کد خبر: 415450 A

سازمان جهانی بهداشت در یک بررسی جدید از گسترش نگرش منفی و یا رفتارهای خصمانه نسبت به سالمندی انتقاد و اعلام کرد که این رفتارها تاثیر منفی بر سلامت فیزیکی و روانی افراد مسن دارد.

به گزارش ایلنا، در این بررسی که در آستانه روز جهانی سالمند در اول اکتبر و با عنوان 'بررسی ارزش های جهانی' منتشر شد، آمده است که 60 درصد از شرکت کنندگان در این تجزیه و تحلیل گفتند که افراد مسن مورد احترام نیستند.

در این بررسی درباره ارزیابی رفتارهای تمامی گروه های سنی در قبال سالمندان، بیش از 83 هزار نفر از 57 کشور جهان شرکت داشتند و نشان داد که کمترین سطح احترام به سالمندان در میان کشورهای پردرآمد است.

'جان بیرد' مدیر سالمندی و طول عمر سازمان جهانی بهداشت با اشاره به این که همانند تبعیض جنسیتی و نژادپرستی، تغییر نگاه منفی به سالمندی نیز امکان پذیر است، تصریح کرد: نگرش منفی در مورد سالمندی و افراد مسن پیامدهای ناگواری برای سلامت فیزیکی و روانی افراد سالخورده دارد.

وی خاطر نشان کرد: اگر افراد مسن، خود را باری به دوش دیگران تلقی کنند، زندگی را کم ارزش می بینند و در معرض خطر ابتلا به افسردگی و انزوای اجتماعی قرار می گیرند.

تحقیقی که اخیرا منتشر شد، نشان می دهد افراد سالخورده ای که نگرش منفی در مورد سن خود دارند، در قیاس با افرادی که که نگرش مثبت دارند، کمتر بر ناتوانی ها غلبه کرده و به طور متوسط 7.5 سال کمتر عمر می کنند.

براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، تا سال 2015 شمار افراد 60 ساله و مسن تر دو برابر خواهد شد و تا سال 2050 این شمار به دو میلیارد نفر در سراسر جهان می رسد. اکثر قریب به اتفاق افراد مسن در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط زندگی می کنند.

به گفته 'آلانا افسر' هماهنگ کننده سالمندی و طول عمر سازمان جهانی بهداشت، اگر همه ما با سلامتی مسن شویم، جامعه از جمعیت مسن منتفع می شود. اما برای انجام این کار باید نگرش منفی نسبت به سالمندی را متوقف کنیم.

وی ادامه داد: نگاه خصمانه به سالمندی اشکال مختلفی دارد که می تواند شامل به تصویر کشیدن افراد مسن به عنوان افراد ضعیف و وابسته ای باشد که به رسانه های جمعی دسترسی ندارند و یا این که از طریق شیوه های تبعیض آمیزی مانند جیره بندی مراقبت های بهداشتی براساس سن و یا سیاست های نهادی مانند بازنشستگی در یک سن معین، اعمال شود.

برای مثال، محدودیت های سنی اعمال شده در سیاست هایی مانند سن بازنشستگی، دامنه توانایی های سالمندان را در نظر نگرفته و فرض را بر این قرار داده است که همه افراد مسن مانند هم هستند.

در ماه مه سال 2016، مجمع جهانی بهداشت از مدیر کل سازمان جهانی بهداشت خواست که پویشی جهانی برای مبارزه با پیری ستیزی تشکیل دهد و 'استراتژی و برنامه اقدام جهانی سازمان جهانی بهداشت در زمینه سالمندی و سلامت' را اجرا کند.

برگزاری روز جهانی سالمندی در روز اول اکتبر تاکیدی است بر اهمیت مشارکت افراد مسن در ساخت جامعه و افزایش آگاهی ها در مورد مسائل و چالش های سالخوردگان در جهان امروز.

موضوع روز جهانی سالمندی در سال 2016 'موضع گیری در برابر پیری ستیزی' است و از همگان می خواهد تا این نگاه و اثرات مضر آن بر افراد سالخورده را در نظر بگیرند.

 

پدیده سالمندی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر