کد خبر: 325988 A

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد:

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد با اشاره به گسترش آسیب‌های اجتماعی در کشور گفت: این نهاد تاکنون ۵۴ آسیب اجتماعی را در کشور شناسایی کرده است.

به گزارش ایلنا، منصور قمشه در نشست مشترک مسئولان شورای حل اختلاف و کمیته امداد، با اشاره به شناسایی آسیب های اجتماعی توسط کمیته امداد گفت: کمیته امداد به هیچ عنوان تولید فقر نمی‌کند بلکه ما سعی در پیشگیری و رفع مشکلات اجتماعی داریم.

قمشه با اشاره به برخی مشکلات حقوقی و قضایی مددجویان بیان کرد: در برخی از موارد یک مشاوره حقوقی ساده فرد را به مسیر اصلی زندگی خود برمی گرداند.

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد یادآور شد: این نهاد تلاش های زیادی برای پیگیری و رفع مشکلات حقوقی قضایی مددجویان دارد که از جمله آنها می توان به طرح وکیل خانواده اشاره کرد.

وی افزود: یکی دیگر از طرح‌های موفق کمیته امداد طرح وکلای نیکو کار است که این طرح با همکاری وکلای نیکوکار در برخی از استان‌ها آغاز شده و امیدواریم بزودی این طرح را در تهران و سایر شهرها گسترش دهیم.

قمشه تصریح کرد: حدود 190 شعبه حل اختلاف ویژه مددجویان در کشور راه‌اندازی شده است و دو مجتمع شورای حل اختلاف در استان‌های تهران و لرستان با تشکیل و پذیرش پرونده‌های قضایی و حقوقی خدمات مشاوره‌ای و قضایی به مددجویان ارائه می‌کنند.

وی ادامه داد: یکی از اموری که در شوراهای حل اختلاف مورد پیگیری قرار گرفته و نتایج مطلوبی داشته، وصول معوقات وام‌های بانک‌ها بوده است.

قمشه گفت: علاوه بر مددجویان، خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران نیز از خدمات شوراهای حل اختلاف بهره      می‌برند به‌ طوری که حدود 3 هزار و 200 پرونده تا کنون از این خانواده ها ثبت شده است.

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد افزود: علاوه بر ارائه خدمات حقوقی در دفاتر شورای حل اختلاف، مددکاری حقوقی نیز انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه چهارمیلیون نفر به طور مستقیم و سه میلیون نفر به صورت موردی از کمیته امداد خدمات می گیرند، تصریح کرد: خدمات این نهاد در قالب مادی و معنوی همچون معیشتی، اشتغال، ازدواج و مسکن به مددجویان ارائه می شود.

وی با اشاره به همکاری کمیته امداد و قوه قضاییه ادامه داد: راه اندازی دفاتر شوای حل اختلاف و غربالگری حقوقی ویژه خانواده‌های تحت حمایت و امضای 70 تفاهم نامه از جمله آنها است. در طرح غربالگری تاکنون 240 هزار خانوار شناسایی شده‌اند که بیشتر آنها مشکلات حقوقی داشته‌اند.

قمشه ادامه داد: این نهاد تلاش گسترده‌ای برای جذب وکلای نیکوکار داشته است بطوری که هم‌اکنون سه هزار وکیل نیکوکار با کمیته امداد همکاری می‌کنند.

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد با بیان اینکه 30 درصد از خانواده‌های تحت پوشش مشکل حقوقی دارند، افزود: باید به طور جدی به مشکلات حقوقی مددجویان رسیدگی شود و از همکاری و مساعدت قوه قضاییه نیز در این زمینه بهره کافی را بیریم.

وی با اشاره به لایحه عدم توقیف اموال و مستمری خانواده‌های تحت حمایت بهزیستی و کمیته امداد در محاکمه‌های قضایی، تصریح کرد: این لایحه هم‌اکنون در کمیسیون قضایی مجلس مورد بررسی قرار گرفته است و امیدواریم هرچه زودتر در صحن علنی مطرح شود.

قمشه اظهار کرد: افزایش طلاق در کشور منجر به افزایش ورودی‌های کمیته امداد می‌شود که باید تصمیمات جدی در این زمینه اتخاذ شود.

عباسعلی دریانی، معاون قضایی دادگستری و رئیس شوراهای حل اختلاف استان تهران نیز در این نشست با اشاره به فعالیت شوراهای حل اختلاف در کشور گفت: طرح شورای حل اختلاف از سه سال گذشته در این نهاد شروع به فعالیت کرده است.

وی تصریح کرد: شوراهای حل اختلاف می‌توانند در ارائه خدمات و رفع مشکلات حقوقی مددجویان موثر باشند.

دریانی از اهداف راه‌اندازی شوراهای حل اختلاف در کمیته امداد را کمک به معاضدت قضایی عنوان کرد.ژ

معاون قضایی دادگستری و رئیس شوراهای حل اختلاف استان تهران تاکید کرد: 80 درصد از مشکلات مددجویان معیشتی و اقتصادی است که بیشتر آنها حقوقی و قضایی هستند و امیدوارم رسانه‌ها بتوانند خدمات و فعالیت‌های شوراهای حل اختلاف را به مردم بیشتر از پیش معرفی کنند.

شورای حل اختلاف مددجویان کمیته امداد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر