کد خبر: 311494 A

مدیر کل دفتر حفاظت و صید و شکار سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: صدور مجوز برای پنج قرق اختصاصی در کشور در دستور کار شورای عالی محیط زیست قرار دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی تیموری در نشست خبری معاون و مدیران کل معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: چند سالی است که به صورت آزمایشی 5 قرق اختصاصی در استان‌های یزد،‌سمنان و کرمان شروع به فعالیت کرده‌اند که نتیجه کار آنها نشان می‌دهد که حیات‌وحش و تنوع زیستی در این مناطق افزایش داشته است بنابراین برنامه‌ حقوق و تکالیف دارندگان قرق‌های اختصاصی تدوین شده و به تایید نظارت صنعت و معدن و سازمان جنگل‌ها نیز رسیده است و اکنون در دستور کار شورای عالی محیط زیست کشور قرار دارد.

تیموری در ارتباط با مجوزهای شکار صادر شده گفت: در سال 93 هیچ مجوزی برای شکار چارپایان و پرندگان صادر نشد اما در سال 92 ما مجوز شکار 296 چهارپا و صید 39 هزار پرنده را داشتیم از این مقدار مجوز 50 راس چهارپا براساس ضوابط قانونی برای اتباع خارجی صادر شد.

وی اظهار کرد: در شش ماه نخست سال 94 نیز مجوز شکار چهارپا صادر نشده و این امر در حال بررسی است و از آنجا که ما رشد حیات‌وحش در برخی استان‌ها مانند خراسان جنوبی را داشتیم باید پتانسیل‌های مناطق را مجددا بررسی کنیم اما دستورالعمل صید گنجشک در 8 استان و صید بلدرچین در 7 استان ابلاغ شده است اما در مورد سایر پرندگان مجوزی وجود ندارد.

مدیر کل دفتر حفاظت و صید و شکار سازمان حفاظت از محیط زیست در پاسخ به سوال خبرنگاران در ارتباط با اقدامات این سازمان برای جلوگیری از آتش‌سوزی گفت: ما در 15 استان کشور مانور اطفای حریق را اجرا کردیم علاوه بر آن ستاد واکنش سریع اطفای حریق نیز در همه استان‌ها تشکیل شده است امسال تنها سالی است که دولت 8 میلیارد تومان برای اطفای حریق تخصیص داده است.

تیموری ادامه داد: مدیریت بحران نیز مجوزی را با وزارت دفاع  امضا کرده تا در صورت نیاز به مناطق دچار حریق هواپیما گسیل کند که براساس این تفاهم‌نامه سازمان جنگل‌ها 50 بار و سازمان حفاظت محیط زیست سه بار از هواپیما استفاده کرده است.

وی با بیان اینکه ما در سال 94 کمترین میزان آتش‌سوزی را داشتیم گفت: تاکنون 210 بار در 5 ماه اول سال آتش‌سوزی رخ داده که این تعداد در سال 93، 196 بار بوده است اما وسعت آتش‌سوزی‌ها کاهش داشته است.

مدیر کل دفتر حفاظت و صید و شکار سازمان حفاظت از محیط زیست با بیان اینکه در سال 93، 1300 هکتار در سال 92، 1500 هکتار و امسال حدود 100 هکتار از پارک ملی گلستان دچار حریق شده‌است گفت: هیچ کدام از استانها برای استفاده از هلی‌کوپتر لازم نیست که هزینه‌ای را پرداخت کنند زیرا هزینه آن از طرف مرکز تامین می‌شود.

وی ادامه داد: در 5ماهه اول سال 94 دو هزار و 650 هکتار آتش‌سوزی را در مناطق چهارگانه تحت حفاظت محیط زیست داشته ایم که این مقدار در سال 93، 5هزارو 760 هکتار بوده است یعنی امسال آتش‌سوزی‌های ما 60 درصد کاهش داشته است.

تیموری در پایان در ارتباط با کشتار حیات‌وحش در سال جاری گفت: در سه ماهه اول امسال کشته شدن 12 قلاده پلنگ را داشتیم و در سه ماهه دوم سال نیز دو قلاده دیگر پلنگ به این تعداد افزوده شده است همچنین براساس آمار رسمی ما در شش ماهه نخست امسال نیز دو الی سه خرس قهوه‌ای نیز کشته شده‌اند.

حفاظت از محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست
نرم افزار موبایل ایلنا