کد خبر: 528421 A

رئیس انجمن میکروب شناسی ایران مطرح کرد:

رئیس انجمن میکروب شناسی ایران یکی از دلایل کلاف پیچیده تشخیص و کنترل عفونت های بیمارستانی در کشورمان را منع استخدام میکروب‌شناسان در بیمارستان ها عنوان کرد.

به گزارش ایلنا، محمد مهدی فیض آبادی در آستانه برگزاری هجدهمین کنگره بین‌المللی میکروب شناسی ایران که قرار است از ۷ تا ۹ شهریور در سالن ابن سینای دانشکده پزشکی  دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شود گفت: متأسفانه موضوع کنترل عفونت های بیمارستانی، گفتمان غالب در کشورمان نیست.

وی با تأکید بر اهمیت دانش میکروب شناسی در تشخیص و کنترل عفونت های بیمارستانی اظهار داشت: در بعضی از جاها  که در استفاده از دانش میکروب شناسی تأکید دارند وضعیت خوبی داریم اما متأسفانه در اغلب بیمارستان های کشور هنوز جاری نشده است.

فیض آبادی عدم مشاوره با میکروب شناس را یکی از دلایل بروز کلاف پیچیده تشخیص و کنترل عفونت های بیمارستانی عنوان کرد و ادامه داد: مقررات و آئین نامه­ هایی در این خصوص وجود دارد که می بایست اصلاح شود از جمله اینکه مدیران بیمارستان ها از استخدام میکروب شناس منع شده­­اند.

رئیس انجمن میکروب شناسی ایران با اشاره به بیماری های بازدید و نوپدید که به صورت تهدید برای کشورهایی مثل ایران تلقی می شود افزود: عفونت های بیمارستانی در کشور ما بین ۵ تا ۱۵ درصد و بعضاً بیشتر شیوع دارد.

وی تصریح کرد: تشخیص سریع تر عفونت های بیمارستانی به دست میکروب شناس صورت می گیرد اما متأسفانه با توجه به اینکه میکروب شناسان از حضور در بیمارستان ها منع شده اند این روند طولانی می شود و در نتیجه میزان عفونت های بیمارستانی بالا می رود.

محمد مهدی فیض‌آبادی رییس انجمن میکروب شناسی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر