کد خبر: 594207 A

رییس مرکز مدیریت بیماری‌‌های واگیر وزارت بهداشت:

رییس مرکز مدیریت بیماری‌‌‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه لاشه‌های پرندگانی که در اطراف دریاچه خلیج فارس (چیتگر) پیدا شده، مبتلا به آنفلوآنزای نوع H۵N۸ بوده‌اند، تاکید کرد: تاکنون بیماری انسانی ناشی از این نوع ویروس نه تنها در ایران بلکه در هیچ جای دنیا دیده نشده است.

به گزارش ایلنا، محمدمهدی گویا در مورد شبهات ایجاد شده مبنی بر مشاهده لاشه‌های پرندگان مبتلا به آنفلوآنزا در حوالی دریاچه خلیج فارس در تهران گفت: لاشه‌‌های پرندگانی که در اطراف دریاچه خلیج فارس پیدا شده، مورد آزمایش قرار گرفت و بر اساس این آزمایشات، مشخص شد آنها مبتلا به آنفلوآنزای نوع H۵N۸ هستند که مدت زمان طولانی در بخش‌‌‌های مختلفی در کشور در میان پرندگان دیده و منجر به تلفات زیادی در پرندگان شد.

وی با بیان اینکه تاکنون بیماری انسانی ناشی از این نوع ویروس نه تنها در ایران بلکه در هیچ جای دنیا دیده نشده است، اظهار داشت: به همین دلیل جزو ویروس‌های آنفلوآنزایی است که احتمال خطر پایینی برای انسان دارد. نکته قابل توجه این است که ویروس‌های آنفلوآنزا سریع تغییر می‌کند و تغییرات باعث می‌شود، بیماری‌‌‌زایی آنها هم شدت و ضعف پیدا کند.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: ممکن است ویروس آنفلوآنزایی که درحال حاضر خطر کمتری دارد، با تغییر کوچکی تبدیل به ویروس بزرگ و خطرناک‌تری شود.

گویا با بیان اینکه ما از ابتدای همه‌گیری آنفلوآنزای پرندگان همکاری تنگاتنگی با سازمان محیط زیست و سازمان دامپزشکی کشور داشته‌‌ایم، اما به عنوان بازوی سازمان دامپزشکی عمل کردیم، تصریح کرد: فرماندهی اصلی عملیات کنترلی علیه آنفلوآنزای پرندگان را سازمان دامپزشکی کشور برعهده دارد.

وی افزود: نکته‌ای که لازم به ذکر است، مساله نوع جدید ویروس آنفلوآنزا است، که در یکی از تالاب‌‌های استان گیلان دیده شده، این ویروس جدید با ویروسی که در حاشیه دریاچه خلیج فارس(چیتگر) دیده شده، متفاوت است.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه ویروسی که در لاشه‌های پرندگان وحشی در حاشیه یکی از تالاب‌‌های استان گیلان دیده شده، ویروس خطرناک‌تری است و موارد انسانی آن فقط در کشور چین گزارش شده است، خاطرنشان کرد: اگر فرض را براین بگذاریم که این ویروس می‌‌تواند به انسان منتقل شود، مردم باید از شکار، بازی، تماس و خرید لاشه پرندگان وحشی در بازارهای غیرمجاز خودداری کنند.
 

ایران پرندگان خلیج فارس وزارت بهداشت ویروس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر