کد خبر: 373873 A

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران توضیحاتی را درباره سفرش به ژنو و شرکت در مجمع جهانی بهداشت ارائه کرد.

به گزارش ایلنا، سید حسن هاشمی که برای حضور در شصت و نهمین مجمع جهانی بهداشت به ژنو سفر کرده درباره اهداف این سفر گفت: امسال در این مجمع در باره اهداف توسعه پایدار، بویژه سلامت بحث می‌شود و هدف دسترسی آحاد مردم به خدمات سلامت است.

هاشمی با برشمردن اهداف توسعه پایدار، دسترسی آحاد مردم به خدمات سلامت، بهداشت و درمان افزود: ایران ریاست گروه کشورهای غیر متعهد را در این دوره از مجمع جهانی بهداشت بر عهده دارد و جلسه مفصلی با حضور وزرای بهداشت سایر کشورها، رییس سازمان بهداشت جهانی و تعدادی از مدیران ارشد سازمان ملل متحد برگزار خواهد شد.

وی گفت: این مجمع همه ساله به همت سازمان بهداشت جهانی برگزار می‌شود و امسال نیز در باره اهداف توسعه پایدار و بویژه تندرستی بحث و تبادل نظر خواهد شد.

هاشمی با اشاره به عضویت بیش از 100 کشور جهان در گروه کشورهای غیر متعهد، افزود: در پایان نشست کشورهای غیر متعهد به ریاست ایران، امروز بیانیه‌ای خوانده خواهد شد و فردا نیز در صحن علنی مجمع در باره دیدگاه‌های ایران در حوزه های مختلف سلامت، عدالت در دسترسی به خدمات و طرح تحول نظام سلامت گزارش هایی ارائه می‌شود.

وزیر بهداشت همچنین از ریاست ایران بر گروه کشورهای اکو و جی 5 در این مجمع خبر داد و گفت: در گروه جی 5 که جمعی از همسایگان کشور حضور دارند هدف ما کنترل و پیشگیری از بیماری‌های واگیری است که ریاست این گروه در شصت و نهمین مجمع جهانی بر عهده ایران است.

وی با بیان اینکه درخواست‌هایی برای ملاقات با نمایندگان ایران شده، افزود: در فرصت محدود دو روز و نیم در ژنو، سعی داریم با همتایان اروپایی و غیر اروپایی خود دیدار کنیم تا بتوانیم تصمیماتی در راستای اهداف کشور و مردم، بگیریم.

هاشمی با اشاره به دیدار با همتای فنلاندی خود گفت: در این دیدار عمدتا مذاکراتی درباره بهداشت دهان و دندان، کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر و ساخت دارو و تجهیزات پزشکی کردیم که بنا شد پس از ملاقات های دوجانبه در آینده بین مقامات دو کشور، بتوانیم ظرف دو ماه آینده تفاهم نامه‌ای را با این کشور امضا کنیم.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی سید حسن قاضی زاده هاشمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر