کد خبر: 622631 A

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری:

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: زنان ایرانی بیشتر از مردان در دانشگاه‌ها هستند و در همه رشته ها بجز مهندسی زنان پیشی گرفته اند و این نشان‌دهنده سیاستگذاری اصولی برای زنان در ایران است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، معصومه ابتکار (معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری) در کارگاه بین المللی که در چارچوب برنامه مشترک ایران و ژاپن در حوزه زنان و خانواده که با حضور معاون حقوقی وزیر امور خارجه، امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و هیرویاسو کوبایاشی سفیر ژاپن در ایران برگزار شد، بیان داشت: کارآفرینی زنان یکی از مسایل مهم دولت دوازهم است؛ چون جمعیت قابل توجهی از زنان تحصیلات دانشگاهی دارند و آمارها نشان می دهد که ٢٧ درصد فارغ التحصیلان دانشگاه ها زن هستند.

ابتکار گفت: شمار زنان ایرانی بیشتر از مردان در دانشگاهها است و در همه رشته ها بجز مهندسی زنان پیشی گرفته اند و این نشان دهنده سیاستگذاری اصولی برای زنان در ایران است.

او ضمن تبریک قهرمانی تیم فوتسال دختران در آسیا و تیم کاراته گفت: این موضوع نشان دهنده همت زن ایرانی است، این همت و تلاش ها سبب پیشرفت و تحولات زیادی در جامعه می شود و امیدواریم با توجه به تحصیلات دانشگاهی زنان ایرانی در حوزه اشتغال با رعایت پارادایم اسلامی برای زنان دستاوردهای خوبی داشته باشیم.

ابتکار با تاکید بر اینکه به همین دلیل مساله اشتغال و کارآفرینی زنان یکی از جهت گیری های مهم دولت دوازدهم است، بیان داشت: در این نشست به دور از مباحث تشریفاتی با یک کار علمی و تحقیقاتی مشترک مواجه هستیم و یک نشست بسیار کاربردی در ارتباط با تبادل تجربه بین دو کشور در زمینه کارآفرینی زنان برگزار می کنیم.

او تاکید کرد که چندین ماه در این زمینه کار مطالعاتی صورت گرفته است.

ابتکار با اشاره به اینکه ٢٠٠ کارآفرین زن در این رابطه در ایران مورد ارزیابی قرار گرفتند، بیان داشت: برای تبادل این تجربیات و تعریف نقشه راه همکاری برای آینده و موفقیت بیشتر کارآفرینی در ایران و ژاپن استفاده می‌کنیم.

او در خصوص توان افزایی و توانمندسازی زنان روستایی گفت: این زنان هم می‌توانند در زمینه های مختلف موفق باشند و کارآفرینی را در زنان افزایش دهند.

ابتکار با اشاره به اینکه ٧٥ درصد صنایع دستی تولیدی کشور توسط بانوان تولید می شود، بیان داشت: یکی دیگر از جهت گیری های کلیدی ارتقای استانداردها و سطح این تولیدات است. در بحث بازاریابی نیازمند همکاری های بین المللی و منطقه ای هستیم.

ابتکار تاکید کرد که موضوع بازاریابی یکی از هدف گیری های دیگر ما است و امیدواریم در این زمینه اقدامات خوبی انجام شود.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به برگزاری اجلاس بین المللی زنان در حوزه آی تی سی با تمرکز روی تجارت الکترونیک گفت: این رویداد در سال جاری برگزار خواهد شد.

او تاکید کرد: برگزاری استارت تاپ ها با مشارکت ایران و ژاپن در حوزه زنان نیز می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

او افزود: برای توانمندسازی زنان ایران به ویژه در مناطق روستایی تفاهم نامه ای با معاون علمی رئیس جمهوری برای کارآفرینی زنان نیز داشته ایم تا زنان در این عرصه نیز موفقیت هایی داشته باشند.

ابتکار مساله توانمندسازی و توان افزایی زنان را نیازمند یکسری مبانی اولیه دانست و گفت: مهمترین آن مساله صلح و امنیت است، مخصوصا اکنون که در منطقه با خشونت، جنگ و تروریسم مواجه هستیم و زنان و کودکان بیشتر آسیب می بینند.

وی با اشاره به مساله برجام گفت: این یک مساله مهم بین المللی است، برجام در بهبود شرایط ایران و منطقه موثر است و باید تلاش کنیم که همکاری ها را به سمت تفاهم و ارتقای سطح مناسبات و تقویت آنها پیش ببریم و مقابله با خشونت افراط گرایی و یک جانبه گرایی را در منطقه داشته باشیم؛ چون جنگ، تحریم و ناامنی، زنان و کودکان را دچار آسیب های جبران ناپذیر می کند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر