کد خبر: 601764 A

واکنش شهردار به حواشی مراسم برج میلاد:

شهردار تهران تاکید کرد: کسانی که برای مراسم اجرای گروه هنری در همایش روز گذشته بانوان شاغل در شهرداری تهران، برنامه‌‌‌ریزی کرده بودند، اعلام کردند سن همه دختر بچه‌هایی که آنجا برنامه‌‌‌ای را اجرا کرده و گل‌‌افشانی کردند، زیر هشت سال بوده است.

به گزارش ایلنا، محمدعلی نجفی، شهردار تهران در حاشیه آئین گشایش بوستان نفس گفت: کسانی که برای مراسم اجرای گروه هنری در همایش روز گذشته بانوان شاغل در شهرداری تهران، برنامه‌‌‌ریزی کرده بودند، اعلام کردند سن همه دختر بچه‌هایی که آنجا برنامه‌‌‌ای را اجرا کرده و گل‌‌افشانی کردند، زیر هشت سال بوده است؛ بنابراین از نظر شرعی نیز اشکال شرعی وجود نداشته ولی البته من قبول دارم که بهتر بود آن قسمت از برنامه  اجرا نم‌‌ شد.

وی با بیان اینکه من هنرمندانی که برنامه را اجرا کردند، تشویق کردم در غیر این صورت بچه‌‌ها زیر ۹ سال سن داشتند، اظهار داشت: چه دلیلی داشت که سالن را ترک کنم؟ برنامه برای بزرگداشت روز زن و حضرت فاطمه زهرا (س) بوده و دو هزار نفر از کارمندان شهرداری تهران در آنجا حضور داشتند، من نیز به احترام آنها در آن برنامه شرکت کرده بودم.

شهردار تهران ادامه داد: برنامه‌ریزی طوری بود که من بعد از مراسم هنری به سالن برسم اما چون برنامه آنها با تاخیر شروع شده و به جای ساعت ۹، ساعت ۱۰:۱۵ برنامه را شروع کرده بودند، من برای برنامه هنری هم در سالن بودم.

نجفی با بیان اینکه به نظر من در عین حال که انتقاداتی به اجرای برنامه وارد است و بهتر بود این قسمت از برنامه حذف شود اما دلیلی برای ترک مراسم وجود نداشت، تصریح کرد: ما قبلا هم گفتیم و از این به بعد هم می‌‌گوییم که باید مناسبت‌‌های عید و شادی را پاس بداریم و برنامه‌‌های شاد و با نشاط اجرا کنیم اما در عین حال پایبندی به ارزش‌‌ها و شئون اخلاقی و فرهنگی جزو ضروریات دین و فکر ما است.

وی با بیان اینکه طبیعی است که بعد از اجرای برنامه، با توجه به اینکه عده‌‌‌ای ایرادات و انتقاداتی را مطرح کردند، من نیز مجددا تاکید کردم که در هر برنامه فرهنگی و هنری و جشن‌‌‌های ملی و مذهبی که از سوی شهرداری اجرا می‌‌شود باید شئونات و ارزش‌‌های اسلامی به طور کامل رعایت شود، خاطرنشان کرد: در این مورد خاص هم علاوه بر تذکر داده شده، درخواست کردم گزارش مکتوبی نیز داده شود که آن گزارش را در اختیار مردم قرار می‌‌‌دهیم.

شهردار تهران افزود: انتقاداتی که وارد شده شاید در یک حدی درست باشد و بهتر بود این بخش از برنامه که از دختربچه‌ها استفاده کردند، اصلا برگزار نمی‌شد.

نجفی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز داشت: در آذر ماه سال جاری پیشنهادی دادم مبنی بر اختصاص قطعاتی در پارک‌‌‌های مختلف برای درختکاری به نام اهداکنندگان عضو؛ بعد از این پیشنهاد همکاران من گفتند شاید بهتر باشد که یک پارک، کانون یا مرکزی که محل تجمع و اجرای برنامه‌‌‌های مختلف فرهنگی درباره اهدای عضو باشد را برای این کار اختصاص دهیم و من هم دیدم این ایده بهتر است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم به دنبال محل مناسبی بگردیم تا اینکه این محل طی مدت زمان سه ماه آماده شد و امروز شاهد افتتاح بوستان نفس هستیم. 

 

وی با بیان اینکه اگر ساختمانی در همین نزدیکی یا داخل پارک برای محل دفتر مرکزی انجمن اهدای عضو و برگزاری مراسم‌‌‌ها و مناسبت‌‌های مختلف آماده شود، وجه اشتراکی پیدا می‌‌کند، عنوان کرد: به این ترتیب خانواده بزرگی با حضور دریافت‌‌کنندگان عضو و خانواده‌‌های اهداکنندگان تشکیل شده و می‌‌توان برنامه‌‌های مشترکی در مناسبت‌های مختلف داشته باشند تا بیشتر در مناسبت‌‌های شادی دور هم جمع شویم و یاد آنها را نگه داریم. 

شهردار تهران اضافه کرد: امیدوارم با تصویب شورای شهر تهران یک ساختمان مناسب در بوستان نفس یا در جنب این بوستان برای این منظور اختصاص داده شود.

نجفی با بیان اینکه درخت در فرهنگ ایرانی نماد زندگی، سرزندگی و سبزی است، یادآور شد: با این کار به یاد هر کسی که اعضای بدن خود را اهدا کرده است، درختانی کاشته می‌‌شود و هدف از این اقدام نیز آن بود که سبزی زندگی آنها در سبزی این درختان تداوم پیدا کند. به این ترتیب به صورت نمادین می‌‌گوییم که آنها هم همانند درختان که بدون صدا و تقاضا، لطف، صفا و منفعت رسانی را به انسان ارزانی می‌‌کنند، این لطف، صفا و منفعت رسانی را برای سالیان دراز به دریافت‌کنندگان هدیه کردند.

وی افزود: همانطور که تاکنون درخواست برای اهداف عضو چندین برابر شده است، این موضوع نشاندهنده روحیه اخلاق‌‌‌مداری و ایثارگرایی مردم ما است و امید می‌‌رود کشور ما در همه زمینه‌‌های اهدا اول باشد.

محمدعلی نجفی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر