کد خبر: 468375 A

چهارشنبه‌سوری در پیش است و هنوز داغ و درد آسیب­‌های ناشی از انفجارات و ترقه‌‌ها در سال­های گذشته خانواده‌های زیادی را در درد و رنج سنگینی فرو برده و معلولیت­‌های فراوانی را برای بخشی از هموطنان ما ایجاد کرده‌است. بیایید یکبار برای همیشه فرزندان و بستگان خود را قانع کنیم که حتی سروصدای ناشی از انفجار ترقه که باعث ترس افراد شود موجب ضمان است.

سید شهاب الدین چاووشی (معاون سیاسی اجتماعی استانداری تهران) در یادداشتی که در اختیار خبرگزاری ایلنا قرار داد، نوشته است: از دیرباز سنت‌های حسنه­‌ای برای شادی و شادمانی مردم ایران وجود داشته که بسیاری از آنها پس از ورود اسلام به ایران نیز همچنان باقی ماند. سنت­ های نوروز که شادمانی، دورکردن غم و اندوه از زندگی، صله رحم، دوری از کینه­ ها، خانه­ تکانی و... نه تنها صیانت شد بلکه به لحاظ سازگاری با آموزه­ های دینی مورد توجه بیشتر نیز قرار گرفت.

برخی سنت ­های نوروزی علیرغم سنت­ های حسنه­ ای که داشته و دارد در سال­های اخیر به یک دغدغه جدی در جامعه تبدیل شده است.

اولین روز هفته منتهی به چهارشنبه آخرسال توأم با خبر تلخ انفجار مواد محترقه در اردبیل بود که نه تنها خود افراد درگیر ماجرا را از بین برد بلکه برخی دیگر از همسایگانی را که هیچ نقش و تقصیری نداشتند قربانی خود ساخت. در حالی که همسایه بر همسایه حقوقی دارد بی­ خبر از همه چیز مواجه با آسیب­ های ناشی از ماجراجویی همسایه بی مسئولیت خود گردیدند.

توجه به آموزه­ های دینی و حق­ الناس و رعایت حقوق شهروندی تنها راه خروج از اینگونه بن­ بست­ هاست.

داغ تکه پاره شدن انسان­ های بیگانه توسط افراد مسئولیت نشناس بسیار سنگین و جانکاه است. قاچاقچیان خطرناکی که برای منافع کثیف و لذت­ های کوتاه مدت خود با حمل و نقل و قاچاق مواد محترقه یا موادمخدر جان و مال و موجودیت انسان­ها را هدف قرار می دهند آسیب­های فراوانی را به کشور وارد کرده ­اند.

امروز باید مفهوم مسئولیت در قبال دیگران را از همان لحظه تولد به فرزندان جامعه آموزش داد، عدم احساس مسئولیت در قبال حقوق انسانی و سرنوشت دیگران، آسیب­ هایی را بر جامعه تحمیل می­‌کند که جبران آنها غیرممکن است.

خانواده ­هایی که طی اینگونه حوادث ناشی از مسئولیت ناشناسی بعضی­ ها در معرض مشکلات عدیده­ ای قرار می­ گیرند و داغ مصیبت عزیزان خود را تا سال­ها بر دوش می‌­کشند کم نیستند.

یادش بخیر سعدی شیرازی که گفت:

 چو عضوی به درد آورد روزگار                                  دگر عضوها را نماند قرار،

دیگر در جامعه کمرنگ شده است و انسان­ های بی­ مسئولیت موجودیت دیگران را با علم به خطرات اینگونه اقدامات به مخاطره انداخته ­اند.

چهارشنبه سوری در پیش است و هنوز داغ و درد آسیب­ های ناشی از انفجارات و ترقه­ ها در سال­های گذشته خانواده ­های زیادی را در درد و رنج سنگینی فرو برده و معلولیت­ های فراوانی را برای بخشی از هموطنان ما ایجاد کرده است. بیایید یکبار برای همیشه فرزندان و بستگان خود را قانع کنیم که حتی سروصدای ناشی از انفجار ترقه که باعث ترس افراد شود موجب ضمان است. اگر آموزه­ های مکتب اسلام دستخوش غفلت­ های فردی و اجتماعی نبود و همه توجه داشتند که در مقابل حقوق جامعه و زندگی اجتماعی چه مسئولیت­ های خطیری دارند این اتفاقات نمی­ افتاد.

بیایید به چشمانی که در چهارشنبه سوری سال­های پیش برای همیشه بی­ فروغ شدند بیندیشیم و خود را جای آن رنج­دیدگان و رهگذرانی قرار دهیم که که قربانی بی­ مبالاتی و ماجراجویی عده­ ای شدند و سلامت خود را برای همیشه از دست دادند انصاف را سرلوحه خود قرار دهیم و از هرگونه رفتار و اقدامی که سبب آسیب زدن به دیگران می­ شود بپرهیزیم. صداوسیما و تمام تریبون­ های رسمی، سایت ها و فضاهای مجازی همه و همه درصدد برانداختن این خطر بالقوه بیخ گوش جامعه برآیند و نگذارند سلامت مردم در معرض خدشه و آسیب­ های ناشی از رفتارهای جاهلانه و هیجان­ های کاذب قرار گیرد. ما همه نیازمند تحول در تربیت و فرهنگ هستیم. نباید بگذاریم رفتارهای سوء ما دیگران را آزرده ­خاطر کند و آنها را بی ­هیچ گناهی در آتش ناخواسته چهارشنبه سوری بسوزاند. بیاد داشته باشیم هیچ موادفروشی اعم از موادمخدر و محترقه عاقبت بخیر نشده است و بر ویرانه­ های دیگران نمی­توان کاخ خوشبختی برافراشت!

به پاس صیانت از هموطنان و حمایت از آتش­نشان­ های بی­ نشانی که خانواده­ هایشان در هر آتش­ سوزی در معرض استرس­ های سنگین قرار  می­ گیرند یکبار برای همیشه به عنوان یک منکر بزرگ ایجاد آتش ­سوزی و ترقه بازی را از فرهنگ جامعه خود پاک نمائیم.

سیدشهاب الدین چاوشی(معاون سیاسی اجتماعی استانداری تهران)

چهارشنبه سوری سید شهاب الدین چاووشی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر