کد خبر: 423851 A

یک باستان‌شناس خبر داد:

ایلنا: گزارش باستان‌شناسان اعزامی به همراه هیأت چهارمین فصل بررسی، شناسایی و کاوش در استان دهوک کردستان عراق حاکی از وجود حجم وسیعی از آثار معرف فرهنگ دوران هخامنشی و ساسانی در منطقه است.

به گزارش ایلنا، یوسف فلاحیان باستان‌شناس و عضو هیأت چهارمین فصل بررسی، شناسایی و کاوش در استان دهوک کردستان عراق با بیان این مطلب گفت: آثار این دوره‌ها بعد از آثار متعلق به دوره آشور نو بیشترین از نظر آثار تاریخی در منطقه محسوب می‌شوند.

وی افزود: چهارمین مرحله از پروژه بررسی و شناسایی منطقه زاخو و کاوش تپه باسطکی دهوک در اقلیم کردستان عراق به سرپرستی «پروفسور پیتر فلستنر» از دانشگاه توبینگن آلمان با عضویت تعداد زیادی از باستان‌شناس و متخصصین علوم میان رشته‌ای از کشورهای آلمان، ایتالیا، انگلیس، فرانسه و ایران از جمله اینجانب و رضا حیدری، باستان‌شناس میراث فرهنگی آذربایجان غربی در اواخر تابستان جاری به انجام رسید.

 او در خصوص ویژگی‌های این پروژه افزود: محوطه باسطکی در کنار روستایی به همین نام در کنار جاده ترانزیتی عراق به ترکیه و سوریه، حد فاصل شهرهای دهوک و زاخو بصورت یک تپه به بلندی حدود ۷ متر و محوطه هموار در طرفین آن قرار گرفته است.

این باستان‌شناس با اشاره به حفر سه ترانشه در محوطه باسطکی اظهار داشت: اولین ترانشه بصورت پلکانی در غرب تپه، ترانشه دومی افقی ساده در شرق تپه و سومین ترانشه بصورت مجموعه ترانشه‌ها با یک فاصله حدودا سیصد متری در منتهی الیه غرب محوطه در زمین هموار حفر شدند که کاوش در آن‌ها سکونتگاه‌هایی از دوره‌های متعدد و با ویژگی آثار مختلف را آشکار ساخت.

 او در توضیح این مطلب افزود: ترانشه پلکانی آثار متعلق به دوره‌های مفرغ، آشوری، ساسانی و اسلامی را نشان داد در حالیکه ترانشه ساده طرف شرقی دلالت بر سکونتگاه عصرآهن داشت و ترانشه‌های زمین هموار غرب محوطه هم نقاطی سنگفرش و سفال فرش را آشکار کرد که به اعتقاد سرپرست هیات این پدیده جاده‌های سنگفرش آن دوران را نشان می‌دهد.

به گفته این باستان‌شناس، در چهارمین فصل از اجرای این پروژه، بخش عمده فعالیت‌ها به بررسی و شناسایی منطقه اختصاص داشته که همکاری پژوهشگران اعزامی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، با هیات یاد شده بیشتر در این قسمت انجام گرفته است.

فلاحیان اظهار داشت: این بررسی‌ها برای نخستین بار در منطقه اجرا شده که بیشتر پیمایش‌ها در نقاط مرزی و کناره‌های رودخانه خابور و دجله در مرز مشترک کردستان عراق با ترکیه و سوریه متمرکز بوده است.

 او اظهار داشت: حاشیه‌های رودخانه‌های یاد شده نقاط مساعدی برای زیست انسانی در دوره‌های پیش از تاریخ و تاریخی محسوب می‌شوند.

به گفته وی در این مرحله از بررسی‌ها تعداد زیادی از آثار و اماکن پیش از تاریخی و تاریخی بویژه از دوران حلف (یکی از دوره‌های تاریخی مربوط به عراق) و مفرغ و بناهای تاریخی شامل آب انبار شناسایی، ثبت و ضبط شده است.

او تصریح کرد: گزارش کاوشگران اعزامی حاکی از وجود حجم وسیعی از آثار معرف فرهنگ دوران هخامنشی و ساسانی در منطقه است که بعد از آثار متعلق به دوره آشور نو آثار این دوره‌ها بیشترین آن‌ها از حیث آثار تاریخی در منطقه محسوب می‌شوند.

فلاحیان افزود: مشارکت باستان‌شناسان اعزامی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، در راستای اجرای تفاهم نامه‌ای است که پیش از این بین پژوهشگاه و دانشگاه توبینگن آلمان امضاء شده که امسال دومین سال تبادل کار‌شناس و همکاری‌ها محسوب می‌شود.

کاوش در استان دهوک کردستان عراق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر