کد خبر: 554446 A

صندوق ذخیره فرهنگیان اعلام کرد:

صندوق ذخیره فرهنگیان اعلام کرد: از مهر ۱۳۹۵ تا خرداد ۱۳۹۶ و در زمانی که موسسه با چالش روبرو بوده به هیچ عنوان از تعهدات خود در قبال اعضا غافل نمانده و بیش از ۳۶۷ میلیارد تومان سهم الشرکه به حساب بازنشستگان واریز کرده است.

به گزارش ایلنا، صندوق ذخیره فرهنگیان درباره مصاحبه یکی از نمایندگان مجلس با خبرگزاری ایلنا، جوابیه ای صادر کرد که به این شرح است؛ عطف به مطلب مندرج در آن خبرگزاری به تاریخ  ۸/۸/۹۶ با عنوان « فرار یکی از متهمان پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان با ۵۰۰ میلیارد بدهی/آزادی ۲۰ متهم با قرار وثیقه برای بازگرداندن پول‌ها/ احتمال کشف تخلفات و بازداشت افراد جدید » پاسخ صندوق ذخیره فرهنگیان جهت تنویر افکار عمومی به استحضار می رساند:

در حالی یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با استناد به گزارش تحقیق و تفحص از فرار یکی از متهمان پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان با ۵۰۰ میلیارد بدهی سخن می گوید که بدهی مذکور تسهیلات پرداختی بانک سرمایه است که عده ای تا قبل از دستگیری مدیرعامل سابق بانک سرمایه، به شدت از وی حمایت کرده و مخالف سرسخت تغییر او بودند.

بنابراین صندوق ذخیره فرهنگیان نه تنها از روشن شدن واقعیات نگران نیست بلکه از آن استقبال هم می کند اما فرار به جلو برخی از افراد در آستانه انتشار گزارش تحقیق و تفحص، جای تامل دارد.

لازم به ذکر است که در خصوص صحبت های نماینده محترم مجلس درباره افراد بازداشت شده و یا هر عنوان دیگر، صلاحیت بررسی و اظهار نظر در این باره در اختیار نهادهای ذیربط است.

آقای کوچکی نژاد همچنین در حالی میزان تخلفات را بالای ۱۴ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرده که عمده این ارقام مربوط به بانک سرمایه است و نحوه ارتباط موسسه و بانک سرمایه برای افکار عمومی و به ویژه فرهنگیان عضو صندوق ذخیره فرهنگیان به صورت شفاف اطلاع رسانی شده است. بر این اساس، کل سهام شرکت های تابعه صندوق ذخیره فرهنگیان در بانک سرمایه به ارزش دفتری ٢١٨ میلیارد تومان و معادل حدود ۴۷ درصد از سهام بانک است که این رقم کمتر از ٥ درصد دارایی ۴۴۱۶ میلیارد تومانی (به ارزش دفتری) مجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان در اسفند ۱۳۹۵ است. بنابراین مطالبات بانک سرمایه(۸ هزار و یا ۱۳ هزار و یا هر رقم دیگری)، دارایی سهامداران موسسه نبوده و متعلق به سپرده گذران بانک است که در این رابطه با توجه به تعهد بانک مرکزی، نگرانی خاصی وجود ندارد و بهتر است حامیان مدیرعامل قبلی بانک سرمایه نگران وضعیت خود باشند.

بنابراین در صورت بازگشت تمامی مطالبات این بانک، قطعا این ارقام به حساب فرهنگیان عضو موسسه واریز نخواهد شد و افرادی که ادعا می کنند بازگرداندن مطالبات بانک سرمایه به معنی بازگشت آن به جیب فرهنگیان است کاملا اشتباه می کنند.

جهت تنویر افکار عمومی به اطلاع می رساند که در مجموع ارزش دفتری دارایی های موسسه شامل واریزی اعضا، واریزی دولت و سود حاصل از فعالیت های اقتصادی۴۴۱۶ میلیارد تومان است. بر این اساس از ابتدای تاسیس موسسه تا پایان اسفند ۱۳۹۵ اعضای موسسه بیش از ۱۵۷۲ میلیارد تومان حق عضویت به حساب موسسه واریز کرده اند و میزان واریزی دولت فقط ۶۳۵ میلیارد تومان است. در همین حال فعالیت های اقتصادی موسسه به سودآوری ۴۰۷۴ میلیارد تومانی انجامیده که نزدیک به دوبرابر جمع واریزی اعضا و دولت است. همچنین در طول ۲۱ سال گذشته، بیش از ۱۸۶۵ میلیارد تومان در قالب سهم الشرکه به حساب بازنشستگان واریز شده است.

هیات اجرایی کمیته تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی در طول یکسال گذشته قریب به ۱۰۰ هزار برگ سند از موسسه و شرکت های تابعه را بررسی کرده و همه ارکان موسسه با آنها همکاری لازم را داشته اند. بنابراین موسسه هیچ گونه نگرانی از بابت انتشار این اسناد ندارد و همواره از تحقیق و تفحص در راستای حفظ منافع فرهنگیان استقبال کرده اما انتشار ناقص و جهت دار این اسناد و اطلاعات را در راستای منافع اعضا نمی داند.

در کنار بررسی هیات تحقیق و تفحص، صندوق ذخیره فرهنگیان نیز پیگیر مطالبات بانک و سایر شرکت های تابعه بوده و به هیچ عنوان در زمینه حفاظت از منافع فرهنگیان کوتاهی نمی کند. در این راستا در طول یکسال گذشته بیش از ۱۵ مورد شکایت رسمی علیه بدهکاران صورت گرفته است.

مطمئنا شفاف سازی و تنویر افکار عمومی و اعاده حقوق فرهنگیان عضو موسسه، با غرض ورزی سیاسی امکان پذیر نیست و قشر فرهیخته فرهنگی در تشخیص سره از ناسره آگاهانه عمل خواهد کرد. از این روست که فرهنگیان عضو موسسه به ساختگی بودن این فضا کاملا آگاه بوده و به رغم هجمه های متعدد عضویت فرهنگیان طی سه سال اخیر از ۷۵ درصد به حدود ۹۰ درصد رسیده است زیرا فرهنگیان محترم به خوبی می دانند که صندوق به تعهدات خود در برابر اعضا پایبند است. در این راستا از مهر ۱۳۹۵ تا خرداد ۱۳۹۶ و در زمانی که موسسه با چالش روبرو بوده به هیچ عنوان از تعهدات خود در قبال اعضا غافل نمانده و بیش از ۳۶۷ میلیارد تومان سهم الشرکه به حساب بازنشستگان واریز کرده است.

صندوق ذخیره فرهنگیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر