کد خبر: 601491 A

سخنگوی ناجا خبر داد:

سخنگوی ناجا از فعالیت ۲۷ هزار گشت پلیس در ایام نوروز خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سردار سعید منتظر المهدی در بیستمین  نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اعلام  این که ۲۷ هزار گشت پلیس های تخصصی در ایام نوروز مشغول خدمات رسانی خواهند بود، گفت: ۳۷۷۰ گشت خودرویی، ۲۰۱۰ گشت موتوری و ۲۹۰۰ پلیس پیاده در راستای ایجاد آرامش مردم عزیزمان کار خدمات رسانی را انجام می دهند.

وی با اشاره به پیش بینی پلیس برای طرح نوروزی، گفت: ۱۳۳۰ کانکس و ۴۵۰ چادر نوروزی بر پا می شود و همچنین ۷۰۰ایستگاه بازرسی موقت، ۱۰۴ ایستگاه بازرسی ثابت توسط پلیس پیشگیری، آماده خدمات رسانی هستند.

به گفته معاون اجتماعی ناجا ۳۰ فروند بالگرد هوا ناجا نیز از ۲۵ اسفند ۹۶ تا ۱۴ فروردین ۹۷ همگام با سایر نیرو ها برای خدمات رسانی، ایجاد آرامش ، افزایش نشاط و تسهیل در آمد و شد شهروندان در طرح نوروزی پلیس در خدمت مردمان خوب ایران سرفرازمان هستند.

سردار منتظرالمهدی با رو نمایی از شعار نوروزی پلیس با عنوان " آرامش بهاری با نظم و امنیت"، گفت: در واقع آرامش و امنیت خواستگاه همگان است و با رعایت نظم و قانونمندی و مشارکت و همکاری با پلیس و دستگاه های امنیت آفرین، ان شالله بهاری پر نشاط توام با آرامش در سایه امنیت خواهیم داشت.

منتظر المهدی در ادامه نشست با اشاره به آمار و عملکرد پلیس راهنمایی و رانندگی در سال جاری، گفت: نیروهای پلیس راهور ۱ میلیون و ۳۸۸ هزار و ۴۵۵ خودروی جدید را شماره گذاری کرده و برای ۲ میلیون و ۲۱۴ هزار و ۷۲۷ نفر گواهینامه اولی صادر کردند که این رقم نسبت به سال گذشته با افزایش ۳۲ درصدی همراه بوده است.

وی با بیان اینکه ۱۰ هزار و ۳۵۲  دستگاه موتور سیکلت جدید شماره گذاری شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش ۷۹ درصدی  همراه بوده است گفت: در حال حاضر ۲۰ میلیون و ۹۷۷ هزار و ۵۶۹ خودرو و ۱۱ میلیون و ۶۸۷ هزار و ۲۴۶ موتور سیکلت  در سراسر کشور در حال تردد هستند علی رغم افزایش وسایل نقلیه و افراد نو گواهینامه و افزایش تصادفات، تعداد جان باختگان نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است.

به گفته وی روند رو به کاهش جان باختگان حوادث رانندگی ازسال ۸۵ که ۲۷هزار تن بوده و امروز به ۱۶ هزار تن رسیده است، حاصل همکاری تمامی دستگاه های مربوطه و ارتقاء فرهنگ رانندگی و رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی بوده است و امیدواریم روزگاری برسد که حتی یک تن کشته در تصادفات نداشته باشیم.

منتظر المهدی با ابراز تاسف از این که رتبه اول جان باختگان سوانح رانندگی به راکبین موتور سیکلت ها با سهم ۲۵ درصد از کل جان باختگان و سپس عابرین پیاده با حدود ۲۱ درصد تعلق می گیرد، گفت: بیشترین علت تصادفات در سال ۹۶ با ضریب ۸/۳۵ درصد به علت عدم توجه به جلو و رعایت فاصله طولی است و عدم رعایت حق تقدم ۶/۲۱ درصد، عدم رعایت سرعت مطمئنه ۱/۱۳ درصد و انحراف به چپ ۲/۸ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.به گفته وی بیشترین زمان تصادفات بین ساعات ۱۶ تا ۲۰ رخ می دهد.

سخنگوی ناجا با اشاره به راه اندازی و افتتاح بانک اطلاعاتی چهره با ثبت میلیون ها نمونه و ایجاد آزمایشگاه ادله الکترونیک جنایی در جهت کشف علمی جرم، گفت: توسعه بانک های اطلاعاتی بیومتریک و غیر بیومتریک و مکانیزه کردن روند صدور گواهینامه عدم سوء پیشینه در کشور و تجهیز خودرو های پلیس آگاهی به دوربین های پلاک خوان  از جمله اقداماتی است که در پلیس آگاهی به منظور مقابله با مجرمین و کمک به تامین امنیت هر چه بیشتر انجام شده است.

وی با اشاره به انهدام ۳ هزار و ۴۰۰ باند فعال در کار سرقت و دستگیری ۴۹۹ مالخر،  کشف بالغ بر ۹۰ درصد خودرو های مسروقه گفت:کاهش ۳۴ درصدی سرقت از بانک ها، کاهش ۱۰ درصدی سرقت از طلا فروشی ها، کاهش ۸ درصدی سرقت از اتومبیل ها، کاهش ۷ درصدی سرقت به عنف و کاهش ۳ درصدی سرقت مسلحانه از جمله فعالیت های ستودنی ماموران پلیس آگاهی است که شبانه روز در حال مقابله با مجرمان در حوزه مختلف هستند.

معاون اجتماعی ناجا با بیان اینکه بیشترین سرقت ها بین ساعات ۱۸ تا ۲۱ رخ  داده است، گفت: متاسفانه در سال ۹۶ با افزایش ۲ درصدی سرقت های خرد و افزایش ۳ درصدی سرقت از منزل مواجه بودیم، هر چند در این زمینه شاهد افزایش ۲ درصدی کشف بودیم.

وی در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از افزایش ۶۳ درصدی کشفیات پرونده های بالای ۵۰۰ میلیون تومان خبر داد و گفت: ارزش ریالی کشفیات بالغ بر ۳۸ تریلیون و ۱۴۷ میلیارد و ۲۰۹ میلیون و ۷۲۶ هزار و ۷۰۷ ریال بوده است.

سردار منتظرالمهدی با اشاره به اجرای طرح های ویژه،پاکسازی پیرامون محیط های آموزشی به ویژه مدارس از عناصر توزیع کننده مواد مخدر خاطر نشان کرد: راه اندازی یگان های ضربت مبارزه با مواد مخدر در مناطق ۲۲ گانه پایتخت و تشدید نظارت بر پایانه ها، گاراژها، اماکن عمومی را از جمله اقدامات پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا دانست و گفت: در راستای  مبارزه بی امان و خستگی ناپذیر ماموران ما در این حوزه و با استفاده از سگ های کارآمد پلیس، تمرکز بر مرز ها، تقویت یگان های انتظامی در کویر، مبارزه در استان های شرقی کشور و با محوریت سیستان و بلوچستان در اولویت برنامه ها قرار گفته است.

وی خاطرنشان کرد: پیاده سازی برنامه های ذکر شده، باعث کشف ۷۷ درصد از موادمخدر در همان بدو ورودی برخی از استان های شرقی شده و از ورود مواد مخدر به شهرها ومحله ها جلوگیری کرده است و همچنین شاهد افزایش ۱۴ درصدی کشفیات مواد مخدر بوده ایم به گونه ای که بالغ بر ۶۸۴ تن از انواع مواد مخدر به ویژه تریاک، کشف و ضبط گردیده است.

منتظر المهدی در راستای مبارزه بی وقفه پلیس با سوداگران مواد مخدر از افزایش ۷ درصدی درگیری ها و افزایش ۱۲ درصدی دستگیر شدگان مواد فروش (حدود ۹۸ هزار و ۸۹ نفر) خبر داد و گفت: بالغ بر ۱۵۵ هزار و ۲۴۰ نفر از معتادان متجاهر که نشان از افزایش ۱۹ درصدی دارد و همچنین افزایش ۱۰۴ درصدی کشفیات قرص های روان گردان و پیش ساز های شیشه از جمله ترامادول، ریتالین، زولپیدم، متامفتامین به میزان ۳۴ میلیون بوده است.

این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: در حوزه ایجابی بالغ بر  ۲۰ مرکز مشاوره پیشگیری از اعتیاد  ایجاد شده،  ۳هزار و ۳۰ ساعت برنامه های رادیویی و تلویزیونی، ۴ هزار و ۵۰ جلسه آموزشی از جمله مدارس، مساجد و ۱ میلیون و ۵۷۰ هزار آموزش چهره به چهره  انجام شده است تا بتوانیم هر چه بیشتر رنگ نازیبای اعتیاد را چهره کشور عزیزمان پاک کنیم.ضرورت توجه ویژه به ایستگاه های خانواده و مدارس در راستای پیشگیری از اعتیاد و توجیه و ایجاد تاب آوری روانی در بین جوانان و نوجوانان با آموزش و مشاوره های لازم، از دیگر صحبت های سخنگوی ناجا در این نشست بود.

منتظر المهدی در ادامه درباره اقدامات پلیس فتا افزود: پلیس فتا که این روزها تبدیل به چشم و گوش همیشه بیدار جامعه شده با رصد های آنی و گشت زنی در فضای مجازی علی رغم افزایش ۴۴ درصدی جرایم در این فضا، خوشبختانه توانسته اند ۸۴ درصد جرایم را کشف کنند که در مقایسه با پلیس سایر کشور های پیشرفته بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است.

وی با بیان این که  ۴۶ درصد از جرایم در فضای تلگرامی و ۲۵ درصد در اینستا گرام رخ می دهد، گفت: بیشترین جرایم در حوزه کلاه برداری های مالی وبرداشت های غیرمجاز با۳۵درصد است؛ شناسایی وبرخورد با ۳ هزار و ۳۲۰ کانال،گروه و سایت در حوزه خرید، فروش و آموزش  وتولید مواد مخدر از جمله فعالیت های مردان تیز بین پلیس فتاست که مجرمان حقیقی در پس فضای مجازی را  به طرفه العینی شکار می کنند.

این مقام ارشد انتظامی تاکید کرد: مسدود شدن روزانه حدود ۲۰۰ کانال  که در حوزه انواع جرایم فعالیت می کنند نشان از چیره دستی پلیسی دارد که پشت پرده دستان ناپاک را آشکار کرده و نقاب از رخ شیادان بر می دارد؛ هر چند که ضرورت ارتقاء دانش رسانه ای و سواد فضای مجازی کاربران برای ناکام ماندن مجرمان کاملا احساس می شود.

برگزاری سه نشست بین المللی با حضور روسای پلیس های سایبری سایر کشور ها، اجرای طرح کوآ( کودک و اینترنت) با همکاری وزارت ارتباطات و آموزش و پرورش با بیش از ۷۰۰ کارگاه و آموزش ۲۱۰ هزار دانش آموز از دیگر فعالیت های پلیس فتا در سال جاری بود که سخنگوی ناجا به آن اشاره کرد.

منتظر المهدی با اعلام این که بالغ بر ۲۶ میلیون  مواد محترقه طی ماه های اخیر کشف و ضبط شده است، گفت: ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار عدد آن در محدوده زمانی یک ماه گذشته ضبط شده که ۸ میلیون آن  مواد محترقه پر خطر بوده است؛ در این رابطه ۱۵۰ نفر دستگیر و تحویل مراجع ذیصلاح شده اند.

وی با ابراز خرسندی از این که خوشبختانه با کاهش چشمگیر خرید انواع مواد محترقه از سوی مردم مواجه بوده ایم، گفت: این امر حکایت از هوشیاری، دقت  و توجه خانواده ها و جوانان و نوجوانان دارد.

سخنگوی ناجا با تاکید بر این که به سبب همکاری مردم در ایجاد نظم و امنیت با پلیس، به طور حتم امسال با مشکلات کمتری در چهارشنبه پایان سال مواجهیم گفت: طبیعی است با بر هم زنندگان و اخلالگران نظم و امنیت و کسانی که موجب سلب آرامش مردم شوند برخورد جدی و قانونی صورت می گیرد.

منتظر المهدی با اعلام این که در سال جاری بالغ بر ۳ میلیون و ۹۲۵ هزار و ۶۷۷ جلد گذرنامه صادر شده که افزایش ۷ درصدی نسبت به سال ۹۵ را نشان می دهد، گفت: صدور پروانه اقامت ۷۴ هزار و ۳۰۰ تبعه خارجی و همچنین طرد ۴۳۰ هزار و ۲۰۰ نفر اتباع بیگانه غیر مجاز، افزایش ۵ درصدی تردد مسافرین خارجی و ایرانی به خارج و داخل کشور که شامل ۲۸ میلیون و ۲۲۷ هزار و ۶۰۹ نفر  می شود، از جمله دیگر اقدامات همکارانم در پلیس گذرنامه است.

وی از افزایش ۲۷ درصدی انهدام باند جعل مدارک مسافرتی و دستگیری ۲۳ نفر در این خصوص و همچنین افزایش ۱۵ درصدی کشف مدارک مسافرتی و هویتی جعلی به میزان ۵ هزار و ۴۱۱ فقره خبر داد و گفت: انهدام ۱۰۴ باند قاچاق انسان و افزایش ۸۲ درصدی جلوگیری از ورود و خروج افراد غیرمجاز، افزایش ۷ درصدی کشفیات سلاح و ۷ درصد کشفیات سوخت، افزایش ۱۳ درصدی کشفیات مشروبات الکلی و همچنین ایجاد سامانه کنترلی در مرز اروند رود  و کمک شایان به توسعه اقتصادی در وضعیت معیشتی استان های همجوار از دیگر اقدامات پلیس گذرنامه است که در سال جاری محقق شده است.

معاون اجتماعی ناجا در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که طی ۳۵۲ روز گذشته بالغ بر ۲۴ میلیون و ۸۷۵ هزار و ۹۹۸ تماس با سامانه پلیس ۱۱۰ برقرار شده که از این میان ۱۶ میلیون و ۸۸۷ هزار و ۴۴۳ تماس و مراجعه آن عملیاتی شده است، گفت: این رقم نسبت به سال گذشته نشان از افزایش ۹/۲ درصدی عملیلاتی شدن تماس ها و مراجعات دارد؛ میزان رضایتمندی از پلیس ۱۱۰ نیز حدود ۵/۸۲ درصد بوده است.

وی افزود: در اجرای طرح دریا در این تابستان خوشبختانه شاهد کاهش ۲۵ درصدی غرق شدگان بودیم و در این رابطه ۶۸۷ نفر توسط پلیس نجات یافتند.

سخنگوی ناجا در ادامه با اشاره به فعالیت های پلیس یگان ویژه گفت: ماموریت های مهم گروگانگیری و رهایی سال ۹۶ در استان های تهران،اصفهان، کرمانشاه، مشهد و همچنین مجلس شورای اسلامی، و ... صورت گرفته است در حالی که در سال ۹۵در حوزه ماموریت های مهم رهایی گروگان در سطح کشور ۷ مورد داشتیم.

سخنگوی ناجا از بازداشت و استرداد ۲۴ نفر از مجرمین فراری به خارج از کشور و رهایی ۲ گروگان و بازگشت آنها به کشور از جمله اقدامات پلیس اینترپل بود خبر داد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به ایجاد زیر ساخت های نوین و ایجاد سامانه های اینترنتی، پیامکی و تلفنی در سازمان وظیفه عمومی ناجا، گفت: این سازمان با برخورداری از ۴۲۸ رده وظیفه عمومی و ۹۳۹ هیئت رسیدگی توانسته خدمات قابل قبولی را ارائه کند.

منتظر المهدی خبر از صدور حدود ۵۲۵ هزار کارت پایان خدمت و معافیت در ۱۱ ماهه سال ۹۶ داد و گفت: صدور ۴۱۲ هزار و ۲۰۰ فقره معافیت تحصیلی و همچنین ثبت نام ۵۳ هزار و ۱۶۹ نفر که مشمول پرداخت جریمه سربازی بوده اند که در این سازمان انجام شده است؛ لازم به ذکر است طی دوسال گذشته حدود ۵۳۳ هزار  نفر از مشمولان غایبی که ۸ سال از غیبت آنان می گذرد ثبت نام کرده  که برای  ۳۴۶ هزار نفر آنان کارت معافیت صادر شده است.

وی همچنین در حوزه اقدامات پلیس پیشگیری با بیان این که ۱۵ هزار نفر از کارکنان ناجا در کلاس های استاندارد سازی، تعالی رفتار و افزایش آستانه تحمل در مواجهه با شرایط پیش بینی نشده حضور یافته اند، گفت: در سال ۹۶ بالغ بر ۱ میلیون نفر تحت آموزش های مختلف قرار گرفته اند و ۵۰ درصد آموزش های حین خدمت و تکمیلی از طریق سامانه های مجازی انجام می شود.

این مقام ارشد انتظامی با تاکید بر این که معاونت اجتماعی با فعالیت ۶۵ مرکز مشاوره و ۶۵۴ دایره مشاوره و مددکاری در کلانتری ها گام های بلندی در راستای نهادینه کردن فرهنگ دوری از جرم برداشته است، گفت: در سال ۹۶ بالغ بر ۴۰۶هزار و ۹۳۹نفر به این دفاتر مراجعه کرده و خوشبختانه با حضور به موقع مشاوران ناجا ۷۶ درصد پرونده ها منجر به صلح و سزش شده و از چرخه قضایی و انتظامی خارج گردیده است.

افزایش ۳۵ درصدی حمایت و پشتیبانی از فیلم ها و سریال ها توسط موسسه ناجی هنر، برگزاری بیش از ۳۶ هزار و ۵۶۰ جلسه آموزش همگانی در مدارس، تولیدات انبوه رسانه ای وبرنامه های رادیو و تلوزیونی و .. از دیگر اقدامات شاخص معاونت اجتماعی ناجا در سال ۹۶ بود که سخنگوی ناجا در مورد آن ها سخن گفت.

منتظر المهدی با بیان این که مرزبانان نیروی انتظامی از ۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مرز از مجموع۸۷۲۵کیلومتر مرز، با جان و دل حراست و نگهبانی می کنند، گفت: مرزبانی ناجا با ایجاد پروژه فیبر نوری در جوار مرزها و استقرار سامانه کنترل الکترونیکی و راه اندازی ۱۶ سایت ارتباطی در ارتفاعات و توسعه سامانه سیستم نظارت تصویری در برخی از مرز های کشور تلاش می کنند امنیت و آرامش کشورمان را همواره مهیا نمایند.

به گفته وی طی ۱۱ ماهه گذشته در ۱۷۷ درگیری مرزبانان از جان گذشته با اشرار و قاچاقچیان سلاح و مواد مخدر رخ داده که در این اثنا ۶۲۲ نفر دستگیر شده اند.

سخنگوی ناجا با اعلام این که در سالی که گذشت تیز پروازان هواپیمایی نیروی انتظامی با ۷ هزار سورتی پرواز به ارائه خدمات مشغول بوده اند؛ گفت: از آن جایی که پرواز در کریدور های هواییِ مناطق انبوه و منطقه هشدار و احتیاط، فقط کارخلبانان ورزیده (به اصطلاح) استاد خلبان، خلبان فرمانده و خلبان آزمایشگر است؛خلبانان ما در حادثه های مختلف به سرعت، برای کمک رسانی حاضر می شوند که از جمله آن می توان به زلزله کرمانشاه اشاره کرد.

به گفته وی درحوزه اورژانس هوایی و تصادفات جاده ای هوا ناجا بسیار مثمر ثمر بوده ؛ ۶۲۹ ماموریت انجام و ۱۲۵۰ مصدوم جا به جا شده  که بیش از ۹۵ درصد آنها نجات یافته و وضعیت جسمانیشان رو به بهبود رفته است که جای بسی خوشحالی دارد.

معاون اجتماعی ناجا تصریح کرد: پهبادهای هوا ناجا برای ماموریت های مختلف از جمله پایش مرزها، شناسایی، تصویر برداری  و ۱۵۹۰۰۰  ساعت سورتی پرواز داشته اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵ درصد افزایش  داشته است.

وی گفت: با عنایت به تجربه بالای خلبانان هوا ناجا در قیاس با سایر خلبانان، روزانه عازم ماموریت های متنوع، سخت و منحصر به فردی از جمله چتر ریزی، راپل، پرواز در کوهستان، گشت مرزی، فیلمبرداری، ناوبری، عملیاتی و ... می شوند و اغلب در مقام مقایسه با سایر خلبانان هم رده خود در سایر نیرو های مسلح ۳ تا ۴ برابر ساعت پروازی دارند.

به گفته وی در طرح نوروزی نیز با ۳۰ بالگرد و در ۱۳ نقطه  پایگاه هوایی مستقر می شوند و در صورت لزوم امداد رسانی و خدمات دهی خواهند داشت.

منتظر المهدی در ادامه نشست با اعلام این که تعداد ۱ میلیون و ۳۶۵ هزار ۵۶۳نفر در۱۱ ماهه سال جاری با مرکز نظارت همگانی تماس گرفته اند  که با افزایش(۱۹ ) درصدی نسبت به مدت مشابه مواجه بوده ایم.

این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: بیش از ۹۴۸ جلسه ارتباط مستقیم فرماندهان و مسئولین با مردم، پاسخگویی و دیدار چهره به چهره با ۴۱ هزار و ۶۹۶ نفر از مردمان عزیز کشورمان انجام شده است؛ افزایش ۶/۱۰ درصدی تقدیر و ۷/۱۰ انتقاد و کاهش ۲/۷ درصدی شکایات مردمی را در ۱۱ ماه سال جاری شاهد بوده ایم.

منتظر المهدی در پایان از همراهی و همدلی خبرنگاران برای انعکاس اخبار حوزه انتظامی و امنیت قدر دانی کرد و گفت: به همه همکارانم و خانواده هایشان خسته نباشید می‌گویم  که بی وقفه در پی جاری و ساری کردن امنیت ، آرامش و آسایش در این مرز و بوم هستند.

طرح نوروزی سخنگوی ناجا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر