کد خبر: 273590 A

رئیس اداره خدمات بهداشت حرفه‌ای وزارت بهداشت در گفت‌وگو با ایلنا:

رییس اداره خدمات بهداشت حرفه‌ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت گفت: صددرصد ناراحتی‌هایی که در کوتاه مدت یا دراز مدت گریبان‌گیر نیروی کار می‌شود را می‌توان ناشی از ضعف در برنامه سلامت شغلی نیروی کار به حساب آورد.

رضا عزتیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: گفته می‌شود که بیش از ۸۵ درصد از حوادثی که در محیط کار رخ می‌دهد، ریشه در خطای انسانی دارد.

وی تصریح کرد: اگر به این مورد نقش بیماری‌های ناشی از کار را اضافه کنیم، صددرصد ناراحتی‌هایی که در کوتاه مدت یا دراز مدت گریبان‌گیر نیروی کار می‌شود، را می‌توان ناشی از ضعف در برنامه سلامت شغلی کارکنان و بهداشت حرفه‌ای محیط کار به حساب آورد.

عزتیان ریشه‌یابی دلایل کار افتادگی‌های نیروی کار  و اینکه مشخص شود؛ چه میزان از آن ناشی از مشکلات و نبود سلامت و ایمنی در محیط کار است را کار سختی دانست و گفت: چرا که در ابتدا افراد باید دارای پرونده بهداشتی باشند و سیر سلامتی آن‌ها تعریف شده باشد. به این معنی که هر فرد باید پرونده شغلی تشکیل دهد تا در طول سال‌ها بتوانیم سیر سلامتی او را تعقیب کنیم.

رئیس اداره خدمات بهداشت حرفه‌ای با اشاره به اینکه به دلیل عدم تشکیل پرونده شغلی برای افراد بررسی سلامت شاغلین سخت است، گفت: اگر ما از امروز شروع کنیم، می‌توانیم امیدوار باشیم که  نسل آینده پرونده‌های شغلی خواهند داشت و به راحتی می‌توانیم، سیر سلامتی آن‌ها را بررسی کنیم.

وی درباره دلایل عدم تشکیل پرونده‌های شغلی برای نیروهای کار گفت: در برخی مواقع نیازمند بستر سازی هستیم. همچنین عدم آگاهی کارفرما و نیروی کار از اهمیت پرونده سلامتی افراد نیز موجب شده تا این پرونده‌ها تشکیل نشود. البته برخی از مواقع کارفرما یا نیروی کار نیز تصور می‌کنند که باید هزینه‌ بالایی را بابت این موضوع پرداخت کنند، در صورتی که اینطور نیست.

عزتیان خاطرنشان کرد: افراد به خصوص در مورد مردان تا بیماری بر آن‌ها غلبه نکنند، دست از کار نمی‌کشند و معاینات دوره‌ای انجام نمی‌دهند.

وی با تاکید بر لزوم انجام آزمایش‌های دوره‌ای گفت: این موضوع مربوط به بحث بهداشت حرفه‌ای و معاینات فرد است؛ اما نباید فراموش کرد که عدم سلامت جسمی و روحی فرد نرخ حوادث در محیط کار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

رئیس اداره خدمات بهداشت حرفه‌ای گفت: اصولا اگر این معاینات انجام نشود، امکان بررسی سیر سلامتی فرد وجود ندارد. از این رو انجام این معاینات شرط اول برای بررسی سلامت فرد است.

عزتیان با بیان اینکه بر اساس قوانین جاری افرادی که آغاز به کار می‌کنند، باید معاینات دوره‌ای انجام دهند، تصریح کرد: در مورد واحدهایی که تحت پوشش تشکیلات بهداشت حرفه‌ای هستند، بررسی‌ها را به صورت سالیانه‌ پیگیری می‌کنیم.

وی درباره کارگرانی که بیمه نیستند، گفت: وقتی بازرسین اداره خدمات بهداشت حرفه‌ای به محیط کار وارد می‌شوند، شرایط افراد و محیط کار را بررسی می‌کنند.

عزتیان درباره عدم توجه به ایمنی محیط کار و صدمه دیدن افراد به دلیل این موضوع گفت: اگر ایمنی وجود نداشته باشد، بسته به نوع شغل، حوادث بزرگ و کوچک به وجود می‌آید. البته نمی‌توان ایمنی را در چارچوب مشخصی تعریف کرد.

وی گفت: شاخص‌های متعددی برای سلامت افراد در محیط‌های کاری در نظر گرفته می‌شود که سالیانه آن را اعلام می‌کنیم. طبق آمار ۷۷ درصد از نیروهای کار در کارگاه‌هایی کار می‌کنند که دارای پرونده بهداشتی هستند.

وی با اشاره به اینکه ۵۷ درصد از کارگاه‌ها دارای تشکیلات بهداشت حرفه‌ای هستند، افزود: ۸۱ درصد از نیروی کار شناسایی شده نیز در کارگاه‌هایی کار می‌کنند که از بهداشت حرفه‌ای برخوردارند.

عزتیان تصریح کرد: ۳۵ درصد از نیروی کار دارای معاینات شغلی منظم هستند و ۲۶ درصد از نیروی کار به خدمات پیشرفته بهداشت حرفه‌ای دسترسی دارند.

رضا عزتیان اداره خدمات بهداشت حرفه‌ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر