کد خبر: 293286 A

یک باستان‌شناس در گفت‌وگو با ایلنا:

یک باستان شناس با اشاره به اینکه رویکرد شورای شهر تهران در حفاظت از میراث فرهنگی یکپارچه نیست، گفت: برخی رویکردها در شورای شهر تهران مخالف حفاظت از میراث فرهنگی است.

اسکندر مختاری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در مورد عملکرد شورای اسلامی شهر تهران در حفاظت از میراث فرهنگی کشور گفت:ما نباید عملکرد شورای شهررا یکپارچه  و یک کاسه ببینیم؛ در بسیاری موارد شورای شهر مصوباتی داشته است که برای حفاظت از بافت تاریخی تهران و بناهای ارزشمند آن سودمند بوده است؛ مانند این مصوبه که شهرداری برای ساخت‌وساز باید از میراث فرهنگی استعلام بگیرد.

وی با اشاره به اینکه برخی اعضای شورای شهر اقدامات خوبی را برای جلب توجه همگان به میراث فرهنگی اقداماتی را انجام داده‌اند، افزود: اما رویکرد دیگری نیز در شورای شهر وجود دارد که با حفاظت از میراث فرهنگی مغایرت دارد و این گونه تصور می‌شود که سازمان میراث فرهنگی باید هزینه‌های مربوط به حفاظت از آثار تاریخی شهر را بپردازد  که در عمل چنین مساله‌ای ممکن نیست، زیرا این سازمان به اندازه وظایفش بودجه در اختیار ندارد و ابزار مدیریتی لازم برای جلوگیری از تخریب میراث فرهنگی را نیز در اختیار ندارد.

وی با بیان اینکه شهرداری هم از نظر مالی و هم از نظر ابزارهای قانونی، توانمندتر از میراث فرهنگی است، افزود: همچنین بناهای تاریخی نیز در آخر متعلق به شهر است و نه سازمان میراث فرهنگی؛ البته اقدامات جسته و گریخته‌ای همچون ارتقا کیفی میادین یا مرمت بناهای تاریخی از سوی شهرداری و سازمان‌های مربوطه رخ داده است، اما آن بخشی از شهرداری که پروانه ساختمانی صادر می‌کند، باید با دقت بیشتری این کار را انجام دهد.

 مختاری در پایان افزود: شورای شهر باید موتور محرک حفاظت از آثار تاریخی شهر باشد و مهمتر اینکه باید اتفاق‌نظر بیشتری در بین اعضای شورای شهر برای حفاظت از آثار تاریخی باشد.

 

عملکرد شورای شهر در حفاظت از میراث فرهنگی اسکندر مختاری میراث فرهنگی تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر