کد خبر: 384227 A

معاون حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: در ۷۲ ساعت گذشته ۳ محیط‌بان بر اثر اصابت گلوله شکارچیان به شهادت رسیدند و در ماه گذشته نیز یک محیطبان در دنا آسیب جدی دید به طوری که احتمال قطع عضو برای او وجود دارد، معاون حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست در این باره معتقد است؛ شرایط بکارگیری سلاح توسط محیطبانان در قانون باید اصلاح شود.

محمد مجابی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در ارتباط با علت تعدد حوادث ناگواری که برای محیطبانان رخ می‌دهد و مورد حمله قرار گرفتن آن‌ها از سوی شکارچیان گفت: در شرایط حاضر متاسفانه سلاح مجاز و غیرمجاز در کشور زیاد است و متخلفان بعد از اینکه تخلف انجام می‌دهند؛ پروانه سلاحشان لغو نمی‌شود. ما درخواست کرده‌ایم که پروانه سلاح‌ها در صورت ارتکاب به تخلف لغو بشود، زیرا این مسئله می‌تواند؛ اثر بازدارنده داشته باشد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه میزان تخلفات نشان‌دهنده تجری متخلفان است؛ باید استفاده از امکاناتی که تخلفات را ثبت می‌کند؛ افزایش یابد. برای نمونه باید بتوانیم از دوربین‌های ثبت تخلف بیشتر استفاده کنیم. اکنون نیز بسیاری از دوربین‌های ثبت تخلفات در داخل شهر‌ها، اثر مثبتی را بر روی امنیت گذاشته، بنابراین امکانات ما در این حوزه باید افزایش پیدا کند.

معاون سازمان حفاظت از محیط زیست افزود: در دولت یازدهم میزان پست‌های سازمانی برای محیط‌بان تا سه برابر افزایش پیدا کرده است، اما ما احتیاج داریم که استخدام برای تصدی این پست‌ها صورت بگیرد. امیدواریم در برنامه ششم توسعه این اجازه داده شود.

مجابی اظهار کرد: براساس قانون حفاظت و بهسازی، محیط‌بانان وظایف مختلفی را برعهده دارند که یکی از آن‌ها حفاظت است. در بحث حفاظت با توجه به اینکه محیط‌بان مسلح است، باید در قالب یگان انجام فعالیت کند؛ بنابراین در دولت یازدهم دستورالعمل یگان حفاظت محیط زیست به تصویب ستاد کل نیروهای مسلح رسید و ابلاغ شد، اما درباره نحوه بکارگیری اسلحه و مهمات درخواست داریم که در قانون اجازه خاص به ما داده شود و با توجه به اینکه در قانون پیش‌بینی شده است که به چه صورت افراد باید از سلاح استفاده کنند و اینکه محیط‌بانان ضابط دادگستری هستند؛ با اصلاح قانون آن‌ها نیز بتوانند؛ در بکارگیری سلاح به نحو کافی برخورد لازم را انجام دهند، زیرا در حال حاضر محیط‌بانان به صورت دفاع مشروع و مشروط بر اینکه اتفاقی رخ داده باشد از سلاح استفاده می‌کنند.

وی تصریح کرد: ‌ شهادت این محیط‌بانان عزیز یک زنگ خطر در جامعه به صدا درمی‌آورد که ما در جامعه نیازمند توجه جدی به حوزه حفاظت از عرصه‌های ارزشمند محیط زیست کشور هستیم که امیدوارم با توجه به توجه عمیق همه سیاستگذاران کمتر شاهد این مسائل باشیم.

معاون حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت از محیط زیست در پاسخ به اینکه لایحه حمایت از محیط‌بانان چه زمانی آماده ارائه به مجلس خواهد شد، گفت: در حال رایزنی با مجلس شورای اسلامی هستیم تا با هماهنگی خود آن‌ها بتوانیم اقدام لازم را به عمل آوریم.

 

شهادت محیطبانان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر