کد خبر: 468279 A

عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با ایلنا:

مجلس به تکلیف خود در قبال حادثه پلاسکو عمل کند

عضو شورای شهر تهران گفت: مجلس شورای اسلامی هرچه سریعتر به تکلیف خود در قبال حادثه پلاسکو عمل کند و پاسخگوی افکار عمومی باشد.

مجلس به تکلیف خود در قبال حادثه پلاسکو عمل کند

رحمت‌اله حافظی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به گذشت بیش از چهل روز از حادثه پلاسکو گفت: در زمان حادثه مراجع و دستگاه‌های مختلفی ورود کردند و قرار بود همکاری بین این دستگاه‌ها برقرار شود. یکی از این مراجع مجلس شورای اسلامی بود و مقرر شد؛ کمیسیون عمران مجلس طی مدت یک‌ماه حادثه را بررسی کند و نتیجه را در گزارشی اعلام کند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: متاسفانه فرصت مقرر شده پایان یافته، اما هنوز هیچ گزارشی از سوی کمیسیون عمران مجلس به افکار عمومی ارائه نشده، از این رو انتظار می‌رود مجلس شورای اسلامی با توجه به وظیفه‌ای که دارد هرچه سریعتر به تکلیف خود عمل کند و پاسخگوی افکار عمومی باشد.

حافظی تصریح کرد: متاسفانه در صحن شورای شهر پیشنهاد شد تا کمیته حقیقت‌یاب تشکیل شود اما با مخالفت اکثریت اعضا مواجه شد و کمیته شکل نگرفت. این اتفاقات باعث می‌شود تا به شایعات دامن زده شود و گمانه‌زنی‌هایی درباره این حادثه شکل بگیرد.

او به شایعات ایجاد شده در زمان وقوع حادثه اشاره کرد و افزود: البته این شایعه با واکنش‌هایی مواجه و در همان زمان در نطفه خفه شد، اما به تازگی نیز این شایعات دوباره شنیده می‌شود و باعث مشوش شدن ذهن و افکار عمومی می‌شود.

این عضو شورای شهر تاکید کرد: طرح دوباره این شایعات در حقیقت حاصل عدم تشکیل کمیته حقیقت یاب و مهار آن در شورای شهر و عدم پاسخگویی مجلس است و ما از نیروها و نهادهای امنیتی می‌خواهیم که با این شایعات مقابله کنند.

حافظی با تاکید بر اینکه انتظار ما از دستگاه قضا این است که ابعاد مختلف حادثه را مورد بررسی قرار دهد، افزود: به ویژه بررسی زمان خروج آتش‌نشانان از ساختمان که مطالبه اصلی شورا است، چراکه طبق ادعای مسئولان آتش‌نشانی 31 دقیقه قبل از ریزش ساختمان دستور تخلیه صادر شده بود، در حالی که موقع ریزش ساختمان هنوز آتش‌نشانان در ساختمان حضور داشتند.

او ادامه داد: وقتی به نیروهای آتش‌نشانی دستور خروج داده می‌شود با توجه به آموزش‌هایی که دیده‌اند در مدتی کوتاه و کمتر از سه الی پنج دقیقه می‌توانند از ساختمان خارج ‌شوند، در حالی که در حادثه پلاسکو  پس از گذشته سی دقیقه هنوز عده قابل توجهی از آتش‌‌نشانان داخل ساختمان هستند و فرماندهان آتش‌نشانی در آن مقطع باید پاسخگوی این موضوع باشند.

این عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه چهل روز از شهادت آتش‌نشانان می‌گذرد، طرح این مسائل لازم است تا مجلس پاسخگو باشد و از طرف باید با شایعاتی که طی 48 ساعت گذشته دوباره در فضای مجازی مطرح شده مقابله شود تا از تشویش اذهان عمومی جلوگیری شود.

وی بیان اینکه حادثه پلاسکو اتفاق بسیار تلخ و ناگواری بود که باید عبرتی برای همه دستگاه‌ها باشد، ‌گفت: دستگاه‌هایی که مسئولیت مقابله با حوادث غیرمترقبه را بر عهده دارند باید آمادگی خود را در مواجه با این حوادث ارتقا دهند.

انتهای پیام/
عضو شورای شهر تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر