کد خبر: 423695 A

ایلنا گزارش می‌دهد:

ایلنا: وزیر اسبق آموزش و پرورش گفت: به نظر می‌رسد؛ یکی از مهمترین اقداماتی که دانش‌آشتیانی می‌تواند در مدت باقی مانده تا پایان دولت انجام دهد، این است که تغییراتی در سطح وزارتخانه انجام دهد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در صورت رای اعتماد بهارستان‌نشینان به وزرای پیشنهادی، تنها دو روز دیگر به تحقق ترمیم کابینه دولت یازدهم باقی مانده‌است. ترمیمی که به گفته دولتی‌ها از مدت‌ها قبل بر روی آن فکر شده بود. به طوری که گفته شد؛ برای تغییر وزیر آموزش و پرورش، رییس‌جمهور از شهریور ماه به فکر بوده است. پس از رفتن فانی از وزارتخانه، اسم نجفی بر سر زبان‌ها افتاد و فرهنگیان به این فکر فرو رفتند؛ آیا نجفی می‌تواند؛ وضعیت آموزش و پرورش و فرهنگیان را بهبود ببخشد؟ در حالی که خبرهای حمایت از نجفی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد، لحظه آخر نامه روحانی از نام دانش‌آشتیانی برای تصدی وزارت آموزش و پرورش پرده برداشت.

حاجی، نجفی و اکرمی؛ اتحاد سه وزیر برای حمایت از دانش‌آشتیانی

در همایش همدلی شورای هماهنگی تشکل‌های فرهنگیان با دکتر دانش‌آشتیانی که پنج‌شنبه در دبیرستان دکتر شریعتی برگزار شد، ۲ وزیر اسبق آموزش و پرورش یعنی محمد علی نجفی و مرتضی حاجی حمایت خود را از وزیر پیشنهادی به صورت قاطع اعلام کردند و از تشکل‌ها و فرهنگیان خواستند که از او حمایت کنند. از سوی دیگر نیز سید کاظم اکرمی یکی دیگر از وزرای اسبق آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، حمایت خود را از دانش‌‌آشتیانی عنوان کرده است. از طرفی دیگر برخی از نمایندگان مجلس با حضور در این همایش حمایت خود را از وی اعلام کردند.

حاجی: علی‌رغم عدم شناخت جامعه فرهنگی "دانش" بسیار مناسب است

او سابقه طولانی در حوزه تعلیم و تربیت دارد

مرتضی حاجی که هشتمین وزیر آموزش و پرورش پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران است؛ از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ به عنوان وزیر آموزش و پرورش فعالیت می‌کرد، در این همایش ضمن اعلام حمایت خود از دانش‌آشتیانی، گفت: «آموزش و پرورش نیاز به نوآوری و خلاقیت و مدیر نوآور دارد و البته جسارت که به نظر می‌رسد؛ دکتر دانش این جسارت را داشته باشند. اینطور نیست که ایشان از حوزه وزارت علوم جدا شده باشد و به آموزش و پرورش بیاید؛ بلکه سال‌ها سابقه در حوزه تعلیم و تربیت دارند.»

وی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش چند کار مهم باید در دستور کار قرار دهد از جمله اینکه هریک از دستگاه‌ها نسبت به آموزش و پرورش احساس تکلیف کند، اظهار داشت: از نمایندگان مجلس می‌خواهم که تشکیل نظام صنفی معلمان را کمک کنند، چراکه این نظام می‌تواند به انتقال و تنطیم درست روابط فکری بین ستاد تصمیم‌گیری و فرهنگیان کمک کند.» (لینک خبر)

حاجی در گفت‌وگویی درباره دانش گفته است؛ او چهره‌ای است که برای وزارتخانه آموزش و پرورش، علی رغم عدم شناخت جامعه فرهنگی، بسیار مناسب است.

نجفی: نظرم بیشتر بر انتخاب آقای دانش بود

او را فردی کاردان وصاحبنظر می‌دانم

محمد علی نجفی ششمین وزیر آموزش و پرورش که از سال ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۶ و حدود ۹ سال به عنوان وزیر آموزش و پرورش در رأس این وزارتخانه حضور داشت، درباره دانش‌آشتیانی گفت: «کمک کنیم که دکتر دانش رای اعتماد بگیرد تا انشاا.. در ۴ سال بعدی هم خودشان و هم فرهنگیان قانع شوند که همچنان در آموزش و پرورش بمانند.»

نجفی درباره انتخاب دانش‌آشتیانی گفت: ‌«با دانش‌آشتیانی در رابطه با تصدی وزارت آموزش و پرورش حرف زده شد، ابتدا مخالف بود و گفت؛ قرار است، سفری به کانادا داشته باشند. من خودم هم نظرم بیشتر بر انتخاب آقای دانش بود و گفتم اگر ایشان قبول نکردند من می‌آیم؛ اما در ‌‌نهایت موافقت کردند. برنامه دکتر دانش آشتیانی برای ارائه به مجلس را به صورت مشترک نوشتیم.» (لینک خبر)

وی همچنین دانش آشتیانی را فردی کاردان وصاحبنظر دانست و گفته است که برای کمک به موفقیت وی ازه یچ تلاشی دریغ نخواهم کرد.

پیشنهاد سید کاظم اکرمی به دانش:

در سطوح وزارتخانه و صندوق ذخیره فرهنگیان باید تغییراتی ایجاد شود

و اما سومین وزیری که حمایت خود را از دانش‌آشتیانی اعلام می‌کند، سید کاظم اکرمی است. او پنجمین وزیر آموزش و پرورش بوده که از سال 1363 تا 1367 فعالیت می‌کرد. اکرمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، گفت: «ایشان را در ایامی که مدیریت دانشگاه تربیت معلم را بر عهده داشتند؛ می‌شناسم؛ زمانی که در مراسم روسای دانشگاه‌های کشور حضور داشتیم، ایشان به عنوان معاون وزارت علوم در جلسات شرکت داشتند. وی دارای برنامه مشخصی بود و پیگیرانه عمل می‌کرد. در آن زمان شاهد بودم؛ جواب روسای دانشگاه‌ها که با مشکلاتی مواجه بودند را به خوبی و با آرامش پاسخ می‌دادند.»

وی با اشاره به اینکه آقای روحانی سه سال گذشته دانش‌آشتیانی را به عنوان وزیر علوم پیشنهاد کرد، اما به مرحله عملی نرسید، عنوان کرد: «وی دارای سوابق مدیریتی در سطح وزارت علوم است. از سوی دیگر نیز او از سال 1359 در مدرسه مفید، معلم، مربی پرورشی و معاون آموزشی مدیر بودند و حدود یکسالی است که در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی به عنوان برنامه‌ریز شرکت داشتند و از مسائل آموزش و پرورش به خوبی مطلع هستند.»

وزیر اسبق آموزش و پرورش ادامه می‌دهد: «قطعا ایشان در ارتباط با صندوق ذخیره فرهنگیان که در حال حاضر یکی از مشکلات مهم آموزش و پرورش است، می‌تواند با گماردن افرادی که تخصصی در اداره یک مجموعه تجاری و اقتصادی دارند، قدم‌هایی برای کم کردن مشکلات آموزش و پرورش بردارد. گرچه مدیر صندوق عوض شد، ولی دانش‌آشتیانی می‌تواند با آوردن اقتصاددانان و یا افرادی که دانش اقتصادی دارند، تحولی در صندوق ذخیره  بیافریند.»

بعضی معلمان در استان‌ها از مدیران کل ناراضی هستند

کسانی باید بیایند که قاطبه معلمان از مدیریت فرد راضی باشند

اکرمی تاکید کرد: «به نظر می‌رسد؛ یکی دیگر از مهمترین اقداماتی که دانش‌آشتیانی می‌تواند در مدت باقی مانده تا پایان دولت انجام دهد، این است که تغییراتی در مسئولان سطح وزارتخانه انجام دهد؛ چرا که این تغییر می‌تواند در بهبود شرایط در آموزش و پرورش تاثیرگذار باشد. با اطلاعاتی که دارم این لزوم وجود دارد که وی باید تغییراتی در سطوح مختلف وزارتخانه انجام دهد. بعضی معلمان در استان‌ها از تعدادی مدیران کل ناراضی هستند که به نظر می‌رسد؛ در این سطح هم باید تغییراتی انجام شود و کسانی را بگمارد که قاطبه معلمان از مدیریت آن فرد راضی باشند.»

وی اضافه کرد: «قبل از آمدن دولت روحانی صندوق ذخیره مشکلاتی داشته و پول‌هایی به افرادی داده شده که ضمانت‌نامه‌های محکمی گرفته نشده‌است. در شرایط کنونی قوه قضاییه با پیگیری باید این پول‌ها در درجه اول بازگرداند. از طرفی دانش آشتیانی به محض کسب رای اعتماد و ورود به آموزش و پرورش باید گزارش شفافی از  عملکرد و اقدامات مثبت و حتی منفی صندوق ذخیره فرهنگیان به فرهنگیان ارائه دهد.»

اکرمی با اظهار امیدواری از اینکه دکتر دانش بتواند؛ برای دور بعد هم به عنوان وزیر آموزش و پرورش در راس وزارتخانه بماند، گفت:‌ دانش‌آشتیانی فردی از خانواده شهید بوده و پدرشان جزو شهدای هفت‌تیر بوده است. او دارای سوابق مدیریتی خوبی در وزارت علوم بوده و سال‌هاست که مدیر مدارس مفید بوده است و امیدوارم که نمایندگان مجلس به او رای اعتماد دهند.»

وزارت آموزش و پرورش ایلنا فخر الدین احمدی دانش آشتیانی حمایت سه وزیر از دانش آشتیانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر