کد خبر: 379447 A

یک متخصص جنگل‌شناسی در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: در حالی که در روزهای گذشته بخش زیادی از جنگل‌های پاسارگاد در استان فارس در آتش سوخت، یک متخصص جنگل‌شناسی و عضو هیات علمی دانشگاه سمنان معتقد است که احیا طبیعی بخش‌های آسیب دیده ممکن است؛ صدها سال به طول بیانجامد.

هومن روانبخش در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در مورد ویژگی جنگل‌های پاسارگاد گفت: این جنگل‌ها جزو جنگل‌های کوهستانی ناحیه ایران - تورانی است که بیشتر درختان بادام و بنه در آنجا پراکنش دارند و از آنجا که این جنگل‌ها نیمه‌خشک هستند، سازگاری زیادی برای رویش در شرایط خشک و نیمه‌خشک، یعنی در مناطقی با بارش کم را دارند.

وی ادامه داد: بیشتر درختان این منطقه قدیمی هستند و درختانی با میانگین سنی ۲۰۰ تا ۴۰۰ سال و حتی بیشتر در آنها زیاد وجود دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه سمنان افزود: البته بیشتر این جنگل‌ها از بین رفته‌اند و اکنون بخش کوچکی از این جنگل‌ها که متعلق به گذشته‌های دور هستند، باقی مانده است. آثار باستانی منطقه هم این مساله را تایید می‌کند که زمانی این جنگل‌ها پراکنش زیادی در منطقه داشتند به دلیل استفاده‌های انسان و تغییر اقلیم از بین رفته‌ و عقب نشینی کرده‌اند.

 این متخصص جنگل‌شناسی با اشاره به اینکه احیا اکوسیستم‌های ایران- تورانی بسیار دشوار است، توضیح داد: زادآوری این درختان وابسته به سالهای مرطوب است؛ یعنی اگر ۷ الی ۸ سال هم خشکسالی باشد، ممکن است؛ هیچ زادآوری رخ ندهد.

وی ادامه داد: همچنین اگر با سال مرطوبی نیز روبرو باشیم، فشاری که چرای بی‌رویه دام‌ها بر جنگل‌های ما وارد می‌کنند؛ آنقدر زیاد است که شرایط زادآوری را از بین می‌برد. بنابراین احیا طبیعی این جنگل‌ها به سختی رخ می‌دهد و شاید چند صد سال زمان نیاز باشد تا زادآوری در آنجا مستقر شده و به سن قابل قبولی برسد تا درختان دوباره به وضعیت بذر دهی برسند.

آتش سوزی جنگل های پاسارگاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر