کد خبر: 596697 A

میخائو سورنسکی مطرح کرد:

شهردار تهران که به لهستان سفر کرده در دیدار با میخائو سورنسکی، نایب رئیس مجلس سنای این کشور، زمینه‌های توسعه همکاری‌ها میان دو پایتخت و دو کشور را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش ایلنا، میخائو سورنسکی که از چهره‌های متنفذ سیاسی در لهستان به شمار می‌رود، با اشاره به حضور بیش از 121 هزار پناهجوی لهستانی در ایران همزمان با جنگ جهانی دوم گفت: «ما مهمان‌نوازی ایرانی‌ها از پدران و مادران‌مان را فراموش نمی‌کنیم و همیشه تلاش کرده‌ایم قدردان ملت ایران باشیم. در تمام مراسمی که به یاد قربانیان لهستان و سربازانی که در جنگ از دست داده‌ایم برگزار می‌کنیم، از ایران و ایرانی‌ها هم یاد می‌کنیم. من به نمایندگی از ملت لهستان از ملت ایران قدردانی می‌کنم.»

نایب رئیس مجلس سنای لهستان گفت: «روابط ایران و لهستان در وضعیت مطلوبی است اما به اعتقاد من همچنان جای گسترش روابط میان دو کشور وجود دارد. دو حوزه علم و فرهنگ، حوزه‌هایی هستند که ظرفیت بالایی دارند و ما در مجلس سنا از هرگونه اقدامی که میان دو کشور و پایتخت‌های دو طرف برای افزایش ارتباطات علمی و فرهنگی میان مردم ایران و لهستان انجام شود، حمایت می‌کنیم.»

سورنسکی ضمن تاکید بر ضرورت توجه بیشتر به روابط دانشگاهی میان دو کشور، با اشاره به سابقه فعالیت‌های علمی محمدعلی نجفی در وزارت آموزش و پرورش و محیط‌های دانشگاهی، خواستار حمایت وی از راه‌اندازی رشته زبان لهستانی در دانشگاه تهران شد.

وی همچنین به پیگیری طرحی در سنای لهستان برای راه‌اندازی اتاق بازرگانی صنعتی لهستان و ایران اشاره کرد و گفت: «من این طرح را تا نهایی شدن دنبال می‌کنم و معتقدم ایجاد چنین نهادی تقویت کننده روابط فعالان اقتصادی دو کشور خواهد بود.»

میخائو سورنسکی گفت: «حضور شما در ورشو به طور حتم می‌تواند در همکاری شوراهای شهر دو پایتخت نیز تاثیرگذار باشد. شوراهای شهر ورشو و تهران باید به سمت تقویت روابط و همکاری‌ها حرکت کنند که این سفر می‌تواند نقطه آغازی بر یک مسیر پربار باشد.»

شهردار تهران نیز با اشاره به حضور لهستانی‌ها در ایران گفت: «میزبانی ایرانی‌ها از لهستانی‌ها در جنگ جهانی دوم یکی از روشن‌ترین و مثبت‌ترین نقاط تاریخ ایران بوده است. ایران و لهستان قبل از ورود مهاجران لهستانی نیز روابط خوب و پایداری داشته‌اند اما این واقعه باعث نزدیکی بیشتر مردم دو کشور شده است. خوشحالم در سال‌های اخیر روابط دوجانبه بار دیگر تقویت شده است.»

نجفی در ادامه با نگاهی به وضعیت تجاری میان دو کشور گفت: «سال‌های اخیر مبادلات تجاری میان ایران و لهستان از 80 میلیون به 300 میلیون دلار رسیده است. امیدواریم طی 3 سال، سطح مبادلات جاری میان دو کشور به یک‌میلیارد دلار برسد. در ملاقات با فعالان بخش‌خصوصی از آنها دعوت کردم برای سرمایه‌گذاری به ایران بیایند.شرایط برای سرمایه‌گذاری لهستانی‌ها در طرح های زیربنایی ایران و شهر تهران مهیاست. امیدوارم مشکلات‌بانکی و بیمه‌ای موجود در سفر چند روز آینده رئیس بانک مرکزی لهستان به تهران برطرف شود.»

شهردار تهران افزود: «برای توسعه روابط ابتدا علاقه‌مندی لازم است که میان دو کشور وجود دارد. مرحله دوم عزم و اراده است که آن‌هم وجود دارد. مرحله سوم مرحله عملیاتی کردن برنامه‌هاست که اکنون باید روی این مرحله پافشاری کرد؛ موضوعی که به عزم دولت و مجالس دو کشور نیاز دارد.»

نجفی با اشاره به خواسته نایب رئیس مجلس سنا برای پیگیری راه‌اندازی کرسی زبان لهستانی در دانشگاه تهران گفت: «دانشگاه‌تهران با راه‌اندازی این رشته موافق است و در حال بررسی مراحل انجام کار است. قول می‌دهم در بازگشت به تهران پیگیری‌های لازم را انجام دهم تا این برنامه زودتر به سرانجام برسد.»

شهردار تهران همچنین به همکاری میان دانشگاه ورشو و دانشگاه مشهد اشاره کرد و گفت: «همکاری‌های دانشگاهی آغاز شده اما این بخش به طور حتم نیازمند نگاه ویژه است.»

انتقال تجربیات حوزه‌های مختلف مدیریت‌شهری میان شهرداری تهران و شهرداری ورشو، تشریح ظرفیت‌های شهر تهران برای سرمایه‌گذاری خارجی و ضرورت تقویت تبادل گردشگر میان تهران و ورشو از جمله مهم‌ترین محورهای مذاکرات محمدعلی نجفی در ورشو بوده است.

مجلس سنای لهستان میخائو سورنسکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر