کد خبر: 598502 A

ابتکار:

معاون زنان و امور خانواده ریاست جمهوری گفت: اکنون دختران تحصیلکرده در استان‌های مختلف دو تا سه برابر آقایان هستند، اما دسترسی آنها به بازار کار کمتر است، از همین رو باید مشاغل مرتبط با توانمندی‌ها و علایق زنان ایجاد کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا،‌ معصومه ابتکار، معاون زنان و امور خانواده ریاست جمهوری در همایش نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات در توان‌افزایی زنان گفت: چنین نشست‌هایی نتایج کاربردی بسیاری برای زنان دارد. در سال 1998 در زمانی که من رئیس سازمان محیط زیست بودم در مجمع جهانی اقتصاد بیل‌گیتس در سخنرانی‌اش به نقش فناوری اطلاعات و خلاقیت در اقتصاد آینده تاکید کرد. به نظر او مشاغل سنتی که بر پایه منابع طبیعی هستند در آینده نقش کمتری در اقتصاد خواهند داشت و در اقتصاد جدید ارزش افزوده از خلاقیت و ذهن نشات خواهد گرفت. بیل گیتس همچنین گفت انقلاب دیجیتال جنسیت نمی‌شناسد و بر آن تبعیضی نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: اکنون در کشور ما هم خوشبختانه دسترسی وسیع به فناوری‌های اطلاعات وجود دارد و ما شرایط خوبی در این زمینه داریم که از طریق آن می‌توانیم برنامه‌هایی برای از بین بردن تبعیض و ارتقای عدالت داشته باشیم و انقلاب دیجیتال عرصه‌ای است که این برنامه‌ها را در جهت توان افزایی زنان برای ما قابل دستیابی خواهد کرد.

معاون زنان و امور خانواده ریاست جمهوری تاکید کرد:‌ آرمان انقلاب و تکلیف ما در قانون اساسی و ماده 101 قانون برنامه ششم توسعه عدالت است و یک بعد اساسی عدالت، عدالت جنسیتی است.

ابتکار افزود: برای ما نقش مادری زنان در خانواده بی‌بدیل است و ما امیدواریم با سیاست‌گذاری درست بتوانیم وضعیت آنها را ارتقا دهیم. نقش زنان در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی غیرقابل اغماض است و در دولت تدبیر و امید به این موضوع توجه جدی شده است. با توجه به ماده 101 قانون برنامه ششم توسعه تمام دستگاه‌های دولتی در فرصت‌های اشتغالی که ایجاد می‌کنند باید به زنان و مردان نگاه متعادل داشته باشند. ما در این ماده نگاه برنامه‌ریزی متعادل در همه دستگاه‌ها را داریم چرا که این موضوع به همه دستگاه‌های دولت مرتبط است گرچه متولی رسمی امور زنان یک دستگاه دولتی است اما همه دستگاه‌ها وظیفه برنامه‌ریزی برای ارتقای جایگاه زنان دارند.

وی گفت: یکی از شاخص‌های مهم توسعه‌ای دسترسی زنان به فناوری‌های جدید است که با کیفیت زندگی مستقیما مرتبط است و مهارت‌های فکری، آگاهی و اطلاع‌رسانی است. ما تلاش داریم بین دانشگاهیان، بخش خصوصی، دولت و بسیاری دیگر عرصه‌ها با زنان شبکه سازی کنیم.

ابتکار اظهار داشت: باید زیست بوم لازم را بسازیم اکنون در حوزه منابع زیست محیطی در حال نابود کردن زیست بوم‌مان هستیم اما امیدواریم در زمینه فناوری اطلاعات زیست بوم مناسبی برای ارتقای وضعیت زنان و حتی محیط زیست در آینده بسازیم.

وی ادامه داد:‌ فناوری اطلاعات باید به یک تغییر رفتار در بعد فردی و اجتماعی منجر شود. برای دستیابی به شاخص‌های مناسب در حوزه اشتغال، بهداشت و آموزش فناوری اطلاعات را باید جدی بگیریم. اکنون دختران تحصیلکرده کشور در استان‌های مختلف دو تا سه برابر آقایان هستند، اما دسترسی آنها به بازار کار کمتر است ما باید مشاغل مرتبط با توانمندی‌ها و علایق زنان ایجاد کنیم.

ابتکار افزود: جریان سازی اجتماعی با فناوری اطلاعات و ارتباطات میسر است. برای مثال از طریق پویش ارمغان 2 بین معاونت زنان و ستاد دیه همکاری‌هایی را برای آزادی زندانیان زنی که به این خاطر در زندان هستند، انجام دادیم و 250 زن در سطح ملی شناسایی شدند که امیدواریم شب عید با همکاری مردم رهایی یابند. ما با همکاری وزارت ارتباطات، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت صنعت تلاش می‌کنیم نقش راه مشترکی را برای توان‌افزایی زنان در حوزه آی تی و آی سی تی ترسیم کنیم و در نظر داریم در آینده همکاری‌های بین المللی هم داشته باشیم.

وی در پایان افزود:‌ یک چالش بزرگ در آینده مساله بازاریابی و حضور در بازارهای جهانی است. تولیدات ما باید در بازارهای بین المللی ارائه شوند و امیدواریم در اجلاس بعدی شاهد حضور الگوهای موفق جهانی و داخلی باشیم.

معاون زنان و امور خانواده ریاست جمهوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر