کد خبر: 554486 A

رئیس نخستین کنگره روانشناسی ترافیک مطرح کرد:

رئیس نخستین کنگره روانشناسی ترافیک با تأکید بر بررسی شاخص‌های روانشناختی رانندگان گفت: توجه جدی به موضوع روانشناسی ترافیک برای کاهش تصادفات ضرورت دارد.

به گزارش ایلنا، حسین پورشهریار رئیس کنگره روانشناسی ترافیک در آستانه برگزاری نخستین کنگره روانشناسی ترافیک گفت: آمار بالای تصادفات و تلفات ناشی از آن در کشور ضرورت برگزاری کنگره روانشناسی ترافیک نشان می‌دهد و بر همین اساس بر آن شدیم چنین کنگره‌ای را برگزار کنیم.

وی افزود: اطلاع رسانی و افزایش آگاهی جمعیت متخصص و درگیر با ترافیک و آموزش به افرادی که با مسائل ترافیکی مواجه اند از جمله اهداف برگزاری نخستین کنگره روانشناسی ترافیک است.

رئیس نخستین کنگره روانشناسی ترافیک با اشاره به اینکه اگر از مبانی علمی علوم رفتاری و روانشناسی استفاده کنیم می‌توانیم دانش افراد مرتبط با حوادث ترافیکی را ارتقا دهیم، گفت: نقش روانشناسی در کاهش حوادث ترافیکی بسیار زیاد بوده و بیشتر از 100 سال است روانشناسی ترافیک را در آلمان وجود دارد و قوانینی وضع که رانندگان شاخص های روانشناسی آنها بررسی می شود.

پور شهریار با اشاره به اینکه بررسی ابعاد روانشناختی رانندگان به ویژه در رانندگانی که تخلفات حادثه ساز داشته یا دارای نمره منفی‌اند، بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد، گفت:  اما متاسفانه در ایران به موضوع روانشناسی ترافیک و بررسی ابعاد روانشناختی رانندگان به صورت فصلی در جامعه توجه شده و گاهی اصلا مورد توجه نبوده است.

وی با بیان اینکه رانندگی تهاجمی یک خصیصه روانشناختی است، گفت: کاهش آستانه تحمل نشانه‌ای از اختلال روان است و در رفتار رانندگی افراد بسیار تاثیر گذار محسوب می‌شود. همچنین  افراد مضطرب رانندگی تهاجمی دارند و این موضوع تصادفات رانندگی را چندین برابر می‌کند.

رئیس نخستین کنگره روانشناسی ترافیک خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم با توجه به مشکلات روانشناختی رانندگان و در کنار این موضوع با ایجاد فرهنگسازی شاهد کاهش آمار تصادفات رانندگی و تلفات و آسیب‌های ناشی از آن باشیم.

نخستین کنگره روانشناسی ترافیک با هدف ایجاد همگرایی بیشتر بین کارشناسان حوزه کاهش تصادفات جاده ای و ریلی و معرفی کارکردهای دانش روان شناسی ترافیک در ۲۱ و ۲۲ آذرماه در مرکز همایش‌های بین المللی شهید بهشتی برگزار خواهد شد.

همچنین این کنگره دارای امتیاز بازآموزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور است و اساتید، دانشجویان، پژوهشگران و مؤسسات مرتبط با حوزه ترافیک می توانند جهت شرکت در اولین کنگره ملی روان شناسی ترافیک از تاریخ 25 مهرماه به سایت  http://conf.sbu.ac.ir/index.php/NCPT/NCPT-1مراجعه و ثبت نام کنند.

روانشناسی ترافیک رانندگی م
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر