کد خبر: 273976 A

معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی در گفت‌وگو با ایلنا:

معاونت توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور گفت: کارگران قشر زحمتکش جامعه بوده و ضروری است که سطح درآمد و رفاه آنان افزایش یابد.

مجیدرضازاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره آسیب‌های پیش روی جامعه کارگری گفت: در حال تدوین اطلسی هستیم که در آن طرح غربالگری یا شیوع شناسی آسیب‌های روانی موجود در جامعه کار و تولید پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه این کار از یک ماه پیش شروع شده و پس از اجرای آن می‌توانیم، بگوییم که میزان سلامت روانی در جامعه کار و تولید چه مقدار است، تاکید کرد: برخی کارها شرایط روانی را برای کارگران سخت‌تر می‌کند، بنابراین در این حوزه نیاز به حمایت روانی بیشتری وجود دارد.

افراد دارای مشاغل سخت در معرض آسیب روانی

رضازاده با تاکید بر شرایط سخت کار در مناطقی مانند عسلویه اظهار کرد: افرادی که در چنین مناطقی شاغل هستند، با مشکلاتی مانند دوری از خانواده، امکانات پایین زندگی،‌ بالا بودن فشار کار و دور بودن از زندگی شهری مواجه هستند که هر یک از این عوامل می‌تواند سلامت روانی افراد را به خطر اندازد. به همین علت ضروری است؛ در این مناطق مداخلات بیشتری انجام دهیم.

معاونت توسعه پیشگیری با بیان اینکه سازمان بهزیستی با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقداماتی برای ارتقا سلامت روان در جامعه کارگری انجام داده است، متذکر شد: حدود دو سال است که خط مشاوره تلفنی مخصوص جامعه کار و تولید را راه‌اندازی کرده‌ایم. همچنین کتابچه‌ای در خصوص آگاه‌سازی و ارتقای سلامت روان در محیط‌های کار تدوین کرده و مربی‌هایی نیز پرورش داده‌ایم که بتوانند این موضوعات را آموزش دهند.

وی با اشاره به اینکه از کمک مشاوران خود در این خصوص استفاده می‌کنیم، افزود: برنامه‌های دیگری نیز در جهت ارتقای سلامت روان در جامعه کار و تولید داریم، چرا که این افراد بیش از سایرین نیازمند توجه به سلامت روان هستند.

شناسایی اختلالات موجود در جامعه کارگری

وی تصریح کرد: تحقیقی نداریم که نشان دهد، میزان آسیب‌های اجتماعی در جامعه کارگران بیش از سایر بخش‌های جامعه است، اما با اجرایی‌شدن اطلس سلامت روان می‌توانیم، اختلالات موجود در جامعه کار و تولید را شناسایی کرده و به عنوان مثال میزان مشکلاتی همچون اضطراب و افسردگی در این جامعه را مورد ارزیابی قرار دهیم و در صورت لزوم مداخلاتی نیز انجام دهیم.

رضازاده با تاکید براینکه سلامت روان بر آسیب‌های اجتماعی تاثیری مستقیم دارد، خاطرنشان کرد: کاهش سطح سلامت روان در افراد سبب افزایش خشونت،‌ طلاق و ... می‌شود که ارتقای سطح سلامت روان به کاهش این آسیب‌ها کمک می‌کند.

وی در خصوص پایین‌بودن سطح معیشت کارگران و تاثیر آن بر افزایش آسیب‌های اجتماعی گفت: معتقد نیستم که جامعه کارگری جامعه‌ای فقیر است و از نظر من کسی که کار دارد و بابت آن حقوق دریافت  می‌کند، کمتر در معرض آسیب قرار می‌گیرد.

ضرورت توجه بیشتر به فرزندان کارگران

رضازاده بیان کرد: یکی از مواردی که برای پیشگیری از اعتیاد ضروری است، اشتغال افراد است. چرا که اشتغال نه تنها از منظر پول‌آوری که بدین لحاظ که فرد خود را مولد می‌داند، اهمیت دارد و این نگرش   می‌تواند، از بروز بسیاری از آسیب‌ها و مشکلات روانی در فرد پیشگیری کند، اما اگر فرد خود را مولد نداند، در معرض آسیب‌های بیشتری قرار می‌گیرد.

معاونت توسعه پیشگیری با تاکید براینکه کارگران فقیرترین افراد جامعه نیستند، بلکه از نظر من بیکاران فقیرترین قشر جامعه هستند، تصریح کرد: به اعتقاد من باید سطح رفاه گروه‌های مختلف از جمله کارگران و معلمان را افزایش داد. کارگران قشر زحمتکش جامعه بوده و ضروری است که سطح درآمد و رفاه آنان بالا رفته و فرزندان آنان بتوانند علاوه بر سواد مدرسه‌ای از آموزش سواد سلامت،‌ سواد اقتصادی و سواد سیاسی برخوردار شوند تا قادر باشند در رده‌های بالاتری قرار گیرند.

کارگران تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله دارند

وی خاطرنشان کرد: علیرغم اقدامات انجام شده، هنوز برای اینکه بتوانیم امکانات این قشر از جامعه را به حدی برسانیم که آنها را با افراد با سطح رفاه بالاتر مقایسه کرد، فاصله داریم. 

رضازاده افزود: معتقد نیستم که این قشر در معرض آسیب‌های اجتماعی بالاتری قرار دارند، اما باور دارم که باید به ارتقای رفاه و درآمد آنان کمک کرد.

معاونت توسعه پیشگیری با تاکید براینکه شغل عامل محافظ افراد در برابر آسیب‌های اجتماعی است، ادامه داد: هر چند که شغل سخت و درآمد ناکافی می‌توانند از عوامل بروز آسیب‌های اجتماعی باشند، اما نمی‌توان گفت؛ تمامی افرادی که در چنین شرایطی فعالیت می‌کنند، گرفتار آسیب‌های اجتماعی هستند. اما از آنجا که برخی مشاغل در معرض آسیب‌های روانی بیشتری هستند باید برای آنان اقدامات موثرتری انجام داد.

 

 

 

 

آسيب‌هاي جامعه كارگري ارتقا سلامت روان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر