کد خبر: 261633 A

رئیس شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی کشور:

رئیس شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی کشور گفت: در تعرفه گذاری درباره پزشک عمومی و پزشک متخصص تفاوت قیمت‌ها زیاد نیست اما درآمد آن‌ها تفاوت چشم گیری با یکدیگر دارد چرا که پزشکان متخصص نقش بیشتری در حوزه سلامت دارند.

مهران قسمتی‌زاده در گفت‌و‌گو با ایلنا درباره اختلاف دستمزد بین پزشکان عمومی و متخصص، گفت: مهم‌ترین مساله نقش افراد در این مساله است. هم پزشکان متخصص و هم پزشکان عمومی افرادی هستند که خدمات سلامت را عرضه می‌کنند.

وی افزود: اگر به یکی از این گروه‌ها نقش و بهای بیشتری بدهیم درآمد بیشتری هم خواهد داشت. در نظام سلامت ما در طی سال‌ها نقش پزشکان عمومی کمرنگ شده است.

رئیس شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی کشور گفت: در تعرفه گذاری درباره پزشک عمومی و پزشک متخصص تفاوت قیمت‌ها زیاد نیست اما درآمد آن‌ها تفاوت چشم گیری با یکدیگر دارد چرا که پزشکان متخصص نقش بیشتری در حوزه سلامت دارند.

وی گفت: شرایط فرهنگی جامعه به گونه‌ای است که تخصص گرایی در آن تبلیغ شده است. از این رو مراجعه به پزشکان متخصص زیاد شده است.

قسمتی‌زاده تاکید کرد: در بیمارستان‌ها پزشکان متخصص فعال هستند و پزشکان عمومی بیشتر در اورژانس‌ها حضور دارند. با این وجود باز‌هم میزان خدماتی که باید پزشکان عمومی انجام دهند را کم کرده‌اند.

وی گفت: قبل از این در خیلی از بیمارستان‌ها خدماتی که قیمت بیشتری داشت مانند کشیدن بخیه پزشکان عمومی انجام می‌دادند اما الان این خدمات نیز توسط پزشک متخصص انجام می‌شود.

رئیس شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی کشور گفت: مهم‌ترین مساله‌ای که باعث افزایش درآمد پزشکان متخصص نسبت به پزشکان عمومی است پر رنگ کردن نقش پزشکان عمومی در خدمات سلامت است.

وی افزود: باید خدماتی که در سطح یک سلامت ارائه می‌شود ارزش‌گذاری بیشتری شود. در نتیجه کسانی که این خدمات را ارائه می‌کنند ارزششان بیشتر می‌شود. متاسفانه طی سال‌ها ارزش خدمات سطح یک توسط متولیان سلامت کم شده است در نتیجه کسانی که در سطوح بالا‌تر خدمت می‌کنند درآمدشان بیشتر شده است.

قسمتی‌زاده گفت: اقداماتی که شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی کشور برای این زمینه انجام داده است انتقال این موضوع در بیانیه‌ها است. ما در این باره چندین جلسه با وزیر بهداشت و چندین جلسه با قائم مقام وزیر آقای حریر چی و آقای آقاجانی انجام دادیم و مشکلات پزشکان عمومی را منتقل کرده‌ایم. اما هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ایم.

وی گفت: در حرف خیلی چیز‌ها مطرح شده است مثلا تغییرات بسیار کوچکی در وضعیت پزشکان روستا ایجاد شد. در موارد دیگر مانند پزشک خانواده اعلام کردند که اصلاح این موضوع ده سال زمان بر است. به نوعی می‌توان گفت اقداماتشان با اعمالشان همخوانی ندارد. وعده‌ها داده شده اما تغییری مشاهده نکرده‌ایم.

پزشک پزشک متخصص درآمد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر