خبرگزاری کار ایران

از سندی که پس از سال‌ها از کشو در آمد تا تصویب نقشه راه اجرایی سازی آن

از سندی که پس از سال‌ها از کشو در آمد تا تصویب نقشه راه اجرایی سازی آن
کد خبر : ۱۴۹۶۷۰۱

وزیر آموزش و پرورش بخشی از فعالیت‌های دولت شهید جمهور در اجرایی سازی سند تحول بنیادین را اعلام کرد.

به گزارش ایلنا، صحرایی، وزیر آموزش و پرورش در صفحه ویراستی اش نوشت: اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲  مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در بخشی از فرمایشات خود در مورد سند تحول بنیادین آموزش و پرورش فرمودند:"برای اجرای سند تحوّل یک نقشه‌ی راه لازم است؛ این نقشه‌ی راه تا حالا تنظیم نشده؛ یعنی بنده اطّلاع ندارم، آنچه به من هم گزارش دادند همین است. نقشه‌ی راه برای اجرای سند تحوّل تهیّه نشده؛ برای همین هم هست که از سند تحوّل در کف مدرسه خبری نیست. سند تحوّل چیز خوبی است، حرفهای بسیار خوبی در آن هست، امّا در واقعیّت، در محیط تعلیم و تربیت، انسان اثری و نشانی از سند تحوّل نمیبیند؛ این برای این است که نقشه‌ی راه تهیّه نشده. پس بنابراین، نکته‌ی بعدی در مورد سند تحوّل این است که بایستی نقشه‌ی راه برای آن تهیّه بشود، یک برنامه‌ریزی باید برای آن بشود."

و بالاخره پس از چندین سال از نگارش سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در اردیبشهت ماه ۱۴۰۳‌  نقشه راه این سند در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد که پس از آن مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در دیدار فرهنگیان فرمودند:

"چند سال این سند تحوّل را گذاشتیم در کشو، درش را هم بستیم! هیچ تحرّکی انجام نگرفت، [لذا] ضرر کردیم... خب حالا بحمدالله شنیدم که سند، هم مورد بازنگری قرار گرفته، که رو به اتمام است و در حال نهایی شدن است، هم «نقشه‌ی راه» برای اجرای آن آماده شده، که اینها همه مهم است.بخصوص این نقشه‌ی راه برای اجرای سند خیلی مهم است؛ بدانیم این سند را چه جوری بایستی عمل کنیم که در تمام سطوح آموزش‌وپرورش اثر خودش را ببخشد؛ این خبر خوبی است. نگذارید وقفه ایجاد بشود و کار را به طور جدّی پیش ببرید"

همچنین در دوران شهید جمهور چندین برنامه مهم دیگر برای اجرایی سازی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در پیش گرفته شد که:

 • تهیۀ نگاشت های چهار گانۀ قانونی و حقوقی، نهادی (تعیین نقش نهادهای مختلف)، گفتمان سازی و مدرسه ای سند تحول بنیادین وتصویب و ابلاغ الگوی مدرسۀ تراز سند تحول بنیادین که نتیجۀ قطعی آن کاهش محسوس فاصلۀ سند با صحنه (مدرسه) است
 • تهیه و تصویب مجموعه سیاست ها و ضوابط کیفیت بخشی دانشگاه فرهنگیان در شورای عالی انقلاب فرهنگی که به مثابه سند تحول بنیادین نظام تعلیم و تربیت معلم است.
 • اجرای کنکور اختصاصی تربیت معلم برای اولین بار
 • تهیۀ نظام صلاحیت های حرفه ای دانشجومعلمان
 • تصویب آیین نامۀ جذب استعدادهای برتر دانش آموزی به حرفۀ مقدس معلمی
 • تصویب آیین نامۀ اعطای راتبۀ معلمی، اختصاص هیئت مرکزی جذب استاد به دانشگاه فرهنگیان است.
 • برای اولین بار تصویب برنامه زیرنظام  برنامه درسی نظام تعلیم و تربیت  رسمی عمومی جمهوری اسلامی ایران
 • ترمیم و بروزرسانی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و تدوین شاخص های ارزیابی عملکرد نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی
 • برای اولین بار تنظیم فرمت انطباق برنامه درسی دوره کارشناسی ارشد دانشگاه فرهنگیان با اهداف "سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، ساحت های تعلیم و تربیت و چرخش های زیر نظام ها" و "حوزه های تربیت و یادگیری"
 • تدوین و تصویب آیین نامۀ مهارت آموزی دانش آموزان در هیئت دولت به عنوان اولین برنامۀ ملی مبتنی بر سند تحول  بنیادین
 • برای اولین بار ایجاد ردیف مستقل در بودجه برای اجرای سند تحول بنیادین
 • گفتمان سازی سند تحول بنیادین دربین معلمان با آموزش ۳۰۰ مدرس

تنها بخشی از فعالیت‌های دولت شهید جمهور در اجرایی سازی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است.

انتهای پیام/
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز