کد خبر: 496095 A

قدیمی‌ترین پیکرک‌های ساخته‌شده توسط کشاورزان اولیه ایران در نمایشگاه «آثار کمتردیده‌شده موزه ملی ایران» به نمایش درآمده است.

به‌گزارش ایلنا حسین عزیزی، مسئول بخش پیش از تاریخ موزه‌ملی‌ایران، گفت: این مجموعه پیکره‌های کهن که نزدیک به 10هزار سال قدمت دارد در کاوش‌های باستان‌شناسی تپه باستانی گنج‌دره در نزدیکی شهر هرسین در استان کرمانشاه کشف شده‌اند.

او ادامه داد: تپه گنج‌دره یکی از روستاهای اولیه ایران است که بین سال‌های ۱۳۴۴ تا ۱۳۵۳ خورشیدی توسط باستان‌شناس کانادایی فیلیپ اسمیت کاوش شد. روستانشینان اولیه گنج‌دره برای نخستین‌بار موفق به اهلی‌کردن بز شدند و در کنار دام‌داری به کشاورزی نیز می‌پرداختند.

عزیزی افزود: در این دوره که نوسنگی گفته می‌شود ساخت پیکرک‌های کوچک گلی حیوانات و انسان برای نخستین بار در ایران رواج یافت. برخی از پژوهشگران ساخت چنین آثاری را نمادین و آیینی می‌دانند.

سرپرست بخش پیش از تاریخ موزه ملی تشریح کرد: پیکرک‌های گلی انسان تقریباً همگی زن و بدون سر ساخته شده‌اند. در دوران‌های گذشته زن سمبل باروری، زایش و تداوم نسل بشر بوده است و در آن دوران به دلیل مرگ‌ومیر بالای نوزادان و عمر نسبتا کوتاه انسان، زایش و تداوم نسل موضوعی بسیار مهم در بین جوامع انسانی بوده است، به همین دلیل غالب پیکرک‌های انسانی به‌صورت زن، الهه باروری با اغراق در اندام‌های باروری ساخته می‌شده‌اند، علاوه بر این تقریباً تمامی پیکرک‌های حیوانی ساخته شده در تپه گنج‌دره و دیگر محوطه‌های نوسنگی منطقه نشان‌دهنده حیوانات اهلی مثل بز، سگ، خوک و غیره است.

عزیزی در پایان گفت: شاید ساخت پیکرک‌های انسانی و حیوانی را بتوان اولین بارقه‌های زندگی آیینی انسان در حدود 10هزار سال پیش دانست.

براساس اعلام روابط‌عمومی موزه ملی ایران، علاقه‌مندان می‌توانند تا ۲۷خرداد امسال در بازدید از نمایشگاه «آثار کمتر‌دیده‌شده موزه ملی ایران» از این پیکرک‌های گلی کهن و ده‌ها اثر باستانی دیگر بازدید کنند.

این نمایشگاه در گالری موزه دوران اسلامی برقرار بوده و همه‌روزه از ساعت ۹ تا ۱۹ به‌صورت رایگان پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود.

باستانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر