کد خبر: 543418 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران قسمت میراث فرهنگی باغ عباس‌آباد در گذشته تغییر کاربری داده شده است، گفت: درباره واگذاری این مجموعه تاریخی به میراث فرهنگی مقرر شده، بعد از بررسی شرایط حقوقی و سنجیدن توانایی این سازمان برای خرید این مکان تصمیم قطعی گرفته شود.

دلاور بزرگ‌نیا، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا درباره تعیین‌تکلیف باغ عباس‌آباد که میراث دوره صفویه است، گفت: دهه ۸۰ باغ عباس آباد برای اداره کل زندان‌ها بود و از آن استفاده نمی‌شد، این اداره برای فروش این باغ اقدام و مالک جدید در مزایده‌ای کل آن را خریداری کرد.

وی با اشاره به اینکه قسمت میراث فرهنگی باغ عباس آباد در گذشته تغییر کاربری داده شده است، افزود: البته قسمت میراث فرهنگی این باغ که ساختمان‌های دوره صفویه در آن قرار دارد و جزو میراث فرهنگی محسوب می‌شود، ثبت ملی شده بود. همچنین ۵ سال پیش نیز این قسمت به ثبت جهانی رسید. بنابراین هرگونه ساخت و ساز و فعالیتی که باعث آسیب رساندن به این آثار شود، ممنوع شده بود.

بزرگ‌نیا با بیان اینکه مالک این باغ از ابتدا تمایل به فروش این قسمت را داشت، گفت: بعد از اینکه این مسئله به مالک اطلاع داده شد، او نیز تمایل به تفکیک این قسمت و فروش آن داشت.

او ادامه داد: بعد از مکاتباتی که میراث فرهنگی مازندران با مالک این زمین داشت، او پذیرفت طبق قوانین سازمان میراث فرهنگی و گردشگری همه نظرات میراث را انجام دهد که در آن صورت این قسمت بعد از تفکیک به سازمان میراث فرهنگی واگذار یا در آن کار گردشگری انجام شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران تاکید کرد: در رابطه با این موضوع مقرر شده، بعد از بررسی شرایط حقوقی و سنجیدن توانایی میراث فرهنگی برای خرید این مکان تصمیم قطعی گرفته شود و در حال حاضر هیچ اتفاق نگران کننده‌ای در رابطه با تخریب این مکان تاریخی، ویلا سازی یا حتی فروش به غیر وجود ندارد و مالک کاملا طبق قوانین با میراث فرهنگی هماهنگ است.

بزرگ‌نیا افزود: نگرانی‌ها برای این مکان برطرف شده و بعد از کار کارشناسی تصمیم نهایی با همکاری مالک گرفته خواهد شد. همه این موارد به صورت مکتوب نیز به مالک ابلاغ شده و هیچ کاری در این مکان مغایر با اصول میراث فرهنگی انجام نمی‌شود.

باغ عباس‌آباد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر