کد خبر: 330944 A

سنندجی در گفت‌وگو با ایلنا:

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران گفت: معلولان می‌توانند به طور اختصاصی از طریق تماس با سامانه 6305 و عضویت در این سامانه از خدمات اتوبوسرانی بهره گیرند.

پیمان سنندجی در گفت‌وگو با ایلنا درباره خدمات این سازمان به معلولان گفت: بخشی از جامعه ما به معلولان اختصاص دارد و ما موظف هستیم؛ برای این افراد نیز همچون سایر افراد جامعه و البته به‌طور ویژه‌تر برنامه‌ریزی کرده و شرایطی را فراهم کنیم که این افراد هم بتوانند از خدمات و امکانات شهری استفاده کنند.

وی با تاکید براینکه مهم‌ترین کار در حمل و نقل آن است که برای همه اقشار مختلف معلولان از قبیل معلولان جسمی‌-حرکتی، نابینایان و ناشنوایان شرایطی را فراهم کنیم که بتوانند از امکانات شرکت واحد استفاده کنند، ادامه داد: به عنوان مثال برای افرادی که از ویلچیراستفاده می‌کنند؛ باید مسیر رسیدن به داخل اتوبوس کوتاه بوده و دسترسی به آن آسان باشد و وقتی فرد وارد اتوبوس شد؛ امکاناتی وجود داشته باشد که فرد بتواند خود را داخل اتوبوس با کمربند فیکس کند تا در شرایطی امن به مقصد برسد.

سنندجی افزود: همچنین اگر فرد نابینایی از اتوبوس استفاده می‌کند؛ باید ضمن برخورداری از سایر امکانات مثل کوتاه بودن سطح ورودی اتوبوس و... بتواند از طریق شنیداری متوجه شود تا ایستگاه بعد چقدر مانده و ایستگاه بعد کدام است تا به راحتی به مقصد برسد یا یک فرد ناشنوا قادر باشد از طریق مانیتوری که در اتوبوس وجود دارد؛ متوجه شود که ایستگاه بعدی کدام است، ضمن اینکه وجود ا ین امکانات برای همه افراد ضروری و لازم است.

۱۰۰ دستگاه اتوبوس و ون مناسب‌سازی شده در سامانه معلولان شرکت واحد

وی با یادآوری طراحی و تاسسیس سامانه ویژه معلولان اظهار کرد: اگر چه امکانات این سامانه کم و تعداد متقاضیان زیاد است، اما با همین امکانات کم نیز توانستیم؛ پاسخگوی بعضی از نیازهای این عزیزان باشیم. چنانکه در حال حاضر ۶۵ دستگاه ون سه نفره برای ایاب و ذهاب معلولان درنظرگرفته شده است. همچنین حدود ۳۰ تا ۳۵ دستگاه اتوبوس مناسب‌سازی شده برای معلولان که دارای دستگاه بالابر هستند نیز در این سامانه وجود دارد.

سنندجی با اشاره به اینکه معلولان می‌توانند به طور اختصاصی از طریق تماس با سامانه ۶۳۰۵ و عضویت در این سامانه از  این خدمات بهره گیرند، بیان کرد: به محض تماس با این خط فرد به عضویت سامانه درخواهد آمد و کارت اشتراک برای وی صادر شده و به ‌طور مستمر در حوزه خدمات رسانی ما قرار خواهد گرفت که در حال حاضر بیش از ۳هزار نفر عضو این سامانه هستند و این سامانه ۲۴ ساعته پاسخگوی نیازهای این عزیزان است.

مدیرعامل شرکت اتوبوسرانی تهران خاطرنشان کرد: از ۳ سال پیش به این فکر افتادیم که داخل اتوبوس‌ها شرایطی وجود داشته باشد که بتوانیم درباره آن برنامه ریزی و طراحی کنیم،  لذا ساختار آن را ایجاد کردیم به نحوی که شرایط اتوبوس‌های دوکابین به ‌گونه‌ای است که سطح ورودی اتوبوس با ایستگاه یکی است و جای مخصوصی در اتوبوس برای معلولان دارند، البته اتوبوس‌های تک‌کابین هنوز این شرایط را ندارند.

وی با تاکید براینکه ۱۱۱۳ دستگاه اتوبوس دوکابین مناسب‌سازی شده هستند، گفت: تا آخر سال جاری سیستم اعلام صوتی هم داخل تمامی اتوبوس‌ها نصب خواهد شد. همچنین در سال آینده تابلوهایی با خط بریل برای نابینایان در ایستگاه‌های اتوبوس نصب خواهد شد که افراد بتوانند ایستگاه‌های اتوبوس تشخیص دهند.

مدیرعامل شرکت اتوبوسرانی تهران ادامه داد: تاکید ما براین است شرایطی را فراهم کنیم که اقشار مختلف مردم بتوانند از این اتوبوس‌ها استفاده کنند، زیرا اتوبوس مخصوص افراد سالم نیست. لذا ما به سمتی می‌رویم که شرایط مناسب‌برای معلولان ایجاد شود.

بهزیستی ۱۰۰ دستگاه ون مناسب‌سازی شده را در اختیار بگذارد

سنندجی با اشاره به اینکه در اعتبارات سال جاری شرکت واحد خرید ۲۰۰ دستگاه اتوبوس دو کابین پیش‌بینی شده که قرار است از طریق بخش خصوصی خریداری شده و سال ۹۵ وارد سیستم اتوبوسی شهر تهران شود، اظهار کرد: تمامی اتوبوس‌های دوکابینی که درحال خرید آن هستیم، دارای رمپ بوده و برای استفاده معلولان مناسب‌سازی شده است. در بحث اعلام صوتی نیز در حال حاضر اتوبوس‌های ما دارای ‌GPS بوده و می‌توانند در این راستا استفاده شوند.

وی در پایان با تصریح براینکه ارائه این خدمات وظیفه سازمان بهزیستی است، یادآور شد: ما تفاهم‌نامه‌ای با این سازمان داشتیم که براساس آن قرار بود ۱۰۰ دستگاه ون صفر آماده‌سازی شده که در اختیار سازمان بهزیستی دارد را به ما بدهند که هنوز این اتفاق نیفتاده است، درحالی که اگر این خودرو‌ها در اختیار ما قرارمی‌گرفت، زمان انتظار برای معلولان کمتر می‌شد.

سامانه معلولان شرکت واحد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر