کد خبر: 600419 A

​الهام فخاری:

رئیس شورای اسلامی استان تهران تاکید کرد: شتاب مهاجرتی که دهه‌‌های اخیر در ایران تجربه می‌‌کنیم خیلی نگران‌‌کننده‌‌تر است، این در حالی است که فرصت‌‌هایی که ما می‌‌‌توانیم در روستا داشته باشیم قابل مقایسه با کشورهای دیگر (حتی کم‌مساحت‌‌تر) نیست.

به گزارش ایلنا، الهام فخاری، رییس شورای اسلامی استان تهران با حضور در شورای اسلامی شهرستان ورامین گفت: اگر زودتر از این صنایع تبدیلی در اولویت روستاها قرار گرفته بود، امروزه کمتر به مهاجرت معکوس فکر می‌‌کردیم.

وی با اشاره به اینکه در یکی از پربرکت و پرجمعیت‌‌‌ترین بخش‌‌‌های کشور گردهم آمدیم، اظهار داشت: ان‌شالله مسائل و مشکلات با راهنمایی شورای اسلامی شهر ورامین گام به گام حل شود. 

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به اهمیت صنایع تبدیلی تصریح کرد: اگر زودتر از این صنایع تبدیلی در روستاها اولویت قرار گرفته بود امروزه کمتر به مهاجرت معکوس فکر می‌کردیم. سفره و زندگی روستایی‌‌ها باید پربار باشد. روستائی‌‌‌ها کم‌توقع‌‌ترین مردم کشورند آنها در تمام دوره‌‌های تاریخ ایران با شیوه زندگی سالم همیشه خودگردان و توانمند زندگی کرده‌اند. 

فخاری با اشاره به اینکه افزایش جمعیتی (به ویژه جمعیت جوان) برای هر کشوری فرصت است، خاطرنشان کرد: باید از این فرصت برای توسعه روستایی استفاده کرد زیرا به اشتغال پایدار و بهبود وضعیت سکونتگاه‌‌‌‌های روستایی کمک خواهد کرد. 

وی با اشاره به تجربه دیگر کشورها در مهاجرت (از روستا به شهرها) ابراز داشت: شتاب مهاجرتی که دهه‌‌های اخیر در ایران تجربه می‌‌کنیم خیلی نگران‌‌کننده‌‌تر است، این در حالی است که فرصت‌‌هایی که ما می‌‌‌توانیم در روستا داشته باشیم قابل مقایسه با کشورهای دیگر (حتی کم‌مساحت‌‌تر) نیست. 

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران اهمیت مشکلات روستا برای شورای شهر ورامین را مورد تقدیر قرار داد و بیان کرد: مبحث پرورش اسب در ورامین یک رویکرد نوآور و کارآفرین بوده و امیدواریم کسب و کارهایی از این دست در ورامین را بیشتر دنبال کنیم. 

فخاری بازارچه‌‌‌ها و بازارها هم اشاره کرد و یادآور شد: باید صنایع تبدیلی را به صورت جدی‌‌تری پیگیری کنیم و این صنایع را با واحدهای نوآور (استارتاپ‌‌ها) متصل کنیم تا سرمایه‌‌گذاری کنند. بازارهای ملی و بازارچه‌‌های استانی را هم در یک مدل منسجم قابل گردش در سطح استان طراحی خواهیم کرد تا محصولات مناطق شمالی استان در بازارچه‌‌های جنوب عرضه شود و بالعکس، در حقیقت باید این تعامل را بین روستاها و شهرهای استان فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه زنجیره تولید تا مصرف باید محکم باشد، عنوان کرد: تولید محصول یک روستایی فراتر از نیاز خودش است اما به دلیل آنکه به زنجیره تولید تا مصرف دسترسی راحتی ندارد، مدیریت شایسته‌‌ای بر محصولات خود ندارند.

رئیس شورای اسلامی استان تهران با اشاره به برگزاری نمایشگاه زنان و تولید ملی در تهران گفت: این فرصت خوبی است که با تاکید بر توانمندسازی زنان (به ویژه زنان سرپرست خانوار) در دوره‌‌های مدیریت گذشته راه‌‌اندازی شده است. باید بتوانیم این نمایشگاه‌ها را در سطح استان فعال کنیم تا در نمایشگاه تولید ملی سهم ویژه‌‌ای برای شهرستان‌ها در نظر بگیرند. این نمایشگاه‌ها با تاکید بر زنان است و فکر می‌‌کنم با اشتغالی که می‌‌توانند برای زنان روستایی ایجاد کنند.

فخاری افزود: اگر زنان در روستاها بمانند خانواده در روستا به حیات خود ادامه خواهد داد و سکونتگاه‌های روستایی حفظ می‌‌شود. با ستاد توانمندسازی زنان سرپرست خانواده تعامل خواهیم داشت تا برای سال آینده سهم ویژه برای شهرستان‌های استان تهران در نظر گرفته شود و یک سالن به استان بدهند تا تنوع محصول هم در آن بهبود یابد. 

وی به حق‌‌الزحمه اعضای شوراهای شهرستان‌ها نیز اشاره کرد و اظهار داشت: شورای عالی استان‌ها در حال پیگیری این مسئله است، زیرا علاوه بر ناچیز بودن حق‌‌الزحمه اعضای شوراها دیر هم پرداخت می‌شود.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به مشکل افتتاح حساب برای شورای شهرستان‌ها تصریح کرد: دبیرخانه شورای استان تهران دنبال این است که افتتاح حساب‌ها مستقل از سیستم شورای فرادست افتتاح شوند و به دنبال شناسه ملی مستقل برای هر شهرستان هستیم.

الهام فخاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر