کد خبر: 622737 A

رییس سازمان حفاظت محیط زیست:

رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: ما انسان‌ها معمولا بعد از اینکه تخریب می کنیم، مجددا به فکر احیا هستیم ابتدا ویران می‌کنیم سپس با هزینه‌های چند هزاربرابری به فکر احیاء می‌افتیم.

به گزارش ایلنا، عیسی کلانتری در همایش نقش آموزش محیط زیست در توسعه پایدار حوضه آبریز دریاچه ارومیه در واحد تبریز گفت: زمانی که ارتفاع دریاچه ارومیه در سال ۱۳۸۱ نزدیک به ۱۲۷۵ مترمکعب بود، تذکراتی درباره خشکی دریاچه ارومیه به گوش رسید اما سازمان حفاظت محیط زیست وقت با انکار از بروز چنین رخداد محیط زیستی چشم‌‌‌پوشی کرد.

وی با اشاره به اینکه ۱۸ درصد از تغییرات اقلیمی تاثیرگذار بر روند خشکی دریاچه ارومیه بود، اظهار داشت: نباید فراموش کنیم که عامل اصلی خشکی دریاچه ارومیه خودمان بودیم و نباید دیگران را مقصر بدانیم. محیط زیست مسئله کل کشور با ۸۰ میلیون نفر جمعیت است. زمانی که حفظ محیط زیست وابسته به سازمانی با پنج هزار پرسنل شود، توانایی مدیریت محیط زیست با ۸۰ میلیون جمعیت با مشکل مواجه خواهد شد. لذا علاوه بر تبخیر بالای دریاچه ارومیه، آب‌هایی که قرار بود مصرف شود و وارد دریاچه ارومیه نشود، ازجمله تذکرات مهم به شمار می‌رفت.

معاون رئیس‌جمهور  با بیان اینکه آب ورودی به هامون کمتر از پنج میلیون متر مکعب در هشت ماه گذشته بود در حالی که باید بیش از یک میلیارد متر مکعب باشد، تصریح کرد: ما انسان‌های فرصت‌‌‌‌‌طلب با وجود دسترسی به تکنولوژی انسان‌های بسیار خودخواهی به علت دانش کم و بینش کوتاه هستیم که همه چیز را برای نسل حاضر می خواهیم.

کلانتری با بیان اینکه طی سال‌های اخیر ایجاد سدهای سیوند و ملاصدرا منجر به خشک شدن و از بین رفتن سد بختگان شد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر دریاچه ارومیه نیمه‌‌‌‌جان است و امیدواریم با اقداماتی که در راستای احیای آن توسط مردم و دانشگاهیان صورت می گیرد، بتوانیم آن را حفظ کنیم.

وی افزود: واقع شدن همه تالاب‌ها و دریاچه‌ها در انتهای حوضه‌های آبریز یکی از اساسی‌ترین مشکلات در کشور محسوب می‌شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تاکید رئیس‌‌‌جمهور به رعایت و پیگیری چهار مسئله در حوزه پسماند، گرد و غبار و هوای کلانشهر و احیای تالاب‌‌‌‌ها ابراز داشت: متاسفانه احیای تالاب‌ها کار بسیار دشواری است و امیدواری ما برای احیای تالاب‌ها به دلیل تغییرات اقلیمی، کاهش بارندگی‌ها و افزایش بهره‌‌‌برداری‌ها خیلی محدودتر شده است.

کلانتری اضافه کرد: با توجه به اینکه روزهای گذشته میزان بارندگی نسبت به میانگین سالیانه، ۳۶ درصد کاهش‌‌‌‌‌یافته است این در حالی است که در حوضه دریاچه ارومیه با افزایش ۲۳ درصدی بارش‌ها نسبت به سال گذشته برخوردار بودیم. به این معنی که آب ورودی به دریاچه ارومیه ۴۰۰ میلیون متر مکعب کمتر از پارسال است که یکی از دلایل آن حبس کردن آب‌ها پشت سدها است و لازم است وزارت نیرو به تعهدات خود در راستای رهاسازی آب‌ها عمل بکند.

وی با بیان اینکه پاسداری از محیط زیست، وظیفه هر شهروند است، عنوان کرد: حفاظت از محیط زیست، حفاظت از یک سازمان دولتی نیست. اگر ۸۰ میلیون نفر نخواهند به تعهدات زیست محیطی خود عمل کنند، انتظاری از مسئولان نیز نداشته باشند.

رئیس‌جمهور با بیان اولین آموزش باید به مدیران رده بالای کشور باشد چرا که دانش و آگاهی محیط زیستی این افراد در خیلی موارد پایین‌تر از متوسط جامعه است و نباید فکر کنند هر آنچه در حال حاضر به اختیار دارند را مصرف کنند، یادآور شد: سیاست‌ها و وضعیت اقتصادی کشور تابع ایدئولوژی انقلابی کشور است در حالی که یکی از چهار اصل توسعه پایدار، حفظ حقوق نسل‌‌‌های بعدی است؛ متاسفانه در سیاست‌‌‌هایمان هیچ جایگاهی برای نسل‌‌‌های بعدی نداریم و فکر می‌‌‌کنیم هرچه که داریم خودمان باید مصرف کنیم.

کلانتری با تاکید بر اینکه برای خودکفا و مستقل بودن، با دنیا قطع ارتباط می‌کنیم و به جای آن بر منابع موجود در کشور فشار می‌‌‌آوریم، بیان کرد: متوسط مصرف آب شیرین برای هر شهروند هزار و ۱۰۰ لیتر مکعب در سال است، این در حالی است که بیش از ۷۰ درصد مردم سالانه زیر ۷۰۰ لیتر مکعب آب شیرین مصرف می‌‌‌کنند، این به معنی خیانت به نسل‌‌‌های بعدی محسوب می‌‌‌شود.

وی افزود: شاید یکی از دلایل آن بیگانه بودن برخی دانشگاهیان با برنامه‌ریزی بلندمدت و مزدوری برخی از کارشناسان امر است که تابع رئیس و مدیران رده بالا بودند.

رئیس سازمان حفاظت از محیط با بیان اینکه محیط زیست تنها سازمانی است که پاسدار حق و حقوق نسل‌‌های بعد است، گفت: وقتی علم از جامعه جدا شود و وقتی دستگاه‌‌های دولتی به فکر وظایف‌‌‌هایشان نباشند، اولین جایی که باید فریاد می‌‌‌کشید، سازمان محیط زیست بود؛ چراکه مالکیت دریاچه ارومیه برای سازمان محیط زیست است. متاسفانه ما تازه می‌‌خواهیم در قرن بیست و یکم بحث محیط زیست را توسعه بدهیم.

کلانتری ادامه داد: چیزی که در کشور حائز اهمیت نیست، نبود برنامه‌‌‌ریزی بلندمدت است؛ در حال حاضر هیچ کدام از تلاب‌ها از بین ۵۰ تالاب زنده نیست.

وی با بیان اینکه فرهنگ‌‌‌سازی به معنی آگاه کردن مردم و حد و حدودشان است، اظهار داشت: مردم باید نان دربیاورند اما برای نان درآوردن ابتدا به تنفس نیاز دارند.

معاون رئیس‌جمهور اضافه کرد:: فرهنگ‌سازی بی ضابطه هیچ ارزشی ندارد؛ ما باید حق و حقوق شهروندی را آموزش بدهیم. ما حق اعتراض داریم ولی حق اعتراض تنها در مسائل نهی از منکر خلاصه نمی‌شود. 

عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر