خبرگزاری کار ایران

رییس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران:

خرج تهران را فقرا می‌دهند/ مدیران موفق و خلاق باید جایگزین تکنوکرات‌های کهنه‌کار در شهرداری شوند

asdasd
کد خبر : ۵۲۶۶۵۲

رییس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه مدیران موفق و خلاق باید جایگزین تکنوکرات‌های کهنه‌کار در شهرداری شوند، گفت: تهران تبدیل به یک کالا و غنیمت شده‌است، همه از این شهر استفاده می‌کنند، اما هزینه اداره آن به عهده فقرا است.

حسین ایمانی‌جاجرمی، رییس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در مورد انتظارات جامعه دانشگاهی از شهردار آینده تهران گفت: تهران نیاز به تفکری نو در عرصه مدیریت شهری دارد و نجفی باید به دنبال یافتن چالش اصلی این شهر باشد.

وی در این باره توضیح می‌دهد: بعد از بحران رکود و رشد منفی اقتصادی در سال‌های گذشته آنچه بیش از همه در شهر خود نمایی می‌کند، مسئله نابرابری و بحران بی‌عدالتی است. بی‌عدالتی در سطح تهران کاملا مشهود است و می‌بینیم تعداد کودکان کار و دستفروشی افزایش و مهاجرت از استان‌های محروم همچون خراسان شمالی شدت یافته است، البته در دولت یازدهم چرخ اقتصاد دوباره به حرکت در آمد، اما هنوز سرعت لازم را نگرفته است.

 نجفی باید تضمین دهد که صبورانه به تعهدات خود پایبند است

این استاد دانشگاه با بیان اینکه فقر و نابرابری اقتصادی چالش بزرگی است که هم دولت و هم شهرداری با آن درگیر هستند، گفت: اگر آقای نجفی خود به نبود عدالت اجتماعی باور دارد، باید با تمام توان به دنبال راهکارهایی برای کاهش نابرابری باشد. این امر نیازمند چندین پیش شرط است و یکی از شاخص‌های اصلی آن، ثبات مدیریت است. با توجه به شرایط بحرانی تهران آقای نجفی باید تضمین دهند که صبورانه و تا پای جان به تعهدات خود پایبند باشد. همچنین تعهد کند که چهار سال بماند، چرا که اگر پس از یک سال استعفا دهند، اوضاع تهران بدتر خواهد شد.

وی معتقد است؛ تهران نیازمند تغییر است و مردم هم با رای واحد خود به لیست امید نشان دادند، خواستار تغییر هستند.

این استاد دانشگاه با اشاره به نگاه مثبتش به آینده تهران گفت: تهران از نظر زیست محیطی و اقتصاد شهری٬ در شرایط مناسبی قرار ندارد، با این‌حال قدم اول برای اصلاح وضعیت تهران برداشته شده است.

این جامعه شناس شهری با اشاره به عملکرد شهرداری تهران طی سالهای گذشته گفت: شهرداری برای تهیه برنامه‌های پنج‌ساله هزینه‌های زیادی صرف کرده است، این برنامه‌ها از دوره اول قالیباف شروع شد و از اقدامات مثبت شهرداری محسوب می‌شود. فراموش نکنیم به چهارسال اولی که قالیباف سکان شهرداری را برعهده داشت، انتقادات کمتری وارد می‌کنند و تهیه برنامه‌های پنج‌ساله جزو اقدامات همین دوران بود. این برنامه‌پذیری باید ادامه پیدا کند و نجفی باید برنامه موجود را حفظ کرده و نظرات و دیدگاه‌های خود را با آن یکی کند، چرا که تهران باید  با یک برنامه واحد اداره شود.

 قانون اداره کلانشهرها باید به صورت مجزا تدوین شود

رئیس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران با بیان اینکه وزارت کشور موظف است در حوزه اختیارات شهرداری‌ کلانشهرها تجدید نظر کند، چرا که نحوه اداره کلانشهرها با یک شهر عادی تفاوت دارد، گفت: در کشورهای توسعه یافته سالهاست، اختیارات شهرداری در کلانشهرها با شهرهای عادی تفاوت دارد، اما این مهم در ایران به‌وجود نیامده و این انتقادی است که متوجه وزارت کشور می‌شود. در همین راستا از دولت دوم آقای روحانی انتظار می‌رود، به تهران کمک کرده و قانون شهرداری کلانشهرها را به صورت مجزا تدوین کند. چراکه اگر نجفی نتواند مسئله عوارض و مالیات شهری را در اختیار خود داشته باشد، نمی تواند شهر را مدیریت کند. همچنین اگر او نتواند در اقتصاد شهری وارد شود و دریافت مالیات و عوارض شهرداری را مدیریت کنند، مجبور خواهد شد، تراکم‌فروشی را ادامه دهد.

هزینه اداره تهران به عهده فقرا است

ایمانی جاجرمی ادامه داد: تهران تبدیل به یک کالا و غنیمت شده‌است، همه از تهران استفاده می‌کنند اما هزینه اداره آن به عهده فقرا است. تحقیقات نشان می‌دهد که بیشترین عوارض توسط گروه‌های فقیر پرداخت می‌شود. درحقیقت تهران تبدیل به کالایی شده که همه از آن استفاده می‌کنند اما هزینه‌اش برگردن فقرا است، در این میان رسالت آقای نجفی این است که تهران را تبدیل به یک شهر انسانی کند. در همین راستا اختیارات شهرداری باید افزایش یابد، این کاری است  که ترکیه سی و اندی سال پیش آن را شروع کرده بود.

 مدیران موفق وخلاق باید جایگزین تکنوکرات‌های کهنه‌کار شوند

این جامعه شناس شهری معتقد است: آنچه باعث خواهد شد؛ نجفی مسیری متفاوت از بقیه شهرداران تهران طی کند، کابینه‌ او خواهد بود. از نظر او نجفی به تنهایی هیچ کاری از پیش نخواهد برد.

وی تصریح کرد: ایشان باید مشخص کنند که چه کسانی را به عنوان اعضای اصلی تیم خود انتخاب خواهند کرد. جای سوال دارد که آیا  قصد دارد از همان افرادی استفاده کند که تاکنون در داخل سیستم چرخیده‌اند، یا می‌خواهد در این عرصه تحولی ایجاد کند. وقت شکستن قالب‌های کلیشه‌ای فرا رسیده است، موسسان اسنپ، دیجی‌کالا و محک نمونه‌ای از مدیران موفق، خلاق، نوآور و اهل ریسک هستند که باید جایگزین تکنوکرات‌های کهنه کار شوند. تکنوکرات‌هایی که دیگر عمرشان تمام شده و ایده جدیدی ندارند، فقط می‌خواهند پشت میز بنشینند و روش‌های قدیمی متداول را ادامه دهند. باید نگاه کلیشه‌ای و سنتی به شهرداری و اداره شهر شکسته شود.

نقصان‌های برنامه نجفی چیست؟

این استاد دانشگاه  در ادامه به نقصان‌های برنامه ارائه شده توسط نجفی اشاره کرد و گفت:جایگاه تهران در خاورمیانه و شمال آفریقا در برنامه ایشان مشخص نشده است، در حال حاضر تهران باید بتواند با دوبی، استانبول، ریاض و شهرهای منطقه رقابت کند، چرا که دنیای امروز عرصه رقابت کلانشهرها است. از سوی دیگر چه بخواهیم چه نخواهیم تهران پایتخت ایران است و ایران هم یک کشور معمولی نیست. چرا که دارای تمدن باستانی است.

ایمانی جاجرمی  ادامه داد: مسئله بعدی جمعیت شناور تهران است که هیچ اشاره‌ای به آن نشده است. روزانه 4 الی 5 میلیون نفر از استان البرز و سایر شهرستان‌های استان تهران وارد پایتخت شده و باز می‌گردند. این جمعیت شناور موجب افزایش ترافیک شده و مجبورند ساعت‌ها برای ورود و خروج از تهران زمان صرف کنند، اما هرگز ندیدیم شهرداری تهران با شهرداری شهرهای اطراف مثل پرند، اسلام شهر و کرج جمع شوند، یک مجموعه مادرشهری تعریف کرده و با هم همکاری کنند.

وی افزود: اگر سازمان حمل و نقل مادر شهری داشته باشیم، تمام این تشکیلات موازی در یک واحد جمع خواهند شد و علاوه بر کاهش هزینه‌ها ترافیک کاهش خواهد یافت.

رییس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران با تاکید براینکه در برنامه نجفی برای نابودی معماری تهران تدبیری اندیشیده نشده است، گفت: بحران بعدی مسئله معماری تهران است، ایشان باید معماری برای تهران تعریف کند. تغییرات در حال از بین بردن تاریخ و هویت تهران است، معماری قاجاری، پهلوی و دهه ۶۰ در حال از بین رفتن است. لایه‌های مختلف تاریخی، فرهنگی و سیاسی نابود شده و یک معماری بی‌هویت جهانی در شهر حاکم شده است. تهران در بسیاری از حوزه‌ها صاحب ندارد، انتظار می‌رود، نجفی به عنوان زاده تهران این مسئله را حل و فصل کند. وی

افزود: شهرسازی ما مبتنی بر تخریب طبیعت است و اینقدر مسئله درآمد و کارهای نمایشی مهم شده است که امتیازات شهر و پتانسیل‌های آن فراموش شده است از آقای نجفی انتظار می‌رود، تهران زیبا و با ظرفیت‌های متعدد را ببیند و ارتقا دهد.

او درباره شهردار آینده تهران گفت: ما شهروندان به اعضای شورای شهر وکالت داده‌ایم تا یک نفر را به عنوان شهردار تهران انتخاب کنند و این سوال را باید از اعضای شورای پنجم پرسید که چرا به این گزینه رسیده‌اند. من به عنوان شهروند به نماینده‌های خود در شورای پنجم اعتماد می‌کنم. شهرداری تهران بیش از چندین وزارتخانه نیرو و منابع مالی دارد و مقام کمی نیست. نباید از بدهی‌های شهرداری ترسید، در حال حاضر همه کلانشهرهای دنیا بدهی دارند، برای مثال شهرداری نیویورک چند سال پیش ورشکسته شد.

او نقطه قوت نجفی را تهرانی بودنش دانست و گفت: آقای نجفی خود اهل تهران است و بی شک تهران را از مشهدی‌ها، اصفهانی‌ها و تبریزی‌ها بیشتر دوست خواهد داشت.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز