کد خبر: 449852 A

/ این خبر به روز رسانی می‌شود/

رئیس‌جمهوری به محل وقوع فاجعه پلاسکو رفت تا از نزدیک تلاش‌ امدادگران را شاهد باشد.

مجتبی خالدی در گفت‌‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آخرین وضعیت امدادرسانی به آتش‌نشانان محبوس شده در زیرآوار با بیان اینکه همچنان دودسیاه رنگی از ساختمان بلند می‌شود، گفت: در حال حاضر نیروهای امدادی  سعی در جداسازی قسمت نمای ساختمان از میان آوار دارند.

وی با تاکیدبر اینکه تعداد مصدومان از شب گذشته تاکنون تغییری نکرده و مصدوم جدیدی از زیرآوار بیرون نیامده است، ادامه داد: از 4 نفر از 33 مصدوم منتقل شده به بیمارستان‌ها همچنان در بیمارستان حضور دارند.

سخنگوی اورژانس کشور با اشاره به تونل‌های ایجاد شده در محل حادثه برای دسترسی به طبقات زیرین و محبوسان اظهار کرد: تاکنون از این تونل‌ها به نتیجه ای نرسیده‌ایم و در حال بررسی هستیم تا ببینیم کدام تونل به نتیجه می‌رسد.

خالدی با بیان اینکه ساختمان های اطراف محل حادثه تخلیه شده  و از این بابت نگرانی نداریم، گفت: احتمال ریزش ساختمان‌های اطراف وجود دارد، اما خدمت رسانی به بهترین شکل در حال انجام است.

52

09:14/ یک آتش‌نشان بر اثر شدت سوختگی به شهادت رسید

سخنگوی اورژانس کشور از شهادت آتش‌نشان بستری در بیمارستان مطهری خبر داد.

مجتبی خالدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اعلام این خبر گفت: «بهنام میزاخانی» آتش‌نشانی که روز گذشته به دلیل سوختگی 70 درصد در بیمارستان مطهری بستری شده بود؛ به شهادت رسید.

گفتنی است؛ این آتش‌نشان طی شب گذشته دوبار سی پی ار شده بود.

 09:40/ هنوز به محبوس‌شدگان دست نیافته‌ایم

جلال ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه هنوز به هیچ یک از محبوس شدگان دست نیافته‌ایم، گفت: با تلاش ماموران و کار مداوم جرثقیل‌های حاضر در محل دو ستون سنگین حدودا 60 تنی از روی آوارها برداشته شد.

وی ادامه داد: با برداشته شدن این دو ستون دسترسی به سایربخش‌ها راحت‌تر شده به نحوی که بیل مکانیکی و دستگاه لودر وارد آوار شدند تا آوار برداری فیزیکی انجام شود.

09:42/ طبقات منفی پلاسکو مملو از پارچه است/ شعله‌ها همچنان زبانه می‌کشد

به گزارش خبرنگار ایلنا، سعید شریف‌زاده؛ مدیرعامل آتش‌نشانی تهران در خصوص آخرین اقدامات آواربرداری و نجات آتش‌نشانان گرفتار در زیر آوار گفت: آمار دقیقی از کسانی که زیر آوار هستند؛ وجود ندارد.

وی با بیان اینکه طبقات منفی یک و منفی دو مملو از پارچه است، ادامه داد: هر آواری که بر می‌داریم اکسیژن به کانون آتش می‌رسد و باعث شعله ور شدن آن می‌شود، لذا نمی‌توانیم بگوییم،  این دودها کی به پایان می‌رسد.

شریف‌زاده عنوان کرد: از شب گذشته دو تونل زده شده تا به طبقات منفی یک و منفی دو دسترسی پیدا کنیم، اما هنوز راهی پیدا نکرده‌ایم.

 وی با تاکید براینکه تلاش می‌کنیم زنده‌ها را سالم بیرون بیاوریم، عنوان کرد: برش آهن‌ها کار بسیار ظریفی است و هرگونه بی‌دقتی جان آتش‌نشانان را به خطر می‌اندازد.

مدیرعامل آتش‌نشانی تهران از مردم خواست از تجمع در محل حادثه جدا خودداری کنند.

54

11:13/ در حال نزدیک شدن به محبوس‌شدگان هستیم

اقبال شاکری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آخرین وضعیت نجات آتش‌نشانان محبوس شده در زیر آوار ساختمان پلاسکو گفت: محبوسان در مرکز این ساختمان و در زیرآوار گرفتار شده‌اند. با توجه به بالارفتن سرعت آواربرداری در حال نزدیک شدن به محل محبوسان هستیم.

وی ادامه داد: درحال حاضر آواربرداری ادامه دارد اما هیچ ‌چیز قابل پیش‌بینی نیست.

11:17/عیادت نماینده رهبر انقلاب از آتش‌نشانان مصدوم حادثه پلاسکو

حجت الاسلام و المسلمین تقوی به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی از آتش‌نشانان مصدوم حادثه ساختمان پلاسکو عیادت کرد.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام و المسلمین تقوی به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز با حضور در دو بیمارستان محل بستری آتش‌نشانان مصدوم حادثه ساختمان پلاسکو، از آنان عیادت و سلام و دعای رهبر انقلاب اسلامی برای سلامتی و بهبود این نیروهای فداکار و متعهد را ابلاغ کرد.

11:34/فرمانده سپاه در محل حادثه پلاسکو حضور یافت

به گزارش ایلنا، سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری؛ فرمانده سپاه دقایقی پیش به منظور بازدید و بررسی آخرین وضعیت امدادرسانی و آواربرداری ساختمان پلاسکو در محل حادثه حضور یافت.

12:04/تاکنون فردی از زیر اوار خارج نشده/ حال مهرداد فلاح خوب است

مجتبی خالدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره اخباری مبنی بر شهادت یکی از آتش نشانان حادثه ساختمان پلاسکو ضمن تکذیب این خبر گفت: تاکنون هیچ جسدی از زیر آوار بیرون کشیده نشده است.

وی ادامه داد: یکی از آتش‌نشانان حاضر در محل حادثه که مشغول عملیات امداد و نجات بود، لحظاتی پیش دچار مصدومیت شد که عوامل اورژانس در حال درمان سرپایی وی هستند و در این زمینه مشکل جدی وجود ندارد.

سخنگوی اورژانس کشور خاطرنشان کرد: مهرداد فلاح که روز گذشته به بیمارستان فیروزگر منتقل شده بود؛ در شرایط خوبی به سر می‌برد.

08

12:39/ آتش‌نشانان همچنان مشغول اطفا حریق/ هنوز خبری از محبوس‌شدگان نیست

به گزارش خبرنگار ایلنا از محل حادثه ساختمان پلاسکو، خدمات‌رسانی همچنان ادامه دارد و پس از گذشت بیش از 24 ساعت از آتش‌سوزی و ریزش ساختمان هنوز هیچ خبری از محبوس‌شدگان داخل ساختمان نیست. همچنان ماموران آتش‌نشانی، امداد و نجات، نیروی انتظامی در حال تخلیه آوار هستند.

با توجه به شرایط موجود ماموران آتش نشانی با استفاده از وسایل برش آهن، در حال برش دادن بقایای ساختمان پلاسکو هستند.

آتش‌سوزی همچنان ادامه دارد و ماموران آتش‌نشانی هنوز مشغول اطفا حریق هستند؛ و دود سفید همچنان از بقایای ساختمان بیرون می‌زند.

 با توجه به مشاهدات عینی خبرنگار ایلنا و همچنین گفته‌های ماموران حاضر در صحنه، هنوز هیچ‌یک از محبوس‌شدگان داخل ساختمان به بیرون انتقال داده نشده‌اند.

12:58/ بعید است کسی از زیر آوار زنده خارج شود

به گزارش خبرنگار ایلنا، اسماعیل نجار با حضور در محل حادثه پلاسکو در جمع خبرنگاران گفت: اولویت کاری ستاد بحران جمع‌آوری و انتقال سازه‌ها برای با خبر شدن از سرنوشت محبوسان حادثه آتش‌سوزی در ساختمان است.

وی تاکید کرد:  قطعاً با روند موجود بعید به نظر می‌رسد؛ کسی زنده باشد و امیدواریم اجساد این افراد را بتوانیم سالم‌تر از زیر آوار خارج کنیم.

مدیریت ستاد بحران کشور تصریح کرد: به صورت قطع 20 نفر از افرادی که زیر آوار مانده‌اند از آتش‌نشانان هستند.

13:27/ خانواده مفقودان به کلانتری بهارستان مراجعه کنند

به گزارش خبرنگار ایلنا، سردار اشتری؛ فرمانده نیروی انتظامی در خصوص سانحه ساختمان پلاسکو در جمع خبرنگاران گفت: قبل از هر چیز به خانواده آتش‌نشانان و همچنین سایر افرادی که در این حادثه صدمه دیده‌اند؛ تسلیت عرض می‌کنم و در این خصوص با آنها ابراز همدردی می‌کنم و امیدواریم هرچه زودتر وضعیت سایر افراد هم مشخص شود.

اشتری در خصوص وضعیت امنیتی منطقه خاطرنشان کرد: از روز گذشته هیچ حادثه امنیتی در محل رخ نداده است و امیدواریم بعد از این هم رخ ندهد. همکاران ما در اطراف محل حادثه حضور دارند.

وی با بیان اینکه خانواده افراد مفقود شده به کلانتری بهارستان مراجعه کنند، ادامه داد: همکاران بنده از ساعات ابتدایی رخ دادن این حادثه در محل حاضر شدند و هم اکنون هم با افزایش همکاران به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

فرمانده ناجا با اشاره به حضور مردم در صحنه این حادثه ادامه داد: از مردم شریف ایران می‌خواهیم در محل حادثه حضور پیدا نکنند. اخبار آتش‌سوزی سازمان پلاسکو را از طریق صداوسیما دنبال کنند. همچنین به اخبار غیرمعتبر در خصوص حادثه ساختمان پلاسکو توجه نکنند. همه عوامل از جمله نیروی انتظامی، نیروهای امداد و نجات، سازمان آتش نشانی و مدیریت بحران وزارت کشور در صحنه حضور دارند و در این خصوص تمام تلاش خود را انجام می‌دهند.

اشتری با اشاره به محدودیت‌های تردد در اطراف ساختمان پلاسکو بیان کرد: طبق اعلام راهنمایی و رانندگی مسیرهای منتهی به محل حادثه دارای محدودیت‌هایی می‌باشد و هموطنانی که در روز آینده می‌خواهند به محل کار خود بیایند از وسایل نقلیه شخصی استفاده نکنند و از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند. بزرگترین کمک مردم این است که در محل حادثه حضور پیدا نکنند.

11

13:55/ یافتن محبوس‌شدگان فعلا نتیجه‌ای نداشته است

به گزارش خبرنگار ایلنا، داورى؛ معاون عملیات آتش‌نشانى تهران گفت: به لحاظ حجم زیاد آهن عملیات به سختى پیش مى‌رود؛ کانال‌هایی که احتمال نتیجه‌بخش بودن داشت؛ بررسى کردیم از جمله کانالی از ساختمان مجاور که نتیجه بخش نبود و به محبوس‌شدگان نرسیدیم.

وی افزود: همچنین از سمت شمال و غرب تونل زدیم، اما کسى مشاهده نشد.

معاون عملیات آتش‌نشانى تهران خاطرنشان کرد: در ضلع جنوبى گفته شده کانالی است که آهن بر روى آن است، باید آوار را برداریم و از آنجا به داخل بریم این کانال از گزینه‌هاى اصلى است.

داوری با بیان اینکه اکنون در دو جناح آواربردارى مى‌کنیم، گفت: شمال و شرق که ضلع شمال پیچیده‌تر است. تاکنون ٢٥ تا٣٠ درصد در آواربردارى پیشرفت داشتیم.

داوری خاطرنشان کرد: خبر مستند از محبوس‌شدگان نیست، فعلا استفاده از تجهیزات و سگ براى یافتن آنها نتیجه نداشته‌است.

به گفته وی بسیارى از نیروهاى ما داوطلبانه حاضر شدند، همینطور از شهرها و شهرستان‌هاى اطراف آتش‌نشانان به کمک آمدند.

14:14/ بعید است اجساد را سالم از زیرآوار بیرون بکشیم

به گزارش خبرنگار ایلنا، جلال ملکی؛ سخنگوی آتش نشانی اظهار داشت: دیگر بعید است؛ حتی بتوانیم اجساد همکارانمان را سالم از زیر این حجم آوار و دود بیرون بکشیم؛ زنده ماندنشان محال است.

وی درباره احتمال تخریب ساختمان‌های مجاور پلاسکو گفت:‌ مسئولانی از نظام مهندسی در محل حادثه حضور دارند. وضعیت در حال کنترل است و هر زمان که لازم باشد، تخریب ساختمان‌های مجاور را آغاز خواهیم کرد.

ملکی اضافه کرد: تا به این لحظه نیازی به تخریب نیست و یا چیزی درباره تخریب به من اعلام نشده است.

15:26/ 2 آتش‌نشان در بیمارستان بستری هستند/ کاهش هوشیاری ماموران در محل حادثه

کولیوند؛ سرپرست اورژانس کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اعلام اینکه دقایق اولیه حادثه 33 نفر به بیمارستان اعزام شدند، اظهار داشت: تاکنون 30 نفر از بیمارستان ترخیص شده و 1 نفر صبح امروز به علت ضربات وارده و سوختگی شدید جان خود را از دست داد.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون تنها 2 آتش‌نشان در بیمارستان بستری هستند، گفت: شرایط امدادرسانی دشوار است و نیاز به این وجود دارد که همکان ما در فوریت‌های پزشکی و طب اورژانس در محل حاضر باشند؛ چرا که ماموران آتش نشانی به علت دود ناشی از آتش دچار سرگیجه و کاهش هوشیاری می‌شوند و باید سریعا به این افراد امداد رسانی شود.

17

16:06/ اظهارات متناقض اعضای شورای شهر در اوج بحران پلاسکو

اظهارات متناقض اعضای شورای شهر در اوج امدادرسانی در پلاسکو، رسانه‌ها و مردم را دچار سردرگمی کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در حالی که ستاد مدیریت بحران حادثه پلاسکو، جلال ملکی را به عنوان سخنگوی این ستاد اعلام کرده‌است، برخی اعضای شورای شهر به رغم تعیین سخنگو برای اعلام وضعیت متاسفانه اظهارات متناقضی درباره ابعاد مختلف حادثه مطرح می‌کنند که این اقدام نه تنها کمکی به این بحران نمی‌کند، بلکه رسانه‌ها و مردم را بیشتر دچار سردرگمی و نگرانی خواهد کرد.

در حالی پرویز سروری دقایقی پیش از احتمال انفجار مخزن اصلی گازوییل در طبقات فوقانی ساختمان پلاسکو خبر داد که به فاصله کوتاهی ابوالفضل قناعتی، عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران این خبر را رد می‌کند و می‌گوید، احتمال انفجار مخزن گازوئیل موتورخانه ساختمان پلاسکو وجود ندارد و شرایط تحت کنترل است.

سخنگوی ستاد بحران حادثه پلاسکو گفت: علیرغم تلاشی که در چند جبهه داریم؛ هنوز نتوانستیم به داخل پلاسکو راه یابیم.

16:45/ هنوز نتوانسته‌ایم به داخل پلاسکو راه یابیم

جلال ملکی؛ سخنگوی ستاد بحران حادثه پلاسکو در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با عرض تسلیت به جامعه آتش‌نشانان و خانواده‌های آتش‌نشانانی که در زیر آوار مانده‌اند،‌ اظهار کرد: عملیات آواربرداری بدون وقفه و توقف ادامه دارد، اما متاسفانه به دلیل آتشی که در لایه‌های زیرین آوار وجود دارد کار به سختی پیش می‌رود.

سخنگوی ستاد بحران حادثه پلاسکو خاطرنشان کرد: حرارت بسیار بالا و آتشی که در زیر آوار وجود دارد؛ شرایط را برای همکاران ما که در زیر آوار مانده‌اند؛ سخت می‌کند، البته ما امیدواریم که همکاران‌مان زنده باشند و به معجزه نیز ایمان داریم.

ملکی با بیان اینکه ما با امید کارمان را ادامه می‌دهیم، گفت: با توجه به وضعیت موجود انتظار زنده‌بودن آتش‌نشانان زیر آوار بسیار بعید است، اما ما باز هم به تلاش‌مان ادامه می‌دهیم.

او با تاکید براینکه در عملیات آواربرداری از وسایل مجهز استفاده می‌کنند، خاطرنشان کرد: در عملیات آواربرداری از بهترین تجهیزات و جرثقیل‌ها استفاده می‌کنیم و به روزترین دستگاه‌های برش از سازمان‌های دیگر مانند قرارگاه خاتم‌الانبیاء، شهرداری و ... در اختیار ما قرار داده شده است، اما متاسفانه علیرغم تلاشی که در چند جبهه داریم هنوز نتوانستیم به داخل دسترسی پیدا کنیم.

او با اشاره به جان‌فشانی آتش‌نشانان گفت: اگر حضور به موقع آتش‌نشانان نبود، قطعا ما امروز با یک فاجعه روبرو بودیم و الان باید به جای اینکه به دنبال 20 نفر بگردیم در جستجوی صدها نفر بودیم.

ملکی تصریح کرد: همکاران ما در زیر آوار و در وضعیت ناایمن هستند و امیدواریم بتوانیم هرچه سریعتر به داخل راه پیدا کنیم.

16:58 /دو نیم تنه از پیکر آتش‌نشانان کشف شد

پس از ساعت‌ها تلاش امدادگران، دو نیم تنه از پیکر آتش‌نشانان از زیر آوار خارج شد.

بنا بر گزارش خبرنگار ایلنا که در محل حادثه حضور دارد، در حال حاضر دو نیم تنه از پیکر آتش‌نشانان، توسط نیروهای امدادی کشف و به بیرون از محل حادثه منتقل شد.

 17:05 /تعداد مصدومان حادثه پلاسکو به 111 نفر رسید

سخنگوی اورژانس کشور از افزایش تعداد مصدومان ساختمان پلاسکو به 111 نفر خبرداد.

مجتبی خالدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره آخرین وضعیت حادثه ساختمان پلاسکو گفت: تعداد مصدومان حادثه به 111 نفر رسیده‌است که 74 نفر به صورت سرپایی درمان شدند.

وی ادامه داد: 37 نفر دیگر مصدوم حادثه نیز به بیمارستان منتقل شده‌اند که 5 نفر از آنان همچنان در بیمارستان بستری بوده و یک نفر نیز به شهادت رسیده‌اند.

17:50/کسبه پلاسکو برای شناسایی اموال خود به کلانتری ۱۰۹ مراجعه کنند

به گزارش خبرنگار ایلنا، سردار ساجدی‌نیا؛ رییس پلیس تهران بزرگ با بیان اینکه همه نیروهای آتش‌نشانی، خدماتی و انتظامی در حال فعالیت در محل حادثه پلاسکو هستند،‌ گفت: اعلام می‌کنیم کسانی که حدس می‌زنند و یا مطمئن هستند افرادی در این ساختمان بوده‌اند که تا به امروز خبری از آن‌ها نیست به مرکز ما در خیابان وحدت اسلامی با ارائه مدارک لازم مراجعه کنند.

ساجدی‌نیا با اشاره به اموال و اوراق کشف شده از زیر آوارها تصریح کرد: کلانتری 109 بهارستان موظف است از اموال کشف شده از زیر آوارها محافظت کند و کسبه نیز با مراجعه به این مرکز و آگاهی لیستی را که در اختیار آن‌ها قرارداده می‌شود، تکمیل کنند تا شناسایی اموال آن‌ها انجام شود.

او همچنین درباره شایعاتی در فضای مجازی مبنی بر اینکه این حادثه براثر خرابکاری بوده، گفت: هیچ سند و مدرکی دال بر تایید این موضوع وجود ندارد و حادثه در دست بررسی است.

رییس پلیس تهران درباره مراجعه خانواده‌ها در خصوص اعلام مفقودی نیز گفت: بیش از یکی دو مورد که احتمال می‌دادند؛ بستگان‌شان در محل حادثه حضور داشته‌اند، دیگر مراجعه‌ای نداشتیم.

16:27 /۲مدرسه دخترانه مجاور ساختمان پلاسکو فردا تعطیل است

به گزارش ایلنا، مدیر آموزش و پرورش منطقه ۱۲ تهران اعلام کرد که تمام مدارس محدود اطراف ساختمان پلاسکو در روز شنبه دایر هستند و تنها ۲ مدرسه دخترانه به دلیل مجاورت با ساختمان پلاسکو تعطیل شده‌اند.

وی افزود: تنها ۲ مدرسه دخترانه به دلیل نزدیکی به ساختمان پلاسکو و با توجه به هوای آلوده و دود موجود در منطقه برای روز شنبه تعطیل شده‌اند، که اطلاع‌رسانی لازم از طریق مدیران این ۲ مدرسه به خانواده‌ها اعلام شده است.

51

19:29/جستجو در کارگاه بخش شرقی پلاسکو برای یافتن آتش‌نشانان بی‌نتیجه بود

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران گفت: عملیات امداد و نجات در کارگاه واقع در قسمت شرقی ساختمان پلاسکو هنوز نتیجه‌ای به دنبال نداشته است.

جلال ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آخرین وضعیت عملیات امداد و نجات در محل حادثه ساختمان پلاسکو گفت: سرعت آواربرداری بیشتر شده است، اما همچنان به هیچ یک از اجساد دسترسی پیدا نکرده‌ایم.

وی با بیان اینکه هیچ تغییر جدیدی اتفاق نیفتاده است، ادامه داد: عملیات امداد و نجات در کارگاه واقع در قسمت شرقی این ساختمان نیز هنوز نتیجه‌ای به دنبال نداشته است.

ملکی همچنین موضوع نزدیک شدن سگ‌های زنده‌یاب به محل افراد زیر آوار مانده را رد کرد و افزود: جستجو برای یافتن محبوسان ادامه دارد و ما تمام تلاش خود را می‌کنیم؛ تا هرچه سریع‌تر به این افراد دسترسی پیدا کنیم.

20:15 /آتش در حال سرایت به ساختمان‌های مجاور پلاسکو

به گزارش خبرنگار ایلنا که اکنون در محل حادثه پلاسکو حضور دارد؛ پس از گذشت ساعت‌ها تلاش برای مهار آتش ساختمان پلاسکو اما شعله‌ها همچنان زبانه می‌کشد و هنوز هیچ گزارشی مبنی بر کشف اجساد و آمار جانباختگان در دست نیست.

طبق مشاهدات عینی، فعالیت برای مهار آتش همچنان ادامه دارد و دامنه آتش در حال سرایت به ساختمان‌های مجاور پلاسکو است و آتش‌نشانان اکنون در حال خاموش کردن آتش در ساختمان‌های همجوار بخش جنوبی و شمالی ساختمان پلاسکو هستند.

20:25/ آواربرداری‌های سنگین رو به پایان است/ احتمال تخریب ۲ ساختمان مجاور پلاسکو

اقبال شاکری (رئیس کمیته حمل و نقل شورای شهر تهران) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره آخرین وضعیت آواربرداری از ساختمان پلاسکو گفت: آواربرداری‌های سنگین رو به پایان است و آوارهای سبک نیز به تدریج برداشته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دو ساختمان واقع در پشت ساختمان پلاسکو و بخش غربی این ساختمان تحت فشار قرار دارند، خاطرنشان کرد: ماموران این دو ساختمان را به لحاظ احتمال سرایت حریق و لطمه خوردن حین عملیات آواربرداری پایش و مراقبت می‌کنند.

شاکری با تاکید براینکه در صورت نیاز این دو ساختمان تخریب خواهند شد، اظهار کرد: در حال حاضر آتش تحت کنترل است و احتمال سرایت به سایر نقاط وجود ندارد.

20:50/ درخواست پلیس از کسبه‌های اطراف پلاسکو

به گزارش ایلنا، سردار حسین ساجدی نیا رییس پلیس پایتخت گفت: استفاده از پیاده‌روها و مجتمع های تجاری اطراف پلاسکو برای عموم آزاد است؛ اما از کسبه این منطقه می‌خواهیم که از ساعت 2 بعد از ظهر به بعد مغازه‌های خود را تعطیل کنند تا در تردد نیروهای امدادی سهولت ایجاد شود.

50

20:53 /آمار مصدومان حادثه پلاسکو به ۱۱۴ نفر رسید

سخنگوی اورژانس تهران از افزایش تعداد مصدومان حادثه ساختمان پلاسکو به 114 نفر خبر داد.

حسن عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اعلام این خبر گفت: 3 ماموری که به تازگی به تعداد مصدومان حادثه افزوده شده‌اند؛ مشکل تنفسی داشتند که خوشبختانه به صورت سرپایی درمان شدند.

وی همچنین از ترخیص احتمالی 2 تن از 5 آتش‌نشان بستری در بیمارستان خبر داد.

21:40 /یکی از ساختمان‌های مجاور پلاسکو تخریب شد

به گزارش خبرنگار ایلنا از محل حادثه ساختمان پلاسکو؛ یکی از ساختمان‌های مجاور پلاسکو تخریب شد.

 21:21 /به نظر کسی در حادثه پلاسکو زنده نخواهد ماند

به گزارش خبرنگار ایلنا از محل حادثه ساختمان پلاسکو؛ محمد شهریاری؛ سرپرست دادسرای جنایی تهران به همراه تعدادی از عوامل این دادسرا در محل حادثه پلاسکو حاضر شد.

شهریاری در خصوص آخرین وضعیت حادثه‌دیدگان به خبرنگار ایلنا گفت:  هنوز هیچ گزارشی مبنی بر کشف اجساد به ما داده نشده است.

وی در خصوص میزان خسارات جانی این حادثه گفت: ما مرجع اعلام این خبر نیستیم، ولی آنچه که شاهد آن هستیم به نظر کسی در این حادثه زنده نخواهد ماند، ولی فعلا در این خصوص نمی‌توان اظهارنظر قطعی کرد.

21:43/ ساختمان شمال شرقی پلاسکو تخلیه می‌شود

مجتبی یزدانی؛ معاون خدمات شهری شهرداری تهران در خصوص تخلیه ساختمان شمال شرقی پلاسکو به خبرنگار ایلنا گفت: طبق تصمیمات گرفته شده در خصوص وضعیت ساختمان پلاسکو و جلوگیری از گسترش آتش‌سوزی و افزایش خسارات مالی، ساختمان شمال شرقی پلاسکو تخلیه خواهد شد.

وی در این مورد ادامه داد: در خصوص تخلیه این ساختمان منتظر دستور دادستانی هستیم.

21:21 /آواربرداری تا ۵ روز زمان می‌برد/ وضعیت مفقودان هنوز مشخص نیست

محسن علیجانی زمانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به جلسه امروز ستاد بحران کشور که در ساختمان وزارت کشور برگزار شد، عنوان کرد: این جلسه با حضور دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت کشور، شهرداری، وزارت راه، نیروی انتظامی، عوامل آتش‌نشانی و نمایندگان برگزار شد و در این جلسه چگونگی مسائل فنی، علل حادثه، و روند رسیدگی به آن مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

او افزود: همچنین در این جلسه تبعات اقتصادی و مساله کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان بررسی و ابعاد سیاسی، امنیتی، حقوقی و قضایی حادثه مرور شد.

نماینده مردم تهران با اشاره به اینکه در جلسه امروز عصر ستاد بحران هماهنگی برای ارائه کمک بهتر به آسیب‌دیدگان انجام شد، گفت: قرار است آمار دقیق در مورد مفقودان و کشته‌شدگان و مصدومان تنها از طریق سازمان آتش‌نشانی اعلام شود.

او خاطرنشان کرد: همچنین در این جلسه بر ضرورت تعامل همه دستگاه‌ها تاکید شد و طبق آنچه پیش‌بینی شده است آواربرداری اصلی ۳ تا ۵ روز زمان می‌برد، اما برای پاکسازی آثار حادثه حدود یک هفته تا ۱۰ روز زمان نیاز است.

نماینده مردم تهران گفت: با توجه به اینکه آواربرداری هنوز به کف ساختمان نرسیده است، آمار و وضعیت مفقودان حادثه هم هنوز مشخص نیست.

23:00 /کشف دو کپسول آتش‌نشانی

به گزارش خبرنگار ایلنا از محل حادثه ساختمان پلاسکو؛ در ضلع غربی این ساختمان دو کپسول آتش‌نشانی توسط ماموران آتش‌نشانی حاضر در محل حادثه کشف شد.

 23:25 /پیکر یک شهید آتش‌نشان از زیرآوار بیرون کشیده شد

جلال ملکی در گفت‌‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: لحظاتی پیش پیکر یک شهید آتش نشان از زیرآوار  ساختمان پلاسکو بیرون کشیده شد.

وی ادامه داد: با توجه به لواز م و متعلقات نزدیک وقوع جسد وی از شهدای آتش‌نشان است.

 01:00 کشف پیکر دوم

با اعلام خبرنگار شبکه خبر پیکر دومین شهید آتش‌نشان نیز از زیر آوار بیرون آورده شد. تاکنون شهدای آتش‌نشان به سه نفر رسیدند.

کماکان تلاش‌ها برای کشف اجساد دیگر ادامه دارد.

02:00/ تعداد فوتی‌های حادثه پلاسکو تاکنون 3 نفر بوده است

سخنگوی اورژانس تهران تاکید کرد تعداد شهدای حادثه ساختمان پلاسکو تاکنون 3 نفر بوده است.

محسن عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آخرین وضعیت حادثه ساختمان پلاسکو گفت: همکاران امدادگر ما دو پیکر دیگر را که متعلق به آتش‌نشانان فداکار ما بودند از زیر آوار بیرون آوردند که تاکنون 3 پیکر از زیر آوار بیرون آورده شده‌اند.

وی ادامه داد: از مجموع 117 نفر مصدومان حادثه 37 نفر به بیمارستان‌های مختلف منتقل شدند که از این 37 نفر 5 نفر بستری شدند و یک  نفر هم فوت کرد تا تعداد فوتی‌ها به 3 نفر برسد.

سخنگوی اورژانس تهران درباره خبر کشف 4 پیکر دیگر در محل حادثه نیز گفت: متاسفانه این خبر در فضای اینترنتی منتشر شد که بلافاصله از سوی سخنگوی آتش‌نشانی تکذیب شد. در حال حاضر فقط همان دو پیکر از زیر آوار بیرون آورده شده است.

عباسی در ادامه متذکر شد: ما هم ندیدیم 4 پیکر از زیر آوار خارج شود بنابراین این خبرها تایید نشده و نباید منتشر شوند. البته اخباری هم درباره ارسال پیام‌های کمک از بخش‌های زیرین ساختمان پلاسکو مطرح شد که گروه‌های امداد چندین بخش را کندند تا به زیرزمین رسیدند ولی مشخص نشد کسی زنده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر به گروه‌های امداد به آواربرداری سرعت بخشیدند تا بتوانند با کنار زدن آوارها اجساد یا مجروحان را بیرون بیاورند.

 04:15/ اخبار امیدوار کننده از زیر آوار/ احتمال زنده‌بودن برخی محبوسان

به نظر می‌رسد صداهایی از زیر آوار شنیده می‌شود که حاکی از زنده‌ماندن برخی محبوسان است.

به گزارش ایلنا، دقایقی پیش خبرهایی مبنی بر احتمال زنده‌ماندن برخی محبوسان حادثه ساختمان پلاسکو شنیده می‌شود که البته هنوز به طور رسمی از سوی مقام‌های حاضر در صحنه تایید نشده است.

گروه‌های امداد با سرعت بیشتری در حال تلاش برای خارج کردن پیکر شهدای آتش‌نشان از زیر آوار هستند که با تست دستگاه‌های زنده‌یاب، صداهایی امیدوار کننده از زیر آوارها به گوش رسیده که حاکی از زنده‌ماندن برخی از محبوسان بوده است. 

 06:03/ حرارت بالا آواربرداری را مشکل کرده است

با اینکه گروه‌های امداد و نجات همچنان مشغول آواربرداری هستند ولی حرارت بالای محل آواربرداری کار را سخت‌تر کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، گروه‌های امداد و نجات که به صورت سه شیفته مشغول آواربرداری از محل وقوع حادثه هستند با مشکل حرارت بالای ناشی از سوختگی‌ها مواجه شده‌اند که کار عملیات را برای امدادگران سخت‌تر کرده است.

امدادگران در حال حاضر مشغول خارج کردن آوارها و بیرون بردن از محوطه هستند.

 همچنین تمام محدودیت‌های ترافیکی که عملیات بحران مصوب کرده امروز پا بر جا هستند تا آواربرداری زودتر انجام شود.

 07:00/ حضور وزیر کشور در صحنه

در ساعت ابتدایی امروز برخی مقام‌های کشوری در صحنه حادثه حضور یافته‌اند

به گزارش خبرنگار ایلنا، با آغاز سومین روز از فاجعه‌ پلاسکو مقام‌های کشوری در صحنه حادثه حضور یافته‌اند. عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور، محمدباقر قالیباف شهردار و سید حسین هاشمی استاندار تهران هم‌اکنون در محل حادثه حاضر هستند و از نزدیک شاهد روند فعالیت و تلاش‌های امدادگران نجات هستند.

07:40/ بازدید رئیس جمهوری از محل حادثه

حسن روحانی رئیس جمهوری دقایقی پیش به محل وقوع فاجعه پلاسکو رفته تا از نزدیک تلاش‌ امدادگران را شاهد باشد. رحمانی‌فضلی وزیر کشور، علی ربیعی وزیر کار، قاضی‌زاده وزیر بهداشت، سید حسین هاشمی استاندار تهران، محمد نهاوندیان معاون رئیس‌جمهوری، محمدباقر قالیباف شهردار تهران، ساجدی‌نیا فرمانده نیروی انتظامی تهران، رئیس‌جمهوری را همراهی می‌کنند. شهردار تهران در این دیدار درباره این حادثه و عملیات‌های امداد و نجاتی که تاکنون انجام شده توضیحاتی را به رئیس‌جمهوری ارائه کرد.

08:20/ کارگران آسیب‌دیده باید بیمه خود را دریافت کنند

رئیس‌جمهور با ابراز همدردی با هموطنانی که بر اثر حادثه پلاسکو متوجه زیان جانی و مالی شده‌اند؛ گفت: این فاجعه هشدار جدی به همه مسئولان در خصوص امین‌سازی است.

وی بابیان اینکه داشتن شهر امن بخشی از حقوق شهروندی مردم تلقی می‌شود، گفت: در این حادثه گروه‌های مختلف از آتشنشانان فداکار، امدادگران، تیم پزشکی و مسئولان برقرار نظم در هماهنگی  کامل فعالیت کردند.

وی با ابراز تاسف برای آتش‌نشانان زیر آوار مانده؛ گفت: هنوز هم امیدرواریم این افراد زنده باشند اما تمام آنهایی که در جریان این اتفاق جان خود را از دست داده‌اند در دل مردم زنده و جاودان باقی خواهند ماند.

وی در ادامه بر تسریع در جریان علمیات آوار برداری و عادی‌سازی شرایط تردد در محدوده این حادثه تاکید کرد و گفت: از آنجا که این حادثه در یکی از خیابان‌های اصلی منطقه تجاری و در نزدیکی ایام شب عید اتفاق افتاده است؛ ادامه آواربرداری ضرورت دارد.

وی در عین حال از ضرورت حمایت از کارگران و سایر افرادی که در نتیجه حادثه پلاسکو به  کسب و کار آنها لطمه وارد شده؛ سخن گفت و افزود: کارگرانی که در نتیجه این حادثه شغل خود را از دست داده‌اند باید به بیمه بیکاری معرفی و در مقابل نیز باید از سوی بیمه خسارت زیان دیدگان این حادثه پرداخت شود.

وی در ادامه از هماهنگی کامل دولت با همه دستگاه‌های مربوطه ازجمله مجلس، قوه قضاییه، شهرداری و شورای شهر تهران برای جبران خسارت‌های ناشی از حادثه ساختمان پلاسکو خبر داد و از همدلی همه مردم کشور با قربانیان این حادثه قدردانی کرد.

روحانی در عین حال افزود: مهم این است که از این پس در همه مناطق مسکونی و تجاری سراسر کشور رعایت تمهدیدات ایمنی طوری جدی گرفته شود که دیگر شاهد تکرار چنین حادثه‌ای نباشیم.

رئیس جمهور همچنین درخصوص مسئله بافت فرسوده با یادآوری اینکه در اکثر شهرهای کوجک و بزرگ مانند تهران، مشهد، شیراز و اصفهان بافت فرسوده وجود دارد؛ گفت: در این خصوص سازمان‌هایی مانند بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و وزارت مسکن مشغول فعالیت هستند و امیدواریم بتوانیم در این خصوص میان کارآفرینان و بانک‌ها ارتباط برقرار کنیم تا با کمترین هزینه ممکن بافت‌های فرسوده و آسیب‌پذیر را ایمن‌سازی کنیم.

8:48/ برگزاری جلسه شورای شهر تهران و آتش‌نشانی

محمدحقانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا از برگزاری جلسه میان اعضای شورای اسلامی شهر تهران و سازمان آتش‌نشانی برای بررسی حادثه ساختمان پلاسکو خبر داد.

این جلسه هم اکنون در یکی از ساختمان های نزدیک محل حادثه در حال برگزاری است.

8:59/ وزیر کار: پرداخت مستمری بیکاری بدون تشریفات اداری/ارایه وام‌های کم‌بهره برای جذب دوباره کارگران

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی ربیعی در گفتگو با شبکه خبر ضمن ابراز همدردی با تمامی قربانیان حادثه ساختمان پلاسکو گفت: سازمان تامین اجتماعی آماده است تا در بحث حمایت از کارگرانی که در جریان این حادثه شغل خود را از دست داده‌اند، نسبت به برقراری مقرری بیمه بیکاری برای افراد مشمول اقدام کند.

وی افزود: براین اساس تمامی کارگران بیمه شده‌ای که در جریان حادثه اخیر شغل خود را از دست داده‌اند؛ می‌توانند برای دریافت بیمه بیکاری از روز یکشنبه (سوم بهمن ماه) به اداره کار واقع در خیابان حافظ مراجعه و ثبت نام کنند.

وی با بیان اینکه در خصوص برقراری هرچه سریعتر مقرری بیمه بیکاری این کارگران دستور اکید صادر شده است، در ادامه از تمهیدات دولت برای اشتغال مجدد این گروه از کارگران خبر داد و افزود: با توجه به اینکه در آستانه شب سال نو قرار داریم و بخشی از تولید کالاهای شب عید شهروندان در ساختمان پلاسکو انجام می‌شده است، در نظر داریم اعتباراتی را از طریق بانک رفاه برای اشتغال مجدد این کارگران اختصاص بدهیم.

ربیعی با بیان اینکه جزئیات این موضوع در روزهای آینده اعلام خواهد شد، از تصمیم دیگر دولت برای حمایت از کارگران بیکار شده ساختمان پلاسکو خبر داد و متذکر شد: در این رابطه بنا داریم تا از طریق اعطای وام‌های کم بهره (ارزان قیمت) به صاحبان کسب و کاری که بتوانند کارگران بیکار شده را مجددا استخدام کنند، روند بازگشت به کار حادثه دیدگان را تسریع کنیم.

ربیعی همچنین از مذاکراتش با استاندار تهران و رایزنی با صندوق کارآفرینی امید در جهت راه‌اندازی محلی در تهران برای احیای کارگاه‌های ویران شده ساختمان پلاسکو خبر داد و افزود: به منظور انجام کار‌های اساسی‌تر قصد داریم تا در ازای استقرار و راه‌اندازی دوباره هر چرخ خیاطی یا احیای هر فرصت شغلی دیگری که در آتش‌سوزی پلاسکو نابود شده است، وام‌های خُرد اختصاص دهیم.

وی در پایان از تقبل هزینه درمان مجروحان حادثه پلاسکو توسط سازمان تامین اجتماعی خبر داد و گفت: برابر قوانین تمامی هزینه‌های مربوط به  درمان و نگهداری پس از درمان تمامی آسیب‌دیدگان این حادثه در اسرع وقت توسط سازمان تامین اجتماعی پرداخت خواهد شد.

9:05/ افزایش تعداد مصدومان به 119 نفر

حسن عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در مورد آخرین تعداد مصدومان حادثه آتش سوزی پلاسکو گفت: تعداد کل مصدومان به  ۱۱۹ نفر رسیده‌است که از این تعداد 37 نفر به بیمارستان منتقل شدند.

وی با بیان اینکه 82 نفر از این مصدومان سرپایی درمان شدند، اظهار کرد: از کل انتقالی‌ها به بیمارستانها فقط ۴نفر بستری هستند و بقیه مرخص شده‌اند.

وی افزود : تعداد افراد فوت شده  در بیمارستان ۱ نفر و افراد خارج شده از زیر آوار ۲ نفر است.

حسن روحانی آتش سوزی در ساختمان پلاسکو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر