوده و بنده در حاشیه برگزاری اجلاس با 30 نفر از مقامات ارشد پلیس کشورهای اروپایی و آسیایی ملاقات داشتم و پرونده های مهم توسط هیئت اعزامی مورد پیگیری قرار گرفت که در این راستا قول مساعدت و همکاری در به نتیجه رسیدن آنها اعلام شده است.

 این مقام ارشد انتظامی  درباره اینکه نظر دبیر کل و رئیس سازمان اینترپل در خصوص تعامل و مشارکت اینترپل (تهران) در پروژه های سازمان اینترپل چگونه بوده است، مطرح کرد: در ملاقات های اختصاصی با رئیس سازمان اینترپل، ایشان از مشارکت فعالانه اینترپل تهران در توسعه همکاری و تعاملات بین المللی تقدیر و تشکر نموده و از پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای اعزام افسران متخصص به سازمان اینترپل جهت تصدی پست های آن سازمان استقبال کرد.

 وی ادامه داد: همچنین در نشستی که با دبیر کل سازمان آقای "یورگن اشتاک" داشتم به نظر وی اینترپل تهران یکی از دفاتر ملی مرکزی مهم و تأثیرگذار در منطقه و دنیا  بود و آمادگی اینترپل تهران را جهت برگزاری نشست منطقه ای آسیایی در سال 2019 نمونه ای از فعالیت های جهانی و مشارکت فعالانه این پلیس در سطح بین الملل قلمداد کرد.

 وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه  پیشنهاد شما  به عنوان رئیس پلیس بین الملل جمهوری اسلامی ایران به منظور توسعه و گسترش همکاری های پلیسی چه بود؟ افزود: بنده پیشنهاد تشکیل پلیس کشورهای مسیر جاده ابریشم، آمادگی پلیس جمهوری اسلامی ایران برای  تأسیس دفتر منطقه ای سازمان اینترپل در تهران، نامگذاری یک روز به نام روز جهانی سازمان اینترپل در تقویم جهانی و برگزاری برخی از پروژه های سازمان توسط جمهوری اسلامی ایران  با همکاری پلیس های کشورهای منطقه و تأسیس مرکز یادمان شهدای پلیس را ارائه کردم که دبیر کل سازمان ضمن استقبال از پیشنهادات ارائه شده، ابراز  داشت که برخی از موضوعات پیشنهادی را در مجمع عمومی سال جاری که در امارات برگزار خواهد شد، مطرح می شود.  

 سردار شیرزاد در تشریح اهم موضوعاتی که با سایر مقامات ارشد سازمان اینترپل مطرح شد ، گفت : در ملاقات با مدیر اجرایی خدمات پلیسی سازمان اینترپل که امور اجرایی و پروژه های سازمان را به عهده دارد، در خصوص موضوعاتی نظیر برگزاری نشست منطقه ای آسیایی 2019 در تهران و همچنین در خصوص کارگروه سایبری اوراسیا که در اردیبهشت ماه سال جاری در تهران برگزار می شود ، با وی مذاکره و پیشنهاد شد تا پس از اجرای چند پروژه با محوریت اینترپل تهران و یا با حضور دیگر کشورهای منطقه، گزارش اجرای پروژه های مذکور در نشست منطقه ای آسیایی 2019 ارائه شود  تا به اغنای هر چه بیشتر آن کمک و مسیری روشن در همکاری های منطقه آسیا فراهم آید.

وی اضافه کرد: مشارالیه نیز در ادامه ضمن تشکر از پیگیری پلیس بین الملل جهت اجرای پروژه های منطقه ای سازمان اینترپل، خاطر نشان کرد تا موضوع عنوان اصلی خلیج فارس در مابقی اسناد سازمان اینترپل اصلاح گردد و همچنین بیان کرد که برای اجرای هر چه بهتر اجلاس منطقه ای آسیایی 2019 به صورت کامل با اینترپل تهران مساعدت خواهد نمود.

 این مقام عالی انتظامی مطرح کرد: در بخش دیگری با رئیس بخش تشریفات سازمان اینترپل ملاقاتی را داشتم در خصوص تشریفات برگزاری نشست کارگروه سایبری اوراسیا و همچنین اجلاس منطقه ای آسیایی 2019 سازمان در تهران با وی تبادل نظر نموده که وی ضمن تشکر از همکاری جمهوری اسلامی ایران با سازمان اینترپل در برگزاری نشست های منطقه ای و بین المللی اعلام کرد  که سازمان نیز در کنار اینترپل تهران، تمام ظرفیت های خود را جهت هر چه بهتر برگزار شدن نشست های منطقه ای و بین المللی به خصوص نشست منطقه ای سازمان  برای کشورهای حوزه آسیا و اقیانوسیه در سال 2019 به کار خواهد گرفت.

 رئیس پلیس بین الملل ناجا خاطر نشان کرد: بنده همچنین با مسئول صدور اعلان های بین المللی سازمان اینترپل، نماینده معاونت مبارزه با تروریسم و رئیس بخش بیومتریک، نمایندگان معاونت حقوقی سازمان، نمایندگان کمیسیون کنترل داده های سازمان ملاقات های جداگانه ای داشتم.

 سردار شیرزاد در پاسخ به این سوال که در خصوص حضور نمایندگان پلیس ایران  در چنین نشست هایی، چه نظری دارید؟ گفت:با توجه به این که در اجلاس های بین المللی نظیر اجلاس اخیر که 145 کشور از 192 کشور عضو سازمان حضور داشتند، فرصت بسیار خوبی بوده که ظرفیت ها و توانمندی های پلیس جمهوری اسلامی ایران در ابعاد و حوزه های مختلف نظیر مبارزه با تروریسم، کشف علمی جرایم، مهاجرت غیرقانونی، جرایم سازمان یافته و ... که موفقیت هایی در این حوزه داشته ایم ارائه شود؛ همچنین باتوجه به این که بستر توسعه همکاری های پلیسی با برگزاری نشست های دو و چند جانبه در حاشیه این نشست ها وجود دارد حضور فعال در این اجلاس ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

ایران اینترپل تقویم جاده منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر