کد خبر: 438942 A

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر:

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر با اشاره به نرخ بالای مشارکت زنان در سطوح مدیریتی هلال‌احمر گفت:‌ داوطلبان زن ایرانی در مأموریت‌های امدادی گوناگون در زمان حوادث حضور یافته و این نشان‌دهنده تنوع مهارتی با توجه به جنیست در امور اضطراری برای زنان است.

به گزارش ایلنا از پایگاه اطلاع رسانی جمعیت، فرح ناز رافع در ارتباط با دوره آموزشی جنیست و  تنوع در امور اضطراری که با شرکت نمایندگان جمعیت‌‌های ملی منطقه خاورمیانه و شمال افریقا در شهر بیروت لبنان برگزار شد،‌اظهار کرد: تبعیض جنسیتی عامل اصلی کاهش تأثیر و نقش زنان در مأموریت‌های انسان‌دوستانه و مسئولیت‌پذیری اجتماعی است و هنوز هم دیدگاه‌های سنتی که حتی در خود زنان هم نهادینه شده یکی از دلایل کاهش حضور زنان در عرصه‌های مدیریتی است.

وی افزود: همین دلیل باعث شده که زنان بیشتر به عرصه‌های اجتماعی سوق پیدا کنند و البته این موضوع خواست جمعیت هلال‌احمر ایران هم نیز است.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر ادامه داد: در همین راستا در حال حاضر با ارائه آموزش‌های تخصصی امداد و نجات به زنان خانه‌دار علاقه‌مند، زنان امدادگر کوهستان، غریق‌نجات و خلبان در قالب تیم‌های توانا در سراسر کشور فعال بوده و همچنین 150 نفر از مدیران ارشد هلال‌احمر از بین 350 نفر از سراسر کشور را زنان تشکیل می‌دهند.

رافع در مورد برنامه‌های اجرا نشده در خصوص توانمندسازی زنان در نهضت بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال احمر گفت: می‌توان با تدوین مدل‌ های کمک‌رسانی در مناطق مختلف منا، اروپا و افریقا به صورت مکتوب نقش مؤثری در فرایند اجتماعی شدن زنان و تهیه دستورالعمل‌های واحد برای تعریف مأموریت‌های مختلف امدادی، اقدامات پیشگیرانه در برابر آسیب‌های اجتماعی همچون اعتیاد، ایدز، کمک به بازتوانی و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار داشت.

وی با اشاره به شرایط دسترسی زنان داوطلب به آموزش‌های امدادی و مهارت‌آموزی گفت: در بیش از 4 هزار خانه داوطلب در سراسر ایران زنان مایلند به صورت مستقیم و یا از طریق سازمان‌های جایگزین مثل ان‌جی‌اوها به مشارکت در امرو عام‌المنفعه دسترسی پیدا کنند.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر خاطرنشان کرد: با پیشنهادهای جمعیت هلا‌ل‌احمر ایران مبنی بر مدل‌سازی امداد و آموز‌ش‌های عمومی امداد به نگاه خاص به زنان، کودکان و سالمندان در حوادث و سوانح، بازآموزی هفت اصل اساسی نهضت برای مربیان داوطلب با رویکرد جدید و کاربردی،‌ آموزش‌های زبان‌های منطقه به داوطلبان، همچنین استفاده از داوطلبان محلی از سوی نمایندگان صلیب سرخ و هلال‌احمر دیگر کشورها در دوره‌های مذکور با موافقت و استقبال فراوانی روبه‌رو شده است.

رافع اضافه کرد: در این دوره در خصوص استفاده از ابزار حداقل تعهدات استاندارد جنیست و تنوع در برنامه‌ریزی امدادرسانی بحث و گفت‌وگو شد که این ابزار متشکل از هفت بخش بهداشت و درمان، حمایت‌های روحی و روانی، اجتماعی، تأمین امنیت غذایی، سرپناه و اسکان، تأمین معیشت و اقلام غیر امدادی و امنیت آسیب‌دیدگان است.

وی افزود: در این دوره بر اجرای چهار موضوع تعهد، حفظ شأن و کرامت انسانی، مشارکت و دسترسی برابر به اقلام و حفظ ایمنی تأکید دارد. به نحوی که در زمان وقوع هر حادثه‌ای بیش از تأمین مواد غذایی، آب و بهداشت باید مکانی ایمن برای اسکان آسیب‌دیدگان تأمین شود و به حمایت روانی و اجتماعی از آسیب‌دیدگان در زمینه‌های مختلف پرداخت.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر در پایان گفت: در این دوره که 24 و 25 آذرماه جاری برگزار شده است نمایندگان جمعیت‌های ملی ایران، بحرین، یمن، عراق، اردن، فلسطین، لبنان، مصر، تونس و مراکش حضور داشتند و شرکت‌کنندگان با ابراز حداقل استانداردهای تعهدات جنسیتی در موارد اضطراری، ارتباط هفت اصل اساسی نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر با موضوع تنوع جنیست آشنا شدند و بر موضوع حفظ شأن و کرامت انسانی در توزیع اقلام امدادی با استفاده از داوطلبان آموزش دیده تأکید کردند.

 

هلال‌احمر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر