کد خبر: 598521 A

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر:

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: به تازگی در فضای مجازی شاهد موجی از خوانندگانی بودیم که برای ترامادول و زولپیدوم و داروهای اعتیادآور دیگر ترانه خوانده بودند که با آنها هم برخورد مناسب صورت خواهد گرفت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پرویز افشار (سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر) در حاشیه نشست دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با سازمان‌های مردم نهاد بیان داشت: معتقدم اگر قرار است؛ توزیع مواد شیمیایی و دارویی در ناصر خسرو صورت گیرد باید ساماندهی شده و مجوزدار شود زیرا فروش دارو در آنجا فقط محدود به داروهای غیرمجاز نیست و بعضا داروهای مورد نیاز مردم در قالب قاچاق عرضه می‌شود که اگر دقت در این زمینه صورت نگیرد ممکن است داروهای تاریخ انقضا گذشته مخاطرات جانی برای مردم داشته باشد.

وی افزود: گاهی گزارشاتی مبنی بر عرضه ترامادول و متادون و مانند آن به دست ما می‌رسد، پلیس مواد مخدر در آنجا فعال است و برخوردهایی با مسببان آن انجام داده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در رابطه با کشفیات مواد مخدر در سال جاری گفت: کشفیات 11 ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 14 درصد رشد را نشان می‌دهد.

افشار تاکید کرد که نگرانی جدی برای سال آینده است، چراکه میزان کشت مواد مخدر در افغانستان از 4600 تن به 9000 تن افزایش پیدا خواهد کرد. سال آینده سال هوشیاری و بیداری عمومی ملت است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد: باید همه هوشیار باشیم و مداخلات فرهنگی اطلاع رسانی و اقدامات پیشگیرانه به حداکثر برسد تا بتوانیم با این موج مقابله کنیم. گزارشی مبنی بر ورود تنباکوهای حاوی مواد مخدر نداشتیم.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: اخیرا در فضای مجازی شاهد موجی از خوانندگانی بودیم که برای ترامادول و زولپیدوم و داروهای اعتیادآور دیگر ترانه خوانده بودند که با آنها هم برخورد مناسب صورت خواهد گرفت.

افشار خاطرنشان کرد: در آشفته بازار مواد مخدر سوداگران و پیاده نظام‌های آنها در فضای مجازی تلاش می‌کنند به روش‌های مختلفی این مواد را تبلیغ کنند.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد: وقتی یک نفر تبلیغات کاذب و بازار مکاره‌ای درست می‌کند برای سود بردن است، اما متاسفانه برخی به آن دامن می‌زنند و بزرگنمایی‌اش می‌کنند.

وی تاکید کرد: ما نیز در فضای مجازی به این موضوع برخوردیم و از آنها که به این اخبار دامن می‌زنند خواستیم اگر مصادیق و مستنداتی دارند، ارائه کنند. تاکنون سه آزمایشگاه مرجع وزارت بهداشت، سازمان ملی استاندارد و ناجا نیز گزارش تایید شده‌ای مبنی بر وجود تنباکوهای حاوی مواد محرک و یا تنباکوی جنسی نداشته‌اند.

وی افزود: اگر منظور از تنباکوهای حاوی شیشه است باید بگویم که شیشه در اثر حرارت مستقیم آتش خاصیت خودش را از دست می‌دهد و استحاله می‌شود؛ بنابراین چنین چیزی مصداق ندارد.

افشار گفت: اگر هم مواد دیگری به جز آمفتامین‌ها و محرک‌هایی چون شیشه به تنباکو اضافه شده باشد هنوز به تایید نرسیده است.در واقع در ستاد مبارزه با مواد مخدر گزارشات اثبات شده‌ای از این دست وجود ندارد. البته مسئولیت تنباکو با ستاد مبارزه با مواد مخدر نیست، بلکه متولی آن وزارت بهداشت و انجمن ملی دخانیات است. آنها اگر به مواردی برخورد کنند که مخدر در تنباکو باشد به ما گزارش می‌دهند و ما وظیفه داریم بررسی کنیم.

افشار با اشاره به فعالیت کانال‌های مبلغ مواد مخدر گفت: گاهی فعالیت برخی از این سایت‌ها و شبکه‌ها زیاد می‌شود و مدتی فعالیت‌شان کم می‌شود و با عناوین دیگری مجدد وارد می‌شوند. اغلب مردم و  NGO ها به ما گزارشاتی در این باره ارائه می‌کنند و ما آنها را دسته بندی کرده و در اختیار پلیس فتا قرار می‌دهیم.

وی تاکید کرد که سال گذشته 24 مورد و امسال نیز تعدادی معرفی شده‌اند.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه گفت:  برخورد پلیس فتا با گردانندگان این سایت‌ها برخورد فوری نیست، علت این است که اینها یک سری ارتباطات و شاخ و برگ‌هایی دارند و پلیس برای مدتی آنها را رصد می‌کند تا بتواند شاخ و برگ هایشان را شناسایی کند.

وی افزود:سال گذشته نهایتا پلیس به سرشاخه‌ای رسید که جوانی 26 ساله بود. وی درباره چگونگی تهیه و کاشت بذر شاهدانه تبلیغاتی می‌کرد و واسطه‌هایی داشت که در پی این تبلیغات مشتریان‌شان افزایش پیدا می‌کرد.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر