کد خبر: 567975 A

وزیر آموزش و پرورش در بازدید از پروژه توسعه صحن حرم امام علی (ع) در نجف، آن را الگویی برای طرح‌های داخل کشور دانست.

به گزارش ایلنا، سید محمد بطحایی تجربه موفق مهندسان ایرانی در اجرای طرح توسعه حرم مطهر علوی را نمونه بارز مدیریت جهادی دانست و گفت: احداث این صحن و شبستان با ۲۲۰ هزار متر مربع زیربنا در کمتر از ۵ سال می‌تواند الگویی برای طرح‌هایی باشد که در کشور اجرا می‌شود.

وی همچنین اظهار کرد: می‌توان از تجربه مهندسان ایرانی در اجرای این طرح و مستندات آن برای آموزش پیمانکاران در کشور استفاده کرد.

وزیر آموزش و پرورش، عنایت ائمه اطهار، نظم و عملکرد حرفه‌ای عوامل دست‌اندرکار، رعایت برنامه زمانبندی و استفاده از مقررات به‌عنوان ظرفیتی برای پیشرفت پروژه را در کنار حمایت‌های مردم و خیرین از جمله دلایل موفقیت ستاد بازسازی عتبات عالیات در  اجرای این طرح بزرگ برشمرد و صحن و شبستان حضرت زهرا (س) را آمیخته‌ای از عشق، ذوق، هنر و معنویت دانست و گفت: دو ملت ایران و عراق با اجرای این طرح بزرگ، پایه های تمدن اسلامی را از نوع بنا کردند.

این عضو کابینه دولت همچنین از همکاری و مساعدت مردم و دولت عراق در بازسازی و توسعه اعتاب مقدسه و میزبانی مراسم اربعین حسینی تشکر کرد و افزود: اگر همراهی برادران عراقی نبود، این طرح بزرگ به ثمر نمی‌رسید.

صحن حضرت زهرا (س) با گنبد حرم امام علی (ع) نسبت قرینه دارد و شامل موزه، کتابخانه، مهمانسرا و رستوران، شبستان و ساختمان اداری و فرهنگی است که در طراحی و معماری این صحن، بویژه شبستان آن (با ظرفیت پذیرش ۱۰۰ هزار زائر)، از هنر و معماری اصیل ایرانی بهره گرفته شده است.

دسترسی آسان به بخش‌های مختلف صحن، رؤیت گنبد و بارگاه حرم مطهر از دورترین ورودی ‌صحن و شبستان در نزدیکی مقام امام زین‌العابدین (ع)، ایجاد تاسیسات تهویه مطبوع و مناسب با ‌استفاده از پیشرفته‌ترین تجهیزات سرمایشی و گرمایشی، ایجاد تونل دسترسی در مواقع اضطراری، ‌روکش و ایزولاسیون و مهار آبهای سطحی و زیر سطحی، ایجاد دیوار حفاظتی در اطراف صحن و ‌شبستان با استفاده از ۱۰۰۰ شمع قبل از گودبرداری، بکارگیری مجرب‌ترین و چیره دست‌ترین ‌هنرمندان، طراحان و اساتید معماری اسلامی در همه بخش‌های پروژه، استفاده از مرغوب‌ترین مواد ‌مورد نیاز پروژه از جمله کف و ستون‌ها، آئینه‌کاری‌ها، گچبری‌ها، مقرنس‌کاری‌ها، فرش‌ها و ... با ‌بهره‌گیری از آزمایشگاه‌های تست استحکام بتن و مواد در طول اجرا، از ویژگی‌های این پروژه است.

پیش‌بینی ستاد بازسازی عتبات این است که با تکمیل این پروژه، فضای حرم امام علی (ع) که هم اکنون کوچکترین حرم در اعتاب مقدسه است به حدود ۲۰ برابر توسعه یابد. این ستاد در ایام اربعین با توجه به حضور جمعیت زیاد مشتاقان در نجف، بخشی از این صحن را با ایجاد امکانات اولیه در اختیار زائران قرار داد تا در آن اسکان کنند.

وزیر آموزش و پرورش نجف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر