کد خبر: 415608 A

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد:

ایلنا: در پاسخ به مطالب منتشرشده در برخی رسانه‌ها و نیز شبکه‌های اجتماعی درخصوص پذیرش دانشجو در مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر فرهاد حسین‌زاده لطفی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه به بیان توضیحاتی پرداخت.

به گزارش ایلنا، حسین‌زاده لطفی با اشاره به آمار داوطلبان کنکور دکتری تخصصی در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در آزمون تخصصی دکتری سال جاری، ۱۱۵هزار داوطلب شرکت کرده بودند که از آن میان بالغ بر ۹۰هزار نفر مردود اعلام شده‌اند و از بین افرادی که برای رشته محل‌های مختلف جهت ثبت نام معرفی شده‌اند، تاکنون کمتر از ۱۰هزار نفر ثبت نام شده‌اند و این نشان می‌دهد که در کل کمتر از ۱۰ درصد از داوطلبان ورود به مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی، پذیرش و ثبت نام شده‌اند و این در حالی است که علیرغم ارتقا و جذب بیش از ۱۱هزار عضو جدید هیات علمی ظرف ۳ سال گذشته، میزان پذیرش دانشجویان دکتری از سال ۹۳ کمتر بوده است.

حسین‌زاده لطفی با بیان اینکه پذیرش دانشجو در مقطع دکتری براساس آزمون کتبی و اعلام نیاز و توانمندی واحد‌ها برای ثبت نام است.

وی افزود: نکته مهم این است که هیچ داوطلبی با مجموع وزنی نمرات خام منفی و صفر، نمی‌تواند به مصاحبه دکتری دعوت شود. لذا کسانی که به مصاحبه دوره دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی دعوت شده و همچنین قبولی‌های قطعی، دارای کارنامه‌هایی با مجموع وزنی مثبت بوده‌اند.

حسین‌زاده لطفی با اشاره به وضعیت کارنامه اعلام شده پذیرفته شدگان دوره دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: براساس بخشنامه معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی، تمامی پذیرفته شدگان که در برخی دروس نتوانسته‌اند حداقل ۳۳/۳۳ درصد مثبت نمره خام دروس آزمون را کسب کنند، الزاماً برای ارتقای سطح کیفی آموزشی، باید از ۴ تا ۱۰ واحد درسی به صورت جبرانی بگذرانند.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه گفت: بدیهی است اخذ دروس تخصصی و امتحان جامع دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی منوط به موفقیت در دروس جبرانی خواهد بود.

وی به لزوم اخذ نمره مشخص در یکی از آزمون‌های زبان تافل، آیلتس، MRST و یا EPT پیش از امتحان جامع توسط دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت اهتمام به کیفیت در دانشگاه آزاد اسلامی شعار نیست.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به حداقل مجموع نمرات خام مثبت لحاظ شده برای شرط اعلام قبولی در بسیاری از رشته محل‌های دکتری تخصصی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، متوسط تعداد پذیرفته شدگان در هر رشته محل تا این لحظه کمتر از ۵نفر بوده است که نشان دهنده این است که پذیرش دانشجوی دکتری برای کسب درآمد نبوده و نگاه اقتصادی به پذیرش دوره دکتری تخصصی در دانشگاه آزاد اسلامی وجود ندارد.

لازم به ذکر است در گزارشی با عنوان «برای پذیرش در مقطع دکترا کافی است در کنکور شرکت کنید» کارنامه مهندسی پزشکی مربوط به دوره کار‌شناسی ارشد یکی از داوطلبان به اشتباه کارنامه دکتری لحاظ شده و اساس تحلیل قسمت مهمی از گزارش این سایت اشتباه است.

دکتر حسین‌زاده با بیان اینکه در دانشگاه‌های معتبر جهان بحث آزمون ورودی به دوره دکتری به شکلی که در ایران وجود دارد، مطرح نیست گفت نکته مهم این است که در پذیرش دکتری بحث مصاحبه، تولیدات علمی و پژوهشی هم موثر است.

همچنین به گفته بهروز دانشیان رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی؛ در برخی از این کارنامه‌ها از سهمیه شهدا و ایثارگران و سایر سهیمه‌ها اعم از هیات علمی و قهرمانان ورزشی استفاده شده که این اعمال سهمیه، باعث شده تراز دانشجویان بالا و رتبه آن‌ها پایین برود.

به گفته دانشیان؛ دانشگاه آزاد اسلامی نمی‌تواند سهمیه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی که براساس آن موظف است برای جانبازان، خانواده شهدا و ایثارگران سهمیه ویژه قائل شود را اعمال نکند

دانشگاه آزاد اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر