کد خبر: 532700 A

رییس تیم درمانی دانش‌آموزان شین‌آبادی در گفت‌وگو با ایلنا:

تجهیزات لازم برای درمان دانش‌آموزان شین‌آبادی را نداریم/ کمک‌های دولت متوقف شده‌است

سرپرست تیم درمانی دانش آموزان شین آبادی با بیان اینکه ادامه درمان این دانش‌آموزان در کشور پیگیری می‌شود، گفت: متاسفانه وعده‌های دولت و وزارت بهداشت برای تهیه تجهیزات برای درمان دانش‌آموزان شین‌آبادی هنوز عملی نشده‌است.

تجهیزات لازم برای درمان دانش‌آموزان شین‌آبادی را نداریم/ کمک‌های دولت متوقف شده‌است

به گزارش خبرنگار ایلنا، ۱۶ آذر سال ۹۱ طبق معمول هر روز صبح مخزن بخاری کلاس لبریز از نفت می‌شود، ساعت ۷ و نیم صبح است و بچه‌های شین‌آباد برای شروعی دوباره در کلاس حاضر شده اند.

بخاری نفتی قدیمی که در مقابل در کلاس قرار دارد یکباره شعله‌ور می‌شود. سرایدار مدرسه و خانم معلم هم نمی‌توانند؛ شعله‌های سرکش آتش را مهار کنند. کودکی و آرزوهای ۱۵ دختر بچه در شراره‌های آتش می‌سوزد.

بیش از ۵ سال از آن روز تلخ می‌گذرد و دانش آموزان مدرسه شین آباد که امروز نوجوان شده‌اند با وجود کمبود تجهیزات و قطع هزینه‌ها برای درمانشان به زندگی ادامه می‌دهند.

8

محمدجواد فاطمی؛ سرپرست تیم درمانی دانش آموزان شین آباد در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره وضعیت دانش‌آموزان حادثه دیده شین‌آبادی گفت: درمان این دانش‌آموزان در بیمارستان حضرت فاطمه(س) با تیمی پزشکی که از ابتدا درمان آن‌ها را برعهده گرفت، ادامه دارد. تعدادی از این دانش‌آموزان در تابستان امسال برای چندمین بار مورد اعمال جراحی قرار گرفتند، اما متاسفانه تجهیزات مورد نیاز برای درمان آن‌ها هنوز آماده نشده است.

او ادامه داد: تا زمانی که حمایت‌های لازم صورت نگیرد و تجهیزات مورد نیاز تهیه نشود، بی‌شک درمان با تاخیر انجام شده یا کیفیت لازم را نخواهد داشت. ما امیدواریم تا همه ارگان‌ها و دستگاه‌های مربوطه در این زمینه کمک کنند تا با تهیه تجهیزات نه تنها این دانش‌آموزان بلکه همه بیماران سوختگی از خدمات بهتری بهره ببرند.

رییس تیم درمانی دانش‌آموزان شین‌آبادی خاطرنشان کرد: هر عمل جراحی نیاز به تجهیزات خاص خود را دارد و این تجهیزات نیز روز به روز پیشرفته و نوین می‌شوند و نتایج حاصل از آن نیز بهتر و عوارض آن کمتر می‌شود، متاسفانه وسایل و تجهیزات ما بسیار قدیمی است.

فاطمی به قول‌های مساعدی که از سوی وزارت بهداشت و دولت برای تهیه تجهیزات به آن‌ها داده شده اشاره کرد و گفت: ما از تجهیزات دستی برای پیوند پوست استفاده می‌کنیم که قابل کنترل نیستند و ضخامت پوست به وسیله آن‌ها قابل تنظیم نیست و تجربه بالایی را می‌طلبد تا پزشک بتواند با این تجهیزات پیش پا افتاده کارایی لازم را داشته باشد. چندین بار به معاونت درمان و وزیر در این باره درخواست داده‌ایم، اما هنوز این تجهیزات مهیا نشده است و ما همچنان با دستگاه‌های قدیمی اعمال جراحی را روی این بچه‌ها انجام می‌دهیم.

او با بیان اینکه این دانش‌آموزان درخواست ادامه درمان در خارج از کشور را نداشتند، گفت: تجربه ما برای درمان این نوع بیماری‌ها کافی است و خوشبختانه این دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان تجربه ما در عمل‌ها را دیده‌اند و با توجه به اینکه به آن‌ها پیشنهاد شد که برای درمان به خارج از کشور بروند، اما نپذیرفتند و تمایل داشتند تا درمان‌شان در داخل کشور ادامه داشته باشد.

رییس تیم درمانی دانش آموزان شین‌آبادی با تاکید براینکه باید تجهیزات‌مان را به روز کنیم، گفت: ادامه درمان در خارج از کشور هزینه‌های بسیاری را به دولت تحمیل می‌کرد و خوشبختانه درک صحیح خانواده‌های این دانش‌آموزان باعث شد تا درمان آن‌ها در داخل کشور ادامه پیدا کند و از تحمیل هزینه‌‌های گزاف به دولت جلوگیری شد، اما متاسفانه از سوی دیگر همکاری مسئولان برای تامین تجهیزات مورد نیاز اصلا کافی و خوب نبوده است.

او همچنین درباره تامین هزینه‌های درمانی این دانش‌آموزان خاطرنشان کرد: همان ابتدای حادثه که موضوع بسیار هیجانی بود، دولت حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان برای هزینه درمان این دانش‌آموزان پرداخت کرد و قرار شده بود که سالانه یک میلیارد تومان برای درمان این دانش‌آموزان پرداخت شود که متاسفانه ادامه پیدا نکرد.

فاطمی با بیان اینکه حمایت‌هایی صورت گرفته اما کافی نبوده است، تاکید کرد: ما در مقابل این دانش‌آموزان مسئول هستیم و موظفیم درمان آن‌ها را ادامه دهیم، چه ریالی به ما پرداخت شود و چه نشود. در حال حاضر هم که هزینه‌ها پرداخت نشده، تیم درمانی این دانش‌آموزان همانند گذشته بهترین خدمات را در حد توانایی بیمارستان به آن‌ها ارائه می‌دهد.

رییس تیم درمانی دانش‌آموزان شین‌آبادی با اشاره به صحبت‌های وزیر بهداشت مبنی بر مقدم بودن پیشگیری بر درمان در برنامه‌های وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: امیدواریم توجه به پیشگیری از سوختگی نیز افزایش یافته، چرا که پس از سوختن قابلیت درمان قطعی وجود ندارد، بنابراین تا جایی که امکان دارد باید به پیشگیری از سوختگی بها بدهیم و به ویژه درباره کودکان این پیشگیری بیش از پیش باید اهمیت داشته باشد، چون اغلب سوختگی که در کودکان رخ می‌دهد به دلیل بی‌احتیاطی و سهل‌انگاری مراقبان و بزرگسالان آن‌هاست.

6

فاطمی تصریح کرد: دولت باید در زمینه بهبود وضعیت مدارس تلاش کند، چرا که هرساله خبرهای بدی درباره اتفاقاتی که برای دانش‌آموزان می‌افتد می‌شنویم. همچنین باید به سمت استانداردسازی مدارس و افزایش ایمنی در مدارس برویم و دولت وظیفه دارد، سیستم گرمایشی مدارس را استانداردسازی کند. نمی‌توان دولتی با این همه منابع مالی داشت، اما در مدارس آن جان فرزندان مردم در خطر باشد. بنابراین باید در این زمینه سرمایه‌گذاری شود و سیستم‌های گرمایشی استاندارد برای مدارس تهیه شود.

او در پایان درباره وضعیت درمانی دانش‌آموزان دوردزن که حدود ۱۱ سال پیش در آتش سوختند و دچار حادثه شدند نیز گفت: درمان آنها در دانشگاه شیراز و توسط تیم درمانی آنجا انجام می‌شود وزارت بهداشت هم تعهد کرده بود که همه خدماتی را که به دانش‌آموزان شین‌آبادی اختصاص می‌دهد، برای آن‌ها نیز در نظر بگیرد اما متاسفانه از هیچ‌کدام حمایت کافی صورت نمی‌گیرد.

انتهای پیام/
محمد جواد فاطمی دانش‌آموزان شین‌اباد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر