کد خبر: 555931 A

ذوالفقاری مطرح کرد:

رییس ستاد مرکزی اربعین گفت: امروز حداکثر ۱۴۰ هزار زائر به ایران آمده و یا خواهند آمد و احتمالاً فردا حداکثر تا ۳۰۰ هزار زائر به کشور در طول ۲۴ ساعت بازخواهند گشت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سردار حسین ذوالفقاری (رییس ستاد مرکزی اربعین) در نشست خبری که امروز در وزارت کشور برگزار شد، با اعلام اینکه حدود ۱۰۰ هزار نفر از افراد فاقد ویزا از مرز بازگردانده شدند، اظهار داشت:‌ همچنین ۲۵ نفر و ۱۱ نفر که قصد داشتند از مسیرهای غیرقانونی و از طریق رودخانه از کشور خارج شوند، توسط مرزبانی ایران و عراق دستگیر شدند و مرزبانان عراقی با همکاری که داشتند افراد دستگیر شده را به ما تحویل دادند.

مرز خسروی چرا بازگشایی نشد؟

ذوالفقاری درباره علت باز نشدن مرز خسروی، گفت:‌ قرار بود بعد از چندین توافق کتبی و شفاهی و جلسات متعدد با دولت عراق، مرز خسروی فعال شود و بر همین اساس بخشی از زیر ساخت ها را در مسیر این مرز فراهم کردیم. به طور مثال پارکینگ، موکب و بیمارستان های صحرایی ایجاد شد و سرمایه گذاری شد. براین اساس قرار بود هفته گذشته یکشنبه اولین گروه زائران از این مرز عبور کنند که به یکباره اعلام کردند، مقامات بالاتر عراقی گفته اند فعلا اقدامی صورت نگیرد.

وی اضافه کرد: پس از این خبر، همه رایزنی ها در این راستا انجام شد و حتی بنده با وزیر کشور عراق تلفنی صحبت کردم  وحتی در یکی دو مرحله قول دادند که امروز و فردا هماهنگی ها انجام می شود. از سوی دیگر سفیر ما در عراق چندین روز وقت گذشتند و تاکید داشتند که باید براساس توافقات کتبی مرز خسروی باز شود؛ چرا که تاثیر روانی منفی بر ایرانیان دارد.

رییس ستاد مرکزی اربعین اضافه کرد: عراق در نهایت به ما اعلام کرد که براساس یک سری ملاحظات مرز بازگشایی نشد؛ امیدوار هستیم ملاحظاتی که عراق دارد در ادامه برداشته شود تا این مسیر را در طول سال فعال کنیم. برداشت کلی ما این است که علت، مباحث امنیتی بوده است. در استان الانبار عراقی ها با آخرین پایگاه تکفیری ها درگیر هستند و تکفیری ها  که به صورت سازمان یافته عملیات داشتند، حالا پراکنده شدند. اطلاعات جدیدی با توجه به تحولات در آنجا به دست آمده و مسولان عراق به همین دلایل بر روی باز شدن این محور ریسک نکردند.

۵۰ هزار نفر از زائر اربعین به کشور بازگشتند

وی با اشاره به اینکه مسیر نجف و کربلا به لحاظ خدمات درمانی، اسکان و تغذیه در حال رصد است و عمده‌ترین مشکل ما ارتباط اینترنتی است که وزیر ارتباطات گفته طرف عراقی تجهیزات ما را ضبط کرده است، افزود: اکنون ۵۵۰ هزار نفر از زائر اربعین به کشور بازگشته‌ و تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار ویزا صادر شده است، براساس برآوردهای ما حداکثر یک میلیون و ۸۰۰ هزار زائر ایرانی در عراق حضور دارند.

آماده باش ۷۰۰ دستگاه اتوبوس ستادکل نیروهای مسلح

رییس ستاد مرکزی اربعین با بیان این مطلب که امروز حداکثر ۱۴۰ هزار زائر به ایران آمده و یا خواهند آمد و احتمالاً فردا حداکثر تا ۳۰۰ هزار زائر به کشور در طول ۲۴ ساعت بازخواهند گشت، تصریح کرد:  تعدادی دستگاه اتوبوس شهرداری و همچنین ۷۰۰ دستگاه اتوبوس ستادکل نیروهای مسلح قرار داده شده‌اند تا در صورت نیاز از آن ها استفاده شود.

ذوالفقاری اضافه کرد: از روز یکشنبه هفته جاری که رفت و آمدها به مرز عادی شده است، قیمت‌های اتوبوس‌ها به روال قبل درآمده و راننده‌ها هزینه یکسر سفر را از مسافران دریافت می‌کنند.

رئیس ستاد مرکزی اربعین افزود: با آنکه در طول سال شاهد کاهش تلفات و مصدومین در جاده‌های کشور هستیم، ولی در مسیر اربعین نباید حتی یک تصادف رخ دهد و یک تصادف هم زیاد است بنابرین باید تلاش کنیم که زیرساخت‌ها برای اربعین سال ۹۷ کامل‌تر و بهتر از وضعیت سال جاری شود.

انتقال 190 تن دارو به ارزش 8 میلیارد تومان به عراق

وی با بیان اینکه طبق گزارشات اعلامی، حوادث جاده‌ای در عراق برای زائرین ایرانی بیشتر از سال قبل بوده است، اما باید در مسیرهای داخلی حداکثر نظارت‌ها بر جاده صورت گیرد، گفت: هلال احمر ۱۹۰ تن دارو با هزینه ۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان به داخل خاک عراق انتقال داده است.

رئیس ستاد مرکزی اربعین تاکید کرد: باید لغو روادید را به عنوان راهبرد اساسی اربعین در سال‌های آینده بین دولت ایران و عراق در نظر گرفته شود.

آقابابایی (دبیر ستاد مرکزی اربعین) در این نشست با اشاره به اینکه پنج‌شنبه، جمعه، شنبه و یکشنبه پیک بازگشت زائران است، گفت: به طور میانگین۳۰۰ هزار زائر به کشور در طول هر ۲۴ ساعت بازخواهند گشت و باید تمهیدات خاصی برای آرامش و امنیت و پذیرایی از آنها درنظر گرفته شود.

وی در ادامه اعلام کرد که براساس تصمیمات اتخاذ شده، صدور ویزای اربعین در دفاتر موقت به جز دفتر ایلام متوقف شده است و فقط سفارت عراق در ایران و کنسولگری‌های این کشور در زمینه صدور ویزا فعال خواهند بود.

۲ میلیون و ۳۲۰ هزار روادید صادر شده است

دبیر ستاد مرکزی اربعین با اشاره به اینکه برای مراسم اربعین ۲ میلیون و ۳۲۰ هزار روادید صادر شده و از اول ماه صفر، یک میلیون و ۹۱۹ هزار و ۹۳۸ نفر از کشور خارج شده‌اند، خاطرنشان کرد:  ۴۹ درصد از مرز مهران، ۲۶ درصد از مرز شلمچه، ۱۹ درصد از مرز چذابه و شش درصد از مرزهای هوایی به عراق رفته‌اند. تا شب گذشته نیز ۵۰۴ هزار نفر به کشور بازگشته‌اند که ۴۵ درصد از مرز مهران برای ورود به کشور استفاده کرده‌اند.

دبیر ستاد مرکزی اربعین با اشاره به اینکه روند ورود زائران به کشور بیشتر از روند خروجی زائران است، گفت:‌ روز گذشته ۱۰۷ هزار نفر به کشور وارد شده‌اند و ۸۹ هزار نفر از کشور خارج شده‌اند.

راهپیمایی اربعین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر