کد خبر: 600271 A

در جلسه شورای شهر تهران مصوب شد؛

در جلسه امروز شورای شهر تهران مصوب شد که بلیت مترو از اردیبهشت گران شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سید حسن رسولی در پنجاهمین جلسه شورای شهر  در در جریان بررسی لایحه تعیین قیمت بلیت متروی تهران در سال 1397 سه پیشنهاد از سوی کمسیون ارایه داد که هر سه پیشنهاد به تصویب رسید.

رسولی بابیان اینکه انتظار می‌رفت این لایحه پیش از ارائه در صحن برای بررسی به کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای شهر تهران ارجاع داده می‌شد، اظهار کرد: بااین‌حال در هشتم اسفند کمیسیون به این لایحه ورود کرد و ضمن موافقت با نظرات کمیسیون عمران و حمل‌ونقل، پیشنهاد‌هایی نیز دارد.   

وی بابیان اینکه عرفا دولت موظف است تا یک‌سوم یارانه بلیت متروی را تأمین کند، تأکید کرد: در این زمینه دو قانون مصوب وجود دارد که دولت را به پرداخت یارانه بلیت مترو موظف کرده است. بند 8 قانون هدفمند کردن یارانه مصوب سال 88، دولت را موظف کرده تا از محل منابع عمومی به بنگاه‌ها و سازمان‌هایی مجری همچون شهرداری ما بدالتفاوت یارانه را پرداخت کند.

نائب رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای شهری تهران ادامه داد: همچنین بر اساس ماده 90 در قانون برنامه چهارم دولت ملزوم به پرداخت یارانه شده و در سیاست‌های اجرایی اصل 44 قانون اساسی این الزام برای دولت محرز است، اما تاکنون اقدام نکرده است ازاین‌رو کمیسیون برنامه‌وبودجه پیشنهاد دارد این تبصره به این عنوان که شهرداری تهران مکلف است نسبت به پیگیری در خصوص وصول حق السهم دولت از محل یارانه بلیت مترو اقدام کند و گزارش را هر سه سال به شورای شهر تهران ارائه کند.

رسولی بابیان اینکه در جلسه مشترک اعضای شورای شهر تهران با معاون رئیس به این موضوع نیز پرداخته شد، گفت: پیشنهاد دوم ما این است که زمان اجرای این لایحه اول اردیبهشت‌ماه سال 97 باشد تا با دولت هم‌زمانی داشته باشد.

وی درباره اقشار و مسافرانی که به‌صورت مستمر از مترو استفاده می‌کنند نیز پیشنهادی را اعلام کرد و افزود: به‌منظور ترویج فرهنگ استفاده از مترو و حمایت از اقشاری که به‌صورت مستمر از مترو استفاده می‌کنند، شرکت بهره‌برداری متروی تهران موظف است نسبت به انتشار بلیت‌های مدت‌دار مترو در مقاطع سالانه، شش‌ماهه و فصلی باارزش ریالی موردنظر متقاضی در محدوده‌ی کف و سقفی که متضمن بهره برداری منصفانه باشد با تخفیف 25 درصد مازاد بر سایر تخفیفات اقدام کند."

این عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: امیدواریم با این پیشنهاد ضریب استفاده از کارت بلیت از 86 درصد با تمهیداتی به100 درصد برسد تا هزینه های شرکت بهره برداری مترو کاسته شود.

در ادامه هر سه پیشنهاد با رای اکثریت اعضای شورا به تصویب رسید.

شورای شهر تهران قانون مترو بلیت مترو جلسه شورای شهر تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر