خبرگزاری کار ایران

معاون کمیته امداد خبر داد:

کاهش صندوق های فلزی صدقات از اوایل مهرماه

asdasd
کد خبر : ۱۴۸۰۴۳۰

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد از کاهش صندوق های فلزی صدقات از اوایل مهرماه خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حبیب الله آسوده، در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که صبح امروز ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ برگزار شد، گفت: نباید شعار سال را فقط در حد شعار دانست، بلکه باید همانند یک تکلیف به آن نگاه کنیم که موجب تقویت هرچه بیشتر اتحاد میان مردم و کارگزاران می‌شود.

وی ادامه داد: در کنار موضوع توانمندسازی نیازمندان، موصوع احسان نیز بسیار مورد توجه است، احسان در قالب‌ صدقه، زکات و کمک به ایتام امکان پذیر است که مردم نقش اثر بخشی در این حوزه دارند و باید بیش از پیش تقویت شود.

 معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد ادامه داد: تقویت احسان و نیکوکاری امکان‌ پذیر نیست مگر با ترویج. استفاده از روش‌های ترویجی هم باید از سوی کمیته امداد صورت گیرد و هم از سوی خود نیکوکارانی که در این امر خداپسندانه شرکت دارند.

آسوده با بیان اینکه در سال ۱۴۰۲، کمیته امداد امام خمینی در سه بخش اقدام به جمع‌آوری کمک‌های مردمی کرده است، گفت: بخش اول واریز مستقیم پول به حساب کمیته امداد است که از این محل نزدیک به ۷ هزار میلیارد تومان کمک‌های مردمی جمع‌آوری شد؛ ۷۰۰ میلیارد تومان از طریق جمع‌آوری صدقات، ۱۹۰۰ میلیارد تومان در قالب کالا، ۳۷۶۰ میلیارد کمک به ایتام و ۵۳۰ میلیارد تومان در قالب زکات دریافت شد.

وی با اشاره به مراکز نیکوکاری گفت: از سال ۱۳۹۰ تا سال ۱۴۰۲ به بیش از ۱۰۷۳۰ مرکز نیکوکاری مجوز داده شده است، در حال حاضر بیش از ۸۲۰۰ مرکز نیکوکاری در سطح کشور فعالند که بخش دوم جمع‌آوری کمک‌های مردمی از طریق آن‌ها صورت می‌گیرد؛ در سال گذشته ۱۱۷۰۰ میلیارد تومان به حساب این گروه‌ها واریز شد.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد با بیان اینکه ۴۸ درصد از مراکز نیکوکاری مسجدمحور هستند و ۲۰ درصد از این مراکز در روستاها و ۸۰ درصد در شهرها قرار دارند، تصریح کرد: بخش سوم جمع‌آوری کمک‌های مردمی متعلق به حوزه‌ای است که مردم به صورت مستقیم کمک‌های خود را به نیازمندان پرداخت می‌کنند، در این بخش نیز نزدیک به ۲۲۸۰ میلیارد تومان کمک مستقیم خیرین به نیازمندان را داشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۲، نزدیک به ۲۱ هزار میلیارد تومان کمک‌های مردمی جمع‌آوری شده است، خاطرنشان کرد: این میزان نسبت به سال ۱۴۰۱ با ۲۶ درصد رشد مواجه بوده است و باید مجددا بگوییم که نگاه مردم همواره نسبت به کار خیر خوب بوده و افزایش پیدا کرده است.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به برگزاری همایش‌های تکریم از مراکز خیریه استان‌ها گفت: در حال حاضر این همایش‌ها در ۲۲ استان کشور برگزار شده است و ان‌شالله تا پایان نیمه اول امسال این همایش‌ها در استان‌های باقی مانده برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: اگر گروه‌های مردمی نبودند بار همه نیازمندان بر عهده دولت و کمیته امداد بود.

 معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد ادامه داد: در ماه رمضان سه موضوع محوری هر سال وجود دارد و محور برنامه های ما بود پویش اطعام مهدوی که مساجد و مراکز نیکوکاری شرکای ما بودند و قریب به ۴۷ میلیون اطعام و افطاری ساده توسط گروه‌های مردمی بین نیازمندان توزیع شد.

آسوده خاطر نشان کرد: در مجموع کمیته امداد ۵۶ میلیارد تومان از محل کمک‌های مردمی به این گروه‌های مردمی کمک کرده و هم‌افزایی کرد. هیچ اعتبار دولتی برای طرح اطعام مهدوی هزینه نشده است.

وی ادامه داد: همچنین بیش از ده هزار آشپزخانه فعال بوده است. بیش از ۲۲۰ هزار نفر گروههای مردمی در این طرح شرکت کردند.

 وی ادامه داد: طرح اکرام ایتام نیز در ماه رمضان برگزار شد. بیش از ۲۰۱ هزار حامی در این طرح ثبت نام کردند که در کیفیت پرداخت رشد ۵۰ درصدی را نسبت به سال گذشته داشته‌ایم. ۵۵ درصد افرادی که در این طرح ثبت نام کرده اند خانم ها هستند و ۴۵ درصد مردان در این طرح ثبت نام کرده اند و ۷ درصد از ثبت نام کنندگان کمتر از ۲۰ سال سن دارند. سیاست کمیته امداد این است که فرهنگ سازی خیر و احسان از کودکی و نوجوانی انجام شود.

آسوده تصریح کرد: همانطور که می دانید کمیته امداد دبیر شورای مرکزی زکات است که ۱۱ عضو هم دارد. هر فعالیت زکات مبتنی بر این موضوع است از جمله فطریه. امسال برای جمع آوری زکات به ۴۳ هزار پایگاه در سطح کشور از سوی شورای زکات مجوز داده شد. همچنین دستگاه کارت خوان نانوایی مجوز دریافت کرده و مردم در نانوایی هم فطریه و کفاره پرداخت کنند. ۸۲۴ میلیارد تومان تاکنون جمع فطریه و کفاراتی بوده که به شورای زکات پرداخت شده که از این مبلغ حدود ۹ درصد مربوط به کمیته امداد است.

وی ادامه داد: از اوایل مهر همایش فعالان اقتصادی با اجرای مسئولیت اجتماعی در استان‌ها برگزار خواهد شد. همچنین آمادگی داریم با تمام گروههای که در شبکه های مجازی فعال در سطح کشور فعال هستند وارد مذاکره شویم و با هم افزایی مشکل نیازمندان را رفع کنیم. در نانوایی ها از دو الی سه روز پیش بحث صدقه فعال شده و این صدقه به کمیته امداد پرداخت می شود همچنین تا پایان خرداد گزینه پرداخت کفاره در نانوایی ها فعال است.

وی تصریح کرد: برای تغییر رویکرد در پرداخت صدقه از روش فیزیکی به روش الکترونیکی و روشهای نوین اقدام به کاهش صندوق های معابر خواهیم کرد در حال حاضر ۱۶۸ هزار صندوق فلزی در معابر داریم که با این برنامه کاهش پیدا خواهد کرد.

وی درباره نذر فناورانه گفت: در سامانه آباد ایران نیازهایی را بارگذاری کرده و به مردم اعلام می کنیم هرچه مردم کمک کنند کمیته هم ۵۰ درصد به آن اضافه خواهد کرد و برای رفع نیاز نیازمندان از شرکت‌های دانش بنیان خرید کرده و در اختیار نیازمندان قرار خواهیم داد.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز