کد خبر: 281856 A

رئیس سازمان نظام پزشکی در نشست خبری:

رئیس سازمان نظام پزشکی با تاکیدبر اینکه گفتمان همراه با جبر با جامعه پزشکی مناسب نیست، گفت: جامعه پزشکی دوست دارد که گفتمان همراه با مودت با وی انجام شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا زالی در نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه با اشاره به قانون حبس پزشکان اظهار داشت: درباره این موضوع به گونه‌ای تبلیغ می‌شود که اعتماد از پزشکان سلب شده است. باید مراقب آسیب‌های احساسی به جامعه پزشکان باشیم. پزشکان از بحث حبس ناراضی هستند و تا قانون تغییر نکند، این تهدید وجود دارد.

زالی گفت:  بر اساس یک نظرسنجی از پزشکان، 22 هزار پزشک دغدغه حبس را مطرح کرده بودند که این نمایی از نگرانی پزشکان در این رابطه است که در اسفند سال گذشته در دیدار با رئیس قوه قضاییه این نگرانی مطرح شد.

رئیس سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه ارائه خدمات از سوی پزشکان در دوران تحریم کاهشی نداشته است، گفت: در این دوران بیماران خارجی نیز مراجعه داشتند و ما همین الان بدون افزایش امکانات پزشکی توان این را داریم که یک و نیم میلیون توریست پزشکی را درمان کنیم.

وی  در ادامه با تاکیدبراینکه گفتمان همراه با جبر با جامعه پزشکی مناسب نیست، گفت: جامعه پزشکی دوست دارد که گفتمان همراه با مودت با وی انجام شود. باید مراقب باشیم که رفتارها با جامعه پزشکی به گونه‌ای باشد که اکثریت بزرگ جامعه پزشکی خدمتگزار، آسیب نبیند و اقلیت ناچیز متخلف سبب نشود، خدمات اکثریت جامعه پزشکی نادیده گرفته شود.

زالی با اشاره به گرفتن حق تعرفه‌گذاری از سازمان نظام پزشکی خاطرنشان کرد: 5 سال قبل در زمان تدوین برنامه پنجم توسعه بیان کردیم که گرفتن حق تعرفه‌گذاری از نظام پزشکی به التزام تعرفه کمکی نمی‌کند، با یک بررسی می‌توان یافت که قبل از اینکه حق تعرفه‌گذاری از سازمان نظام پزشکی گرفته‌ شود، دریافت غیرمتعارف بیشتر بود یا 5 سال قبل از آن؟ در آن زمان مشروح مذاکرات مجلس و دولت بر این بود که چون نظام پزشکی برای صنفش زیاده‌خواهی می‌کند، باید حق تعرفه‌گذاری از سازمان نظام پزشکی گرفته شود.

وی افزود: در آن روزها، کارشناسان عنوان کردند که تعرفه‌های نظام پزشکی قانونی اعلام می‌شود، اما در نهایت این تجربه تلخ اتفاق افتاد. اما اکنون مشخص شده است که التزام به تعرفه پیش از این بیشتر از حالا بوده است.

در قانون وظیفه نظارتی مناسبی به نظام پزشکی داده نشده است

رئیس سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه رسیدگی به تخلفات کار نظام پزشکی است، اما در قانون وظیفه نظارتی مناسبی به نظام پزشکی محول نشده، گفت: دانشگاه‌های پزشکی، تعزیرات حکومتی، معاونان درمان و دادسرای عمومی انقلاب مراکز رسیدگی به تخلفات پزشکی هستند. طبق بررسی‌ها مشخص شد؛ تنها سه درصد از پرونده‌ها به نظام پزشکی و 53 درصد پرونده‌ها به مراکز دیگر ارجاع داده شده بود.

وی در تشریح وضعیت هیات انتظامی نیز گفت: در این هیات هزار دادیار، 198 دادستان ، 205 هیات بدوی، 308 هیات انتظامی، 2200 نفر عضو هیات بدوی، 1400 کارشناس پزشکی حضور دارند که پرونده‌های ارجاع شده را کارشناسی می‌کنند تا آماده ارجاع به دادستان شود.

زالی با اشاره به اطاله دادرسی در پرونده پزشکی گفت: برای کاهش اطاله دادرسی هیات انتظامی استان‌ها افزایش یافته و دو هیات عالی نیز تشکیل شده است.

برخی جراحان در تامین معیشت خود مانده‌اند

رئیس سازمان نظام پزشکی درباره انتقادات مطرح شده نسبت به تفاوت دستمزد پزشکان ایرانی نسبت به پزشکان اروپایی گفت: اینکه عنوان می‌شود؛ پزشکان ایرانی بیشتر دریافت می‌کنند، درست نیست. ما 12 هزار جراح داریم و من می‌توانم پزشکان جراحی را به شما معرفی کنم که در تامین معیشت خود مانده اند.  4 سال است که کسی در رشته جراحی اطفال وارد نمی‌شود. 50 درصد ظرفیت جراحی قلب ایران خالی مانده واینها خبرهای خوبی نیست.

وی با تاکیدبراینکه به نظر ما قشری که باید بالاترین حقوق را دریافت کنند، معلمان هستند، گفت: 30 سال است که به پرستاران ظلم می‌شود، آنقدر باید پرداختی علوم پایه زیاد باشد که همه برای ورود به این رشته صف بکشند، اگرچه هدف ما مقایسه گروه پزشکی با سایر گروه‌ها نیست.

زالی گفت: پزشکان ایرانی با مدل اروپایی درس می‌خوانند و طرح خود را در جاهای دور افتاده می‌گذراند، چرا که اگر این کار را نکنند، امتیاز مطب به آنها نمی‌دهند.

ما که نمی‌خواهیم از جیب مردم پول دربیاوریم

وی با اشاره به اینکه پزشکان عمومی دو سوم جامعه پزشکی را تشکیل می‌دهند، گفت: درآمدهای آن‌چنانی در حوزه جراحی به تعداد معدودی جراح معروف و شناخته شده، محدود می‌شود. الان برخی از جراحان عمومی در استان‌ها کشیک شب می‌مانند، اگر درآمد افسانه‌ای داشتند که نیاز به این کار نبود.

وی تاکیدکرد: باید ببینیم دنیا به چه راهی رفته که هم مردم و هم پزشکان راضی هستند. در استرالیا ویزیت پزشک 50 دلار است که 8 دلار آن را بیمار پرداخت می‌کند. در ‌آمریکا همه پزشکان با بیمه قرارداد دارند. چرا که کمتر از 10 روز پول بیمه به حساب‌شان واریز می‌شود و بیماران در آنجا رایگان درمان می‌شوند.

زالی گفت: ما که نمی‌خواهیم از جیب مردم پول دربیاوریم. سیستم ما مریض است. الان اگر به یک مطب پزشک در شهرستان مراجعه کنید، می‌بینید که هزینه ‌آزاد دریافت می‌شود، پرداختی مردم از جیب زیاد است. به همین دلیل ناراضی هستند.

رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: نباید واقعیت‌ها کتمان شود، بخشی از سوبسید درمان را پزشکان دریافت می‌کنند. ما چهار ماه وقت گذاشتیم و در شورای عالی بیمه پزشکان آسیب‌پذیر را مشخص کردیم اما هیات وزیران این بررسی را قلع و قمع کرد. در این مسیر قربانیان اصلی پزشکان عمومی هستند، اگر می‌خواهیم بساط این گلایه‌ها برچیده شود، باید رابطه مالی پزشک و بیمار قطع شود.

نیازمند بیمه‌های پایه و تکمیلی مقتدر هستیم

وی با تاکید براینکه ما نیازمند بیمه‌های پایه و تکمیلی مقتدر هستیم، افزود: باید در حوزه سلامت سرمایه‌گذاری شود. سرکوب تعرفه‌ها روش مناسبی نیست. با این شرایط مردم حق دارند، ناراضی باشند. امروز وزارت بهداشت در حوزه طرح تحول سلامت توانسته اعتماد مردم را جلب کند، باید از این اعتماد استفاده مناسب صورت بگیرد.

 

سازمان نظام پزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر