کد خبر: 384151 A

جانشین پلیس آگاهی ناجا خبر داد:

جانشین پلیس آگاهی ناجا گفت: با تشکیل کارگروهی با همکاری سازمان بازرسی کشور و سازمان مالیاتی و پلیس آگاهی تاکنون ۱۹ شرکت کشف شدند که حدود ۴۸۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی داشتند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مسعود منفرد؛ جانشین پلیس آگاهی ناجا اظهار کرد: پلیس آگاهی ناجا در راستای تحقق شعار سال ۹۵ مبنی بر اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل و در اجرای فرامین مقام معظم رهبری در رابطه با امنیت اقتصادی به منظور حمایت از تولید ملی و همچنین تدابیر فرمانده ناجا به موضوعات اقتصادی موفق شد در عملیات ویژه‌ای دو موسسه بزرگ در تهران که به صورت غیرقانونی فعالیت می‌کردند و اقدام به فروش فاکتورهای جعلی و سوء استفاده از برخی شرکت‌ها می‌کردند.

جانشین پلیس آگاهی ناجا افزود: اقدام به این کار به علت فرار مالیاتی و بعضا سوء استفاده‌هایی نظیر اخذ وام‌های کلان از بانک‌های کشور و فروش کالای قاچاق و جلوه دادن کالا به صورت قانونی بوده است.

سردار منفرد گفت: اولین شرکتی که ما موفق به کشف آن شدیم حدود ۱۵۰ مهر جعلی این شرکت‌ها ساخته بودند و فاکتورهای مربوط به شرکت‌ها و به نام آن شرکت‌ها را استفاده می‌کردند و از فروش این فاکتور‌ها سرمایه کلانی به جیب می‌زدند.

جانشین پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه شرکت دیگری که ساختمان بزرگی داشت و کارمندان آن عموما غیرمطلع از فعالیت قانونی این شرکت بودند؛ ششصد مهر به صورت جعلی ساخته و فاکتورهای چاپ شده غیرمعتبر را استفاده می‌کردند که فرار مالیاتی کلانی را برای آنان در بر داشت.

وی افزود: شرکت‌هایی که واقعا سالم بودند و قانونی کار می‌کردند نیز مهر و فاکتور آن‌ها مورد سوء استفاده این موسسات قرار می‌گرفت و توسط این افراد به سازمان مالیاتی کشور ارائه می‌شد که بعد‌ها این شرکت‌ها متوجه شدند از فاکتورهای آن‌ها سوء استفاده و مالیات‌های کلانی را برای آن‌ها در پی داشته است که این شرکت‌ها گزارشاتی به ما ارائه دادند که بررسی‌های ما نیز نشان دهنده فعالیت خلاف این موسسات شد.

سردار منفرد با بیان اینکه محدودیت نام بردن این موسسات به دلیل اینکه در حال حاضر پرونده آن‌ها در حال بررسی است؛ وجود دارد، گفت: ‌این شرکت‌ها از پوشش بیمه استفاده می‌کردند و از هر ترفندی  استفاده می‌کردند که بتوانند کلاهبرداری کنند و این موسسات در خیلی از شهرهای بزرگ مانند اصفهان مازندران و البرز فاکتورهای خود را به فروش می‌رساندند.

وی ادامه داد: این فاکتور‌ها با تشکیل کارگروهی با همکاری سازمان بازرسی کشور و سازمان مالیاتی و پلیس آگاهی مورد بررسی دقیق قرار گرفت و تاکنون که ۱۹ شرکت مورد بررسی قرار گرفتند؛ حدود ۴۸۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی داشتند.

سردار منفرد تصریح کرد: برخی از شرکت‌های معتبری که از مهر‌ها و از فاکتور‌هایشان سوء استفاده شده است باید دعوت شوند و از آن‌ها اطلاعات دقیقی بگیریم تا به بررسی پرونده کمک کنند و در حال حاضر بررسی‌ها نشان می‌دهد که برخی از فاکتورهایی که مربوط به شرکت‌های معتبر است؛ موضوع اصلی فعالیت آن شرکت فروش تجهیزات پزشکی بوده، در حالی که از این فاکتور‌ها برای خرید و فروش لاستیک استفاده شده است.

وی افزود: فروش فاکتور فرار مالیاتی به این شکل صورت می‌گرفت که این افراد برای نشان دادن کارکرد مطلوب خودشان از این فاکتور‌ها خرید می‌کردند و نشانگر فروش و خرید کالاهای مختلف است و هر چقدر این افراد عملکرد خود را بیشتر نشان می‌دادند و خرید و فروش فاکتور‌ها برابر بود از مالیات فرار می‌کردند و برخی که خرید بیشتر و فروش کمتری داشتند خود را از سازمان مالیاتی کشور طلبکار می‌دانستند.

جانشین پلیس آگاهی ناجا تصریح کرد: با توجه به تلاش گسترده کشور در حوزه  اقتصادی تصمیم داریم این موضوع را اطلاع‌رسانی کنیم و مردم بدانند این سوء استفاده‌ها موجب می‌شود شرکت‌هایی که فعالیت سالمی دارند مورد سوء استفاده قرار گیرند و مالیات بیشتری بپردازند در صورتی که هیچ کدام از آن‌ها اقدام به خرید و فروش نکردند.

وی افزود: شرکت‌هایی که مورد سوء استفاده قرار گرفتند باید با توجه به فاکتورهایی که در اختیار سازمان مالیاتی کشور است؛ حضور یابند و ثابت کنند که این فاکتور‌ها مربوط به آن‌ها نیست و از مالیات تبرئه شوند.

سردار منفرد با تاکید بر اینکه این سوء استفاده‌ها موجب ضربه زدن به اقتصاد سالم کشور می‌شود گفت: در حال حاضر ما فقط توانسته‌ایم ۱۹ شرکت را از ۷۵۵ شرکتی که مهر‌هایشان به دست آمده است، بررسی کنیم و فاکتورهای آن‌ها در حال حاضر در اختیار ماست، البته ممکن است تعداد آن‌ها زیاد شود و ما باید به بررسی‌ها در این زمینه ادامه دهیم.

جانشین پلیس آگاهی ناجا گفت: تعدادی از این مته‌مان دستگیر و با وثیقه آزاد شده‌اند و در حال حاضر ۳ نفر این مته‌مان در بازداشت هستند و از شرکت‌هایی که مهر‌ها و فاکتورهای آن‌ها مورد سوء استفاده قرار گرفته درخواست می‌کنیم با شماره تلفن‌های ۶۶۷۵۵۰۹۰ و ۷۳۰۴۶۱۶۶ تماس بگیرند و با همکاران ما موضوعات خود را مطرح و اگر شکایتی در این زمینه دارند ثبت کنند.

وی در ادامه این نشست گفت: بررسی‌های ما نشان داده است که این متخلفان حدودا از سال ۹۰ فاکتورهای خود را به فروش رسانده‌اند و اکثر آن‌ها آشنایی کامل به موضوعات قانونی داشته و تحصیلات آن‌ها در سطح عالی و لیسانس و فوق لیسانس بوده است.

سردار منفرد ادامه داد: پیگیری این پرونده از نیمه دوم سال ۹۴ آغاز شد که چند شرکت مراجعه کردند و با توجه به اظهار نامه مالیاتی که سازمان مالیات کشور به آن‌ها داده بود؛ متوجه شدند که از مهر و فاکتورهای آن‌ها سوء استفاده شده است.

جانشین پلیس آگاهی ناجا تاکید کرد: تعداد کارمندان این شرکت‌ها و حقوق پرداختی به آن‌ها نشان دهنده گسترده بودن فعالیت غیرقانونی آنهاست و شرکت‌ها باید نظارت و کنترل خود را بیشتر کنند و فاکتورهایی را که بصورت سفید و بدون حساب و کتاب در اختیار کسی قرار می‌دهند را کنترل کنند.

وی ادامه داد: ما همچنان با همکاری قوه قضائیه چند شرکت دیگر را شناسایی کردیم که در آینده نزدیک با آن‌ها برخورد می‌شود.

سردار منفرد افزود: قانونی جلوه دادن فروش کالای قاچاق مساله دیگری است که با سوء استفاده از فاکتور‌ها انجام می‌شود و افرادی که لوازم قاچاق وارد کشور می‌کنند از این فاکتور‌ها برای قانونی جلوه دادن خرید و فروش خود استفاده می‌کنند.

جانشین پلیس آگاهی ناجا در پایان اظهار کرد: شرکت‌های متخلف با پوشش‌های مختلفی فعالیت خود را ادامه می‌دادند و حتی نگهداری مهر‌ها و فاکتور‌ها برای اینکه کشف نشود به منزل یکی از کارمندان این شرکت‌ها انتقال یافته بود که بعد از دستگیری آن‌ها موفق به کشف این مهر‌ها و فاکتور‌ها شدیم.

 

 

جانشین پلیس آگاهی ناجا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر