کد خبر: 402078 A

معاون وزیر بهداشت در زنجان:

معاون غذا و داروی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سازمان جهانی بهداشت سیستم تولید دارویی ایران را تایید کرده یعنی به عنوان یک دستگاه نظارتی سازمان غذا و داروی ایران مورد تایید است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، رسول دیناروند،شامگاه پنج شنبه در جمع خبرنگاران زنجان،  با اشاره به اینکه تصمیم به تامین دارو و ارائه خدمات درمانی برای گروهی از بیماران به شکل رایگان گرفته شده است، اظهارداشت: 10 دانشگاه قطب کشور، لینک هایی برای خدمات دهی به این بیماران و تحویل و توزیع محموله پانسمان تخصصی پیش بینی می شود.

معاون غذا و داروی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه تامین رایگان پانسمان تخصصی بیماران 'ای بی' از ماه گذشته شروع شده است، تصریح کرد:ای بی "یک نوع بیماری پوستی تاولی است که به دو صورت بروز پیدا می کند، دسته اول به صورت مادرزادی و دسته دوم در بدو تولد به این بیماری دچار می شوند.

دیناروند اضافه کرد: پانسمان تخصصی این بیماران تا شهریور تامین شده و فرایند تحویل این پانسمان برای مهر نیز از هفته آینده آغاز می شود و نباید نگران بود.

معاون غذا و داروی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه خاطر نشان کرد: مواد غذایی آسیب رسان دو نوع  است که یک گروه غذایی که آسیب رسان هستند از جمله غذاهای دارای شکر، نمک و اسید چرب ترانس بالا و دیگری آسیب رسانی ذاتی دارند و موادی محسوب می شوند که در مجموعه غذایی نیستند.

وی یادآورشد: افزایش مالیات بر ارزش افزوده بر روی این غذاها و دخانیات و سیگار به منظور کاهش مصرف آنان در نظر گرفته شده است.

دیناروند اضافه کرد: طی سال های اخیر توانسته ایم یارانه برخی از کالاهای آسیب رسان را حذف کنیم و مبارزه اساسی با داروهای قاچاق داشته باشیم.

وی، در این خصوص ادامه داد: سالانه با همکاری پلیس فتا در داخل و با برنامه های بین المللی، 100 ها سایت فعال در این خصوص شناسایی و با آنها برخورد می شود.

دیناروند، یادآورشد: در مورد محصولات تراریخته، در ایران تاجایی که اطلاع دارم محصول ترا ریخته ای کشت نمی شود، فقط 2 محصول ذرت و سویا و مشتقات آنها که تراریخته هستند، وارد می شوند .

معاون غذا و داروی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: برخی از محصول ها در دنیا ترا ریخته هستند و همه از این نوع محصول استفاده می کنند و نباید نسبت به محصولات تراریخته با افراط و تفریط برخورد کرد، نگاه وزارت بهداشت و درمان در مورد محصولات ترا ریخته نگاه علمی و احتیاط آمیز است.

وی، اظهار کرد: کمبود داروهای بیماران خاص و صعب العلاج، مدیریت شده و در حد قابل پذیرش است.

دیناروند خاطر نشان کرد: به طور معمول 30 قلم کمبود دارویی داریم و با تمام تلاش ها، موفق به کاهش تعداد آنها به 20 قلم نشدیم.

معاون غذا و داروی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سرعت جبران کمبود دارو در کشور بالاست و حداکثر طی چهار هفته کمبود برطرف می شود.

وی ادامه داد: در لیست قرمز خودمان همواره 200 قلم دارو برای مدیریت و جلوگیری از کمبود آنها وجود دارد و مسئولان نسبت به موجودی این داروها حساسیت خاصی دارند.

دیناروند به کیفیت تولید داروی بیماران خاص و صعب العلاج در ایران اشاره و اضافه کرد: هر شرکت ایرانی که توان تولید این داروهای خاص را داشته باشد، می تواند بدون محدودیت و ممنوعیتی نسبت به تولید آنها اقدام کند.

معاون غذا و داروی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کیفیت داروهای تولید داخل، مورد تایید است و انتظار می رود پزشکان و مردم به تولید داخل اعتماد کنند و متوجه باشند که این بی اعتمادی و ترویج آن برای بیماران هیچ سودی ندارد.

وی در ادامه تصریح کرد: نمی توان زمانی که در کشور سرمایه گذاری و دارویی تولید شده، مراحل ارزیابی و کنترل کیفیت را طی کرده است و تاییدیه دارد، بگوییم کیفیت این دارو خوب نیست و آن را با قیمت 10 برابری وارد کنیم.

دیناروند افزود: در مورد کنترل کیفی بر اساس امکاناتی که داریم، اقدام می کنیم و نباید کسی انتظار داشته باشد که داروهای ایرانی تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را داشته باشد، چرا که این دارو برای بیماران ایرانی طراحی و ساخته شده است.

معاون غذا و داروی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سازمان جهانی بهداشت سیستم ایران را تایید کرده یعنی به عنوان یک دستگاه نظارتی سازمان غذا و داروی ایران مورد تایید است.

وی یادآورشد: در مورد داروهای برند تولید مشابه داخل، هم اکنون پزشکان ممنوعیت تجویز ندارند اما سیاست های کلی داروسازی کشور می گوید که معیار تجویز دارو باید ژنریک باشد.

دیناروند اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه پیش بینی کردیم که پزشکان، خارج از این سیاست ها دارو تجویز نکند.

معاون غذا و داروی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: امیدواریم این موضوع در مجلس شورای اسلامی مصوب شود و اگر مصوب شد تا حد زیادی مشکل تجویز داروهای خارجی برطرف می شود.

وی به حمایت بیمه ها از داروی بیماران خاص اشاره و خاطرنشان کرد: معیار حمایت از داروهای بیماران خاص، قیمت پایه است و بیمه از داروهایی حمایت می کند که قیمت کمتری داشته باشد.

دیناروند اضافه کرد: در مورد 300 قلم داروی بیماران خاص و صعب العلاج با بیمه ها تفاهم نامه داریم و حدود نیمی از هزینه ها را ما پرداخت می کنیم.

معاون غذا و داروی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سرانه مصرف کود و سم در ایران بالا نیست و تنها مشکل ، مصرف به موقع است که گاهی نابجا یا مواد غیر مجاز و قاچاق استفاده می شود.

وی ادامه داد: طب سنتی در ایران هنوز ضعیف بوده و مردم رغبتی نسبت به آن ندارند و شمار متخصصان آن کم است.

دیناروند، در پایان اضافه کرد: با مراکزی که اقدام به راه اندازی عطاری های غیر مجاز می کنند برخورد می شود و این برخورد به نفع مردم است.

علوم پزشکی استان زنجان رسول دیناروند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر