کد خبر: 257948 A

مدیرکل حفاظت محیط زیست تهران در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست تهران از اجرای طرح پایش و بررسی زیست محیطی منطقه «کن» در تهران خبر داد.

محمد حسین بازگیر در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در ارتباط با اقدامات انجام گرفته برای حفاظت از محیط زیست منطقه  کن گفت: در هفته اخیر دو بار از منطقه کن بازدید داشته‌ایم. همچنین در جهت حفظ و پایش محیط زیست منطقه کن روی چند موضوع مهم این منطقه متمرکز شده‌ایم.

وی ادامه داد: اولین بحث ما در این طرح، ساماندهی و مدیریت پسماند در کن است. این منطقه به علت حجم زیاد مراجعان، گردشگران و زائران همواره با  مقدار زیادی زباله رها شده در اطراف رودخانه، جاده و زیارتگاه‌ها روبروست که در حال برنامه‌ریزی  برای رفع این معضل با همکاری دیگر دستگاه‌ها از جمله شهرداری البته با تاکید بر مدیریت مشترک و هم‌افزایی میان دستگاهی هستیم.

مدیرکل اداره محیط زیست شهر تهران با اشاره به اینکه بحث دوم موضوع فاضلاب منطقه کن است، افزود: با توجه به سنگلاخی و صخره‌ای بودن زمین‌های این منطقه که جذب آب از طریق خاک را ناممکن می‌کند، آلودگی فاضلاب روستاهای اطراف، وارد رودخانه کن می‌شود. فعالیت رستوران‌ها و مراکز گردشگری در کنار رودخانه نیز پسآب هایی تولید می‌کند که نیاز به رسیدگی دارد. 

وی با اشاره به اینکه شناسایی آلاینده‌ها و میزان آلودگی در رودخانه کن در دستور کار است، افزود: مورد دیگر برخورد با مراکز خدماتی و واحدهای آلاینده صنعتی است. تیمی از همکاران ما با کمک شهرداری و دیگر دستگاه‌های مرتبط، گشت مستمر ی را در  جهت شناسایی و برخورد با این واحدها خواهند داشت.

 بازگیر همچنین در مورد ساخت و سازها ی غیر مجاز در فضای سبز و حریم رودخانه کن گفت: اداره منابع طبیعی و اداره کل حریم شهرداری متولی رسیدگی به این مساله هستند. ما پایش مناطق  حفاظت شده را شروع کرده‌ایم. چند هفته‌ای تا انجام کامل پایش زمان نیاز است، اما تاکنون مشکلی در این مناطق گزارش نشده است.

مدیرکل اداره محیط زیست شهر تهران ادامه داد: یکی از برنامه‌های ما احداث یک پاسگاه محیط‌بانی در منطقه  کن است که به شرط انجام مقدمات لازم، تا یکسال آینده این پاسگاه شروع به کار خواهد کرد .

وی افزود: بزرگترین مشکل زیست محیطی منطقه کن بحث هجوم جمعیت و برخی افرادی است که به دنبال تصرف بخش‌هایی از منابع ملی هستند. به همین دلیل، برای عدم تغییر کاربری‌های این منابع، باید پروژه‌های در حال اجرا در این منطقه ساماندهی شوند.

محیط زیست کن بازگیر تصرف منابع ملی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر